Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Akcie na burzách klesly nejvíce za dva roky

Ekonomika

  20:50aktualizováno  22:27
LONDÝN/PAŘÍŽ/NEW YORK - Akcie na západoevropských burzách pokračovaly v propadu a jejich hlavní index je poprvé po roce zpět pod psychologicky důležitou hranicí 1000 bodů. Blue chips, tedy nejkvalitnější emise na trhu, jsou podle svého indexu dokonce nejníže za poslední dva roky. Od začátku týdne, kdy se výprodej začal prohlubovat, akcionáři přišli o více než 400 miliard eur (zhruba 9,7 bilionu Kč). Burza v Miláně odepsala přes pět procent.
Burza, ilustrační foto

Burza, ilustrační foto foto: Shutterstock

Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal dalších 34,17 bodu a den uzavřel propadem o 3,33 procenta na 993,35 bodu. Tento týden je pro něj nejhorší od loňského května. Poprvé po roce index uzavřel pod hranicí 1000 bodů.

I akcie v Americe se propadají

Americké akcie navázaly na propad z předchozích dnů a postihly je další výrazné ztráty. Hlavní indexy odepsaly více než čtyři procenta, index technologického trhu Nasdaq přes pět procent, a zaznamenal tak nejhlubší propad od ledna 2009. Investoři se obávají citelného zpomalení ekonomiky, což podle nich může ještě víc zkomplikovat už tak dost složitou situaci zadlužených zemí eurozóny.

"Faktem je, že na opčním trhu nejsou žádné velké objemy obchodů, jimiž by se lidé zajišťovali (před dalším propadem). Investoři se prostě masivně zbavují akcií. Tečka," řekl šéf strategie pro alokaci aktiv ve společnosti Dexia Asset Management Jean-Yves Dumont. Podle něj možná nějaký čas potrvá, než se investoři vrátí zpět.

V propadu pokračují akcie bank, například britská Barclays odepsala 7,8 procenta, švýcarská UBS 6,4 procenta a italská UniCredit klesla o 9,3 procenta. Propad se ale zdaleka neomezuje pouze na banky, prudce dolů zamířily také akcie těžebních společností a průmyslových firem, které v posledních měsících vykazovaly solidní odolnost.

Čtěte také

Třeba globální těžební společnost Xstrata odepsala 8,5 procenta, výrobce letadel Airbus, koncern EADS, klesl o 6,1 procenta a akcie italské automobilky Fiat si pohoršily o deset procent.

Výprodej postihl všechny sektory, ušetřeny nezůstaly ani blue chips, tedy nejkvalitnější emise na trhu. Jejich index Euro Stoxx 50 odepsal 3,3 procenta na 2414,97 bodu a je nejníže od poloviny roku 2009. Nepříznivě na trhy působí obavy ze zpomalení americké i globální ekonomiky a také potíže Itálie. Té výrazně vzrostly náklady na obsluhu dluhu, což přimělo zástupce státu svolat mimořádnou schůzku.

Italský akciový trh byl dnes také zasažen výprodejem nejvíce. Burza v Miláně podle indexu FTSE MIB odepsala 877,95 bodu a den uzavřela propadem o 5,16 procenta na 16.128,07 bodu. Burza ve Frankfurtu podle indexu DAX oslabila o 3,4 procenta na 6414,76 bodu, index pařížské burzy CAC 40 klesl o 3,9 procenta na 3320,35 bodu.

"Lidi si uvědomují, že krize na periferii eurozóny se zatím pořádně neřeší.

Dnešní tisková konference Evropské centrální banky (ECB) nepřinesla nic, co by trhy uklidnilo," řekl k propadu trhů Dumont z Dexie. "Čelíme riziku další krize důvěry podobné té, jakou jsme tady měli po pádu banky Lehman Brothers," dodal.

ECB dnes nechala základní úrok beze změn na 1,5 procenta, její prezident Jean-Claude Trichet ale odmítl jednoznačně odpovědět, zda banka obnovila odkup státních dluhopisů. Část obchodníků uvedla, že ECB už nakupuje irské a portugalské dluhopisy, k nákupu italských a španělských dluhopisů se ale podle zdrojů nechystá.

Křišťálová lupa 2011

Propad cen akcií od začátku týdne způsobil, že hodnota blue chips na burzách v Německu, Velké Británii, Francii, Itálii, Španělsku a Nizozemsku klesla už o více než 400 miliard eur. To je víc než třeba loňská hodnota hrubého domácího produktu Švýcarska a zhruba stejná suma, jaká je kapacita evropského záchranného fondu na pomoc zadluženým zemím. Ten má k dispozici asi 440 miliard eur (zhruba 10,7 bilionu Kč).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!