Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

7 rad kam ukrýt peníze před další krizí

Ekonomika

  8:04
PRAHA - Vývoj v eurozóně vyvolává otázku, jak nejlépe chránit své peníze. Mají se lidé více obávat znehodnocení svých vkladů v bankách než dříve? A kam jinam je výhodné peníze ukrýt?
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

1. Investujte do nemovitosti. Výhodnější je byt než dům

Nemovitosti. Tak zní základní a stále se opakující odpověď na dotaz, kam nejlépe uložit peníze. Výhodnější než koupě rodinného domu je přitom investice do bytu. Ty se jednak prodávají podstatně snáze než velké domy a zároveň byty můžete snadněji pronajmout (tím mohou zaručit také pravidelný měsíční výnos majiteli).

ČTĚTE TAKÉ:

Ceny bytů i domů letos jen mírně klesají. V Praze se ale nijak nezlevnilo. Již nyní je na trhu vidět rostoucí zájem především o malé, levnější byty, které kupují lidé jako investici a jež chtějí dál pronajímat. Odborníci očekávají, že ceny bytů a domů budou i v nejbližších měsících spíše stagnovat či dál velmi slabě klesat.

2. Kupte si parcelu nebo les

Ještě zajímavější než koupě domu či bytu může být v mnoha případech investice do pozemků. Především tehdy, když jde o dlouhodobější investici a člověk si na peníze může třeba pět a více let počkat. Mezitím se totiž z levných pozemků mohou stát žádané a podstatně dražší parcely, kde se může chystat nová zástavba.

Podle odborníků se nedá prodělat ani na investici do lesních pozemků. Například malý kus lesa o rozloze dvou hektarů se dá pořídit do tří set tisíc korun. Za sto let se může investice díky průběžné těžbě dřeva vrátit až třikrát.

3. Diamanty se ročně zhodnocují o 7 a více procent

Největší hodnota v nejmenším balení. Tak se často mluví právě o diamantech. Na rozdíl od zlata jejich cena vytrvale roste, nepůsobí na ně negativní ekonomické vlivy jako na finanční trh či akcie. Velké diamanty v cenách od půl do tří milionů korun zaručují průměrné roční zhodnocení sedm a více procent.

Investiční diamant

Prodejci investičních diamantů hlásí, že zájem o tyto drahé kameny v posledních měsících v tuzemsku rychle stoupá. Češi ale dosud neobjevili další drahé kameny, jako jsou třeba smaragdy a rubíny, které zatím na rozdíl od zahraničí nejsou v Česku jako investice využívány.

Investice do drahých kamenů je spíše dlouhodobou záležitostí pro konzervativní investory. Vhodné je koupit jako investici alespoň jednokarátový diamant, ty se prodávají zhruba za 150 tisíc korun.

4. Dlouhodobé držení zlata se vyplatí i přes výkyvy jeho ceny

Zlatá horečka letos polapila celý svět. Podle většiny odborníků se sice jedná o bezpečné uložení úspor, ale to jen tehdy, když jde o dlouhodobou investici. Stačí se podívat na letošní vývoj cen, kdy na jeho začátku stála troyská unce zlata přibližně 1400 dolarů, na konci léta to pak bylo o pět set dolarů víc, zakrátko ale přišel další propad na zhruba 1600 dolarů.

Navzdory rozšířenému přesvědčení není totiž ani zlato absolutní jistota. Analytici ale čekají, že pokud se nepodaří uklidnit dění v eurozóně a nezklidní se trhy, cena zlata bude opět stoupat. Podle některých se jeho cena v dohledné době přehoupne přes dva tisíce dolarů.

5. Za 5 let víno prodáte za dvojnásobek

Dosud nepříliš rozšířený způsob uložení peněz v České republice je nákup investičního vína. Těch kvalitních určených pro investice je podle odborníků ovšem jen zlomek z celkové produkce, před jejich koupí je tedy nutné se dobře informovat. Nejvhodnější jsou přitom vína z Bordeaux.

Vína - ilustrační foto

Jak se shodují vinaři, investice do vína by měla být jen doplňkem, tvořit by měla maximálně 15 až 20 procent z portfolia investora. Jedná se o poměrně málo rizikovou investici. Podle odborníků je lepší nakupovat dražší vína okolo 1500 korun za lahev. Během pěti let je možné je prodat za dvojnásobek nákupní ceny. Nutné je ale počítat i s náklady například na uskladnění či dopravu.

6. Zkuste také umění, veterány, hodinky, mince či známky

Existuje řada alternativních způsobů uložení peněz. Jejich značnou nevýhodou je, že člověk musí být velmi dobře informovaný odborník, aby dobře vybral, kam peníze vloží. Na druhou stranu ale platí, že pokud se výběr podaří, jde o velmi spolehlivou investici. Opět se ale musí jednat hlavně o dlouhodobé uložení peněz. Nevýhodou zároveň je, že většinou nejde získat peníze rychle zpět.

Možné je také například investovat do speciálních fondů a stát se například spoluvlastníkem hodinek či automobilů nebo sportovců a sportovních klubů. Jak se ukázalo během minulé ekonomické krize, poptávka po luxusním zboží neklesla zdaleka tak výrazně jako po ostatním zboží.

7. Za menší částky nakoupíte akcie a dluhopisy

Nejdostupnější pro drobné investory je trh cenných papírů, tedy investice do akcií či dluhopisů. Na rozdíl od nákupů nemovitostí či drahých kamenů stačí k jejich pořízení mnohem méně peněz – často jen několik tisíc korun. Nevýhodou jsou ale časté a výrazné výkyvy cen těchto papírů.

Pro lidi, kteří chtějí investovat malé částky peněz, a zároveň mají s kapitálovými trhy malé zkušenosti, je nejvýhodnější investovat prostřednictvím podílových fondů. Nejvíce se vyplácí pravidelné investice, i v řádu několika set korun měsíčně. Sázkou na jistotu bude v příštím roce i nákup dalších českých státních dluhopisů pro domácnosti.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...