Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Facebook na burze: prudký vzestup, poté pád

Ekonomika

  17:45aktualizováno  22:33
NEW YORK - Akcie největší světové sociální sítě Facebook zahájily své první obchodování na trhu Nasdaq vzestupem o zhruba 12 procent, později se však jejich růst zmírnil a v jednu chvíli se cena vrátila až na původní úroveň. Letošní nejočekávanější burzovní debut tak byl značným zklamáním pro investory a analytiky, protože vládla očekávání, že akcie firmy stoupnou o desítky procent.
Facebook (ilustrační foto)

Facebook (ilustrační foto) foto: Reuters

Cena titulu se dostala v první minutě obchodování nad 42 dolarů z upisovací ceny 38 USD a při této ceně by tržní hodnota firmy činila zhruba 116 miliard dolarů. Poté ještě vyskočila až na 45 dolarů, pak ale rychle klesla k upisovací úrovni 38 dolarů. Kolem 20. hodiny SELČ se kurz Facebooku pohyboval pod 41 dolary s přírůstkem osmi procent.

"Máme tady dost nešťastných chlapíků," komentoval to agentuře Reuters Wayne Kaufman z makléřské firmy John Thomas Financial, která působí na Wall Street. "Doufali, že si Facebook povede mnohem lépe. Vsadím se, že na trhu je teď spousta zklamaných lidí," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Za první tři sekundy obchodování se podle televize CNBC zobchodovalo 82 milionů akcií firmy, což představuje téměř pětinu z celkově prodaných 421 milionů akcií. Kvůli návalu obchodních příkazů, který vyvolal technické problémy, musel Nasdaq odložit začátek obchodování s titulem z původně stanovených 17:00 SELČ asi o půl hodiny.

Facebook kvůli vybičované poptávce po svých akciích v primární veřejné nabídce výrazně zvýšil objem nabízených akcií. Cenové rozpětí zvedl tento týden na 34-38 dolarů a emisní cenu stanovil ve čtvrtek na jeho horním okraji. Z prodeje akcií si firma a její původní akcionáři a zaměstnanci zajistí kolem 16 miliard dolarů, dalších asi 2,4 miliardy dolarů získají v případě prodeje dodatečně vyčleněných akcií.

První den na burze

Investoři čekali na zahájení obchodů s akciemi Facebooku, který v jedné z největších primárních emisí v americké historii získal kolem 16 miliard dolarů. Jeho kurz začal růstem o 12 procent, brzy ale většinu zisků smazal a obchodování uzavřel jen 0,6 procenta nad upisovací cenou 38 dolarů. To bylo značné zklamání pro ty, kdo čekali růst v řádu desítek procent a srazilo to akcie dalších internetových firem ze segmentu sociálních médií jako Zynga, Gripon a LinkedIn.

Brzy po zahájení obchodů dostaly akcie Facebooku první makléřské doporučení znějící na "prodat". Vydala ho firma Pivotal Research Group, která svoji cílovou cenu pro titul stanovila na 30 dolarů. "Trh hodnotí Facebook jako méně rizikový než Google, což tak podle nás rozhodně není," uvedl analytik firmy Brian Wieser.

Akcie Facebooku by mohly po třech měsících čelit podle analytiků silnému prodejnímu tlaku. Skončí totiž období, během něhož burzovní pravidla omezují prodej akcií, které se nově objeví na trhu. Například lidé z firmy během této doby nemohou akcie svého podniku často prodat vůbec.

Primární emise akcií Facebooku je zdaleka největší v technologickém sektoru a v USA je celkově třetí po emisích finanční společnosti Visa a energetické společnosti Enel. Emisní cenou získal Facebook tržní hodnotu 104 miliard dolarů, takže je to největší firma, která kdy vstoupila v USA na veřejný trh, a třetí největší celosvětově po čínských bankách Agriculture Bank of China a ICBC.

Nevídaně vysoké ohodnocení však vyvolává skepsi a obavy, zda nejde o bublinu podobnou prudkému nadhodnocení cen akcií stovek dnes už vesměs neznámých internetových firem z konce 90. let. V poslední době se množí známky zpomalování růstu tržeb a počtu uživatelů firemní sítě a pochyby o schopnosti Facebooku expandovat a získávat peníze v mobilním prostoru.

Mark Zuckerberg

Tržby Facebooku loni sice vzrostly o zhruba 70 procent na jednu miliardu dolarů a nyní dosáhly stejné sumy už za první čtvrtletí, jsou však stále hluboko pod loňskými tržbami společnosti Google, která utržila 38 miliard dolarů. Tržní hodnota Googlu je přitom proti Facebooku pouze dvojnásobná, přičemž společnost si vyvinula rozsáhlé aktivity nejen na internetu, ale i na dynamickém trhu mobilních telefonů i v dalších sektorech moderních technologií.

Zakladatel firmy Mark Zuckerberg v ústředí firmy v kalifornském Menlo Parku ve své nerozlučné mikině s kapucí slavnostně otevřel obchodování na trhu Nasdaq. Zuckerberg založil firmu teprve před osmi lety na koleji Harvardovy univerzity a nyní hodnota jeho akcií dosáhla 19 miliard dolarů. Zuckerberg vlastní 32 procent celkového počtu firemníchakcií a 56 procent akcií s hlasovacími právy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zaměstnanci firmy, kteří své akcie vložili do nabídky, se nyní stali milionáři, stejně jako první investoři. Například rizikový investor Peter Thiel, který do Facebooku v roce 2004 vložil 500.000 dolarů, nyní z prodeje 17 milionů akcií získal asi 640 milionů dolarů a ještě mu zůstávají akcie za zhruba miliardu dolarů.

Zklamání z debutu Facebooku vyvinulo tlak i na akcie dalších firem ze segmentu sociálních médií. Akcie firmy Zynga, jejíž tržby do značné míry závisejí na Facebooku, se propadly o 13 procent a obchodování s nimi bylo přerušeno. Akcie sítě LinkedIn klesly o tři procenta.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...