Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Aleš Hušák, neřízená střela českého byznysu

Ekonomika

  9:44
PRAHA - Kontroverzní manažer. Toto klišé sedí na adresu generálního ředitele loterijního gigantu Sazka beze zbytku. Jeho tvář už opět plní stránky novin kvůli další kauze. Ale podíváme-li se na Aleše Hušáka blíže, objevují se i jiné nálepky, které dělají z tohoto dvaapadesátiletého právníka postavu až mytickou.

Ředitel Sazky Aleš Hušák. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Estébák, tyran, lobbista, ale i obratný stratég či velký stavitel. Muž, který drží prst na proudu peněz do českého sportu, si jich za poslední léta vysloužil více než dost.

V čele Sazky si dokázal znepřátelit politiky zleva zprava. Nevybíravé slovní války vedl před lety s Vladimírem Špidlou, a Mirek Topolánek o něm dokonce řekl, že ohrožuje bezpečnost státu. Už několik let je údajně v hledáčku tajné služby BIS.

Kdo je Aleš Hušák?

*Aleš Hušák se narodil v roce 1957. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

*Po ukončení studií pracoval jako právník Restaurací a jídelen v Praze 4, později jako vědecký pracovník v oboru ekonomiky ve Výzkumném ústavu místního hospodářství. Za minulého režimu podepsal spolupráci s StB. Měl krycí jména Chapman a Krakonoš.

*V roce 1990 odjel na studia do Kanady a po návratu zastával místo obchodního ředitele Výstaviště Praha.

*V roce 1995 byl jmenován generálním ředitelem Sazky, největší loterijní a sázkové firmy v Česku.

*Jako své koníčky uvádí literaturu a film, plavání, snowboarding a lyžování, víno a gastronomii.

Sportovním svazům, které jsou de facto jeho zaměstnavatelem, dokáže však vždy všechna svá rozhodnutí kouzelně vysvětlit, takže ho vždy znovu potvrdí v křesle, ve kterém sedí už úctyhodných 14 let.

RaJ - líheň kádrů
Trutnovský rodák vystudoval za normalizace pražská práva. Poté nastoupil do podniku, který bychom už mohli s nadsázkou označit za líheň polistopadových kádrů - Restaurace a jídelny totiž v té době formovaly nejen Hušáka, ale i Jiřího Paroubka. Do stejné doby se datuje i Hušákova spolupráce s StB. Ve svazcích figuruje pod krycími jmény Chapman a Krakonoš.

Jeho velká kariéra se však začala rýsovat až v roce 1994. Stal se náměstkem pro ekonomiku v Českém svazu tělesné výchovy, čehož využil jako odrazového můstku pro skok do představenstva Sazky.

O rok později už byl jmenován jejím generálním ředitelem.
Hušák stanul v čele firmy, která má v českém prostředí specifické postavení. Vlastní ji občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Generální ředitel jim skládá účty a veškeré zisky z hazardu a sázek pak směřují do sportu. Záleží tak jen na něm, jak dokáže své kroky před akcionáři obhájit a jak je získá na svou stranu.

A právě v tom Aleš Hušák vždycky vynikal. "Má obrovskou schopnost přesvědčovat," říká o něm předseda veslařského svazu Jiří Kejval a dodává: "Funkcionáři svazů nemají moc rádi změny a objeví-li se proti Hušákovi opozice, jde vždy jen o jednotlivce, kteří svůj názor neprosadí." Právě to je asi důvod, proč se Hušákova pozice navzdory množství mediálních kauz jeví jako neotřesitelná.

A kontroverzních rozhodnutí nebylo rozhodně málo. V roce 2000 byl obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jednalo se o transakci Sazky s akciemi České spořitelny a policie vyčíslila škodu na 25 milionů korun. Podle Hušáka se však obchod uskutečnil podle tehdy platného zákona, a stíhání bylo nakonec zastaveno.

Chrám zasvěcený hrám
Největší mediální zájem Hušák budil v době stavby Sazka Areny, kterou provázely právní i finanční problémy. Sazka požádala vládu o poskytnutí státní záruky na šestimiliardový úvěr, který si firma vzala na dokončení stavby. To však kabinet Vladimíra Špidly odmítl. Hušák následně nepozval premiéra na slavnostní otevření haly. Tehdejší ministryně školství Petra Buzková vyzvala Český svaz tělesné výchovy k odvolání Hušáka, ale bezvýsledně.

Hušák vzal projekt Sazka Areny za svůj. "Přišli, abychom jim pomohli vyřešit tu ostudu před mistrovstvím světa v roce 2004. My jsme řekli ano, ale zajistěte to tak, aby to akcionáři nepoznali. To se nestalo," řekl nedávno v rozhovoru pro MF Dnes.

Získat státní garance se mu sice nepodařilo, ale přesvědčil sportovní svazy, aby mu financování megalomanské stavby povolily. Slíbil, že příspěvků, které jim posílá, se to nijak nedotkne. To se sice zpočátku dařilo, pak ale Sazka své závazky už plnit nedokázala. "Chrám zasvěcený hrám" se pro firmu stal koulí uvázanou k noze.

"Nejsem placen za to, abych byl oblíbený"
"Samozřejmě že firma se zadlužila a dluhy je nutné splácet. Ale chyba není na naší straně. Stát, politikové nám sebrali možnost odpočtu DPH. Takže zmizelo 800 milionů korun," obhajoval se Hušák.

Aleše Hušáka však předchází nejen pověst bojovníka se státem. Drsné řídicí metody používá i na své podřízené. Kolují historky o tom, jak z něj zaměstnanci mají panický strach a jak je schopný vést porady do pěti do rána.

"Nejsem placen za to, abych byl oblíbený, ale za to, abych akcionářům vydělával peníze," vysvětloval své metody pro server iDnes.cz. "Jestli si o mně někdo myslí, že jsem zlý, je mi to úplně jedno. Kdybych byl najmut na to, abych byl populární, dělal bych to a věřte, že bych to uměl," říká o sobě šéf Sazky.

Hušákovy metody řešení problémů se ukázaly i v bitvě s Českou televizí, která o něm v roce 2001 odvysílala několik kritických reportáží. Kvůli nim Hušák hrozil vypovězením smlouvy na vysílání losování.

Podobně odpověděl i na obvinění z nekompetentnosti a finančních machinací, které proti němu v minulých dnech vznesl bývalý premiér Topolánek. Šéf Sazky si v novinách zaplatil celostránkové inzeráty, kde se mohutně obhajuje. Zároveň pohrozil sportovním svazům, že pokud "štvavá kampaň" proti Sazce neskončí, nemuseli by sportovci dostat jednu z letošních dohodnutých plateb.

"Aleš Hušák je svět sám o sobě," říká o bojovnosti šéfa Sazky Jiří Kejval a dodává: "Každopádně bych ale nechtěl být v jeho kůži."

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!