Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

15 nejbohatších fiktivních lidí světa: strýček Skrblík až na 2. místě

Ekonomika

  12:08
Světové trhy oživují, banky hlásí vysoké zisky, cena ropy stoupá, tak je nejvyšší čas, aby časopis Forbes vyhlásil 15 nejbohatších fiktivních postav světa.

Montgomery C. Burns (Simpsonovi) - 1,3 miliardy dolarů

15 nejbohatších postav světa

1) * Carlisle Cullen (Stmívání) - 34,1 miliardy dolarů
2) Strýček Skrblík (Kačeří příběhy) - 33,5 miliardy dolarů
3) Richie Rich (komiks) - 11,5 miliardy dolarů
4) Tony Stark (Iron Man) - 8,8 miliardy dolarů
5) Jed Clampett (Burani z Beverly Hills) - 7,2 miliardy dolarů
6) Adrian Veidt (Strážci) - 7 miliard dolarů
7) Bruce Wayne (Batman) - 6,5 miliardy dolarů
8) * Víla Zubnička (folklorní postava) - 3,9 miliardy dolarů
9) Thurston Howell III (Gilligan's Island) - 2,1 miliardy dolarů
10) * Sir Topham Hatt (Lokomotiva Tomáš) - 2 miliardy dolarů
11) Artemis Fowl II (Artemis Fowl) - 1,9 miliardy dolarů
12) Montgomery C. Burns (Simpsonovi) - 1,3 miliardy dolarů
13) * Charles Bass (Super Drbna) - 1,1 miliardy dolarů
14) Jay Gatsby (Velký Gatsby) - 1 miliarda dolarů
15) * Lucille Bluth (Arrested Development) - 950 milionů dolarů
* nováčci

Pro české čtenáře je letos zklamáním především oslabení pozice postav, které zdomácněly i na tuzemském trhu.

Z žebříčku například zcela vypadli Lara Croft a Lucius Malfoy, kteří se od roku 2005, kdy se žebříček začal sestavovat, pravidelně umísťovali okolo 13. místa.

Světová krize ale zasáhla například i Cruellu de Vil ze 101 dalmatinů, Lexe Luthora ze Supermana nebo Willy Wonku z Karlíkovy továrny na čokoládu.

K velkému překvapení všech ale svůj majetek nedokázal udržet ani strýček Skrblík z Kačeřích příběhů, jehož dlouho budovanou pozici na čele žebříčku rozdrtil nově příchozí upír Carlisle Cullen ze ságy Stmívání. Jednu z nejstarších postav z celého žebříčku (strýčkovo zrození se datuje do roku 1947, starší je jen Batman z roku 1939) tak překonal miláček nejmladší generace.

Jedinou útěchou tak zůstává Bruce Wayne alias Batman, který se vyšvihl o dvě příčky na sedmé místo a vlastník jaderné elektrárny Burns ze Simpsonů, který se drží na 12. místě.

Bruce Wayne (Batman) - 6,5 miliardy dolarů

Jak získat pohádkové bohatství?

V letošním žebříčku se umístilo pět nováčků s průměrným jměním 7,3 miliardy dolarů. Nejúspěšnější z nich, 370letý upír Cullen, nashromáždil jmění v hodnotě 34,1 miliardy dolarů skrze dlouhodobé investice uskutečněné díky jeho adoptované dceři Alice, která vybírala akcie ke koupi pomocí své schopnosti vidět do budoucnosti.

* Carlisle Cullen (Stmívání) - 34,1 miliardy dolarů

Strategie strýčka Skrblíka je o mnoho konzervativnější a je založena na těžbě zlata a shromažďování pokladů, a proto vydělává zejména na ceně vzácného kovu, která se poslední dobou vyšvihla do nebes.

Strýček Skrblík (Kačeří příběhy) - 33,5 miliardy dolarů

Třetí na žebříčku, kreslená postavička Richie Rich, pak vydělal asi nejlépe použitelným způsobem. Nejbohatší dítě světa totiž získalo většinu svého majetku dědictvím. Zároveň ale odstartovalo i obrovský úspěch rodinného konglomerátu na výrobu robotických služek.

Jsou i tací, kteří ztratili všechno...

Největším propadákem letošního žebříčku se stal Strýček Sam. Nerudný hraničář a bývalý americký náborář do armády měl svého času největší bohatství v historii celého žebříčku, jelikož mohl tisknout peníze. Jeho nekonečné jmění se ale letos zcvrklo na méně než miliardu dolarů, protože jak píše Forbes: "Jakou dnes mají tyto peníze hodnotu?"

Strýček Sam - letošní propadák roku

V žebříčku se letos také neobjevil tradičně bodující Santa Claus, a to zejména kvůli tisícům dopisů od dětí, kteří magazín Forbes upozornily na to, že se jedná o skutečnou postavu. Nahradila ho tak Víla Zubnička, která od Santy prý dostala dar v hodnotě několika miliard dolarů.

Jmění filmových postav vychází z analýzy jejich kapitálového majetku a je oceněno na základě reálných pohybů cen komodit a akcií. V případě vlastnictví fikčních společností se cena odvíjí od podobných reálně fungujících firem. Odhady odpovídají cenám z 12. dubna 2010.

Autor: