Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

4.11.´89: Zjevení ve Wroclawi. Koncert, kde vystoupili Nohavica a spol. s Krylem

25 let svobody

  5:30
Na začátku listopadu měli českoslovenští pohraničníci u polských hranic napilno. Důvod byl prostý: ve Wrocławi se pořádal Festival nezávislé československé kultury . Ohlášená sestava interpretů byla reprezentativní – mezi pozvanými byli exiloví zpěváci Karel Kryl, Jaroslav Hutka či Vlastimil Třešňák. Na pódiu se setkali s tehdejšími domácími československými hvězdami, například Jaromírem Nohavicou nebo Pavlem Dobešem.

Karel Kryl foto: KT

V samizdatových Lidových novinách se psalo dokonce o „malé válce“ na hranicích nedávno ještě bratrského státu. V Rudém právu se samozřejmě nepsalo nic. Festival nezávislé československé kultury s obdivovanými exilovými zpěváky byl tím posledním, co by komunistické vedení hodlalo tolerovat. A strážci česko-polských hranic a přechodů se opravdu činili.

Retro zprávy

  • Lidové noviny připravily rozsáhlou sérii materiálů a projektů věnovaných 25. výročí listopadu 1989. Pod titulem „Před 25 lety“ vycházelo v LN od října retro zpravodajství. Co se psalo před pětadvaceti lety, můžete najít i na serveru Lidovky.cz v rubrice Den po dni (ZDE).

Na cestě do Wrocławi zadrželi třeba plátna výtvarných umělců, a tak se vernisáž zahajovala s prázdnými rámy a se jmény výtvarníků na cihlových zdech, ale hlavně: celníci zadržovali Čechy a Slováky, většinou mladé, kteří do Polska mířili.

Zaplavili však Wrocław odevšad a vynalézavost jim nescházela. Třeba chartistka Petruška Šustrová, než by riskovala vysazení z vlaku až někde na česko-polských hranicích, si zvolila nevídaný způsob: koupila si letenku z Prahy do Varšavy; pamatuje si dodnes cenu: 420 korun. A podařilo se, do Wrocławi se Petruška Šustrová, jako jedna z mála známých disidentů, dostala.

Někteří s úspěchem putovali do Polska přes východní Německo – v Drážďanech nasedli na vlak směr Wrocław, což byla patrně nejjistější cesta. Jiní ve vlacích nebo autech ve vlnách naráželi na československo-polské hranice – někteří marně, někteří s úspěchem prorazili (v pátek 3 .listopadu to prý vesměs nešlo, v sobotu už ale ano).

Podle dobových zpráv se na festival mohlo dostat až pět či šest tisíc lidí, pamětníci hovoří o mírně nižším počtu. Odměna však byla sladká. Mohli vidět na vlastní oči, poprvé po dvaceti letech, Karla Kryla, ale i další exulanty: Pavla Kohouta, Františka Janoucha, celou redakci Svobodné Evropy nebo Karla Schwarzenberga (v Polsku byl dokonce i šéf Svědectví Pavel Tigrid, zůstal ale ve Varšavě).

Zhlédli „trezorové“ filmy Miloše Formana, Věry Chytilové nebo filmovou adaptaci Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí. A mohli si poslechnout naživo už zmíněného Karla Kryla, ale také Jaroslava Hutku nebo Vlastimila Třešňáka. Ti ve Wrocłavi sdíleli jedno pódium s idoly tuzemského folku: Jaromírem Nohavicou nebo Pavlem Dobešem. Vladimír Merta nebo Ivan Hoffman se do Polska neprobojovali.

Spatřili však ještě něco, možná to vůbec nejdůležitější: že země, která byla ještě před pár lety nedobytnou baštou „tábora míru a socialismu“, najednou otevírá náruč hvězdám československého exilu. Nechá je přiletět, zahrát, volně se bavit s lidmi...

Autoři:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...