Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

10 tipů, jak ušetřit na energiích

Ekonomika

  7:15
PRAHA - České domácnosti musejí za účty za elektřinu i plyn sahat stále hlouběji do peněženky. Ceny energií rostou a neměli bychom si dělat plané naděje, že tomu někdy bude jinak. Pokud vás už nebaví jen odevzdaně platit účty, vždy existují možnosti jak ušetřit. Některá opatření vyžadují investice, jiná jen změnu vašeho chování.
Šetření - ilustrační foto.

Šetření - ilustrační foto. foto: Shutterstock

1. Zateplete si dům

Vytápění představuje zhruba 56 procent celkové spotřeby energií průměrné domácnosti. Samozřejmě neradíme, abyste přestali topit a bydleli v zimě. Významných úspor můžete dosáhnout zateplením obvodových stěn. Tím můžete ušetřit 10 až 20 procent spotřeby energií, záleží samozřejmě na stavu vašeho domu. Zateplením vnitřních stěn a podlah lze ušetřit 8 až 15 procent tepelné energie.

2. Odizolujte okna a dveře

Netěsné spáry stojí za snížením vnitřní teploty až o 2 stupně. Jejich utěsněním tak snížíte spotřebu tepelné energie o 8 až 15 procent.

3. Hlídejte si teplotu místností

Pro snížení teploty v místnostech používejte regulátor teploty (ventil na topení) a ne větrání. Jako vhodná teplota pro obytnou místnost se považuje 20 až 21 stupňů. Pokud chcete vyhřát prostor o další stupeň, počítejte se zvýšením spotřeby energie o 6 procent. Přiměřená teplota vzduchu na chodbách a v předsíních je nižší, ve výši 18 stupňů, v koupelnách zase vyšší, asi 24 stupňů. Pokud chcete vyměnit vzduch v místnosti, větrejte rychle a intenzivně, aby nedošlo k ochlazení vnitřních stěn.

4. Uvažujte o dvojitých oknech

Pokud máte jednoduchá okna, stálo by zato investovat do jejich výměny za dvojitá či trojitá. Při pořízení dvojitých oken vám tak prostoupí skly a rámy o polovinu méně tepla, u trojitých až o tři čtvrtiny méně.

Jak ušetřit na ledničce a mrazničce

Lednička je v provozu prakticky nonstop. Její celková spotřeba je proto vysoká, i když má nízký příkon. Důležité je správné nastavení vnitřní teploty. Přiměřená teplota pro chladničku je +5°C, pro mrazák -18°C. Snížením teploty o jeden stupeň zvýšíte spotřebu energie o 6 až 8 procent. Pravidelně byste měli kontrolovat a odstraňovat námrazy. Pokud je vrstva ledu silnější než 5 milimetrů, má na svědomí vyšší spotřebu až o 30 procent.

5. Nezakrývejte radiátory

Zdroj tepla byste neměli ničím zakrývat. Z blízkosti radiátorů odstraňte poličky, skříně i záclony a ušetříte tak až 10 procent tepelné energie.

6. Používejte energeticky úsporné spotřebiče

Při koupi nových spotřebičů se nezapomeňte podívat na jejich energetický štítek, který nás informuje o provozní spotřebě energie. Vyplatí se jít do třídy A (jako standardní se uvádí třída C a D), znamenající velmi úsporný spotřebič, zejména u těch nejpoužívanějších, jako je lednička, pračka, sušička, trouba, myčka nádobí. Přednost by však měla dostat lednička, která patří v běžné domácnosti k největším konzumentům elektřiny mezi spotřebiči.

7. Hlídejte si spotřebu teplé vody

Ohřev vody v běžné domácnosti vydá za 24 procent celkové spotřeby energie. Svým chováním a přístupem k užívání vody lze tento podíl snížit. Přednost byste měli dát sprše, ve které můžete oproti vaně spotřebovat až o dvě třetiny méně teplé vody. S úspornou sprchovou hlavicí ušetříte další litry. Teplotu horké vody je vhodné nastavit na optimálních 55 až 65°C, při kterých jsou minimální energetické ztráty. Pokud nejste napojeni na centrální zásobování teplem, mohli byste si nechat nainstalovat solární zařízení, kterým byste vodu ohřívali.

8. Myčka nádobí smysl má

Pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, měli byste se zamyslet nad změnou tohoto návyku. Spotřebováváte tak totiž minimálně tříkrát více vody, než kdybyste si napustili vodu do dřezu. Jinou možností je koupě myčky nádobí. Ta vám ušetří až 60 procent vody ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou.

Energeticky úsporné vaření

I při vaření se lze chovat energeticky úsporně a ulevit tak rodinné peněžence. Například pokud vaříte bez pokličky, zvyšujete spotřebu energie 1,5 až 3násobně, proto na ně nezapomínejte. Tlakový hrnec, „papiňák“, vám může ušetřit až 60 procent energie a o času ani nemluvě. Plotýnku volte podle velikosti hrnce. Pokud je totiž hrnec o tři centimetry užší než je plotýnka, spotřebováváte o třetinu více energie.

9. Zvolte úsporné osvětlení

Klasické žárovky oproti úsporným spotřebovávají mnohem více energie. Jedna kvalitní úsporná žárovka vám může za dobu své životnosti ušetřit 1300 až 3400 korun. Zvažte také, jaké prostory potřebujete opravdu osvětlovat. Na čtení je úspornější lampička než lustr.

10. Změňte dodavatele

Při využití výše uvedených tipů a triků hraje významnou roli pro snížení výdajů za energie jejich cena. Na trhu působí několik dodavatelů energií s různými nabídkami, proto se vyplatí zmapovat a srovnat ceny, za které jsou elektřina a plyn nabízeny jednotlivými společnostmi, a vybrat si pro vás nejvýhodnější možnost. Můžete ušetřit až tisíce korun za rok.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...