Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Američané šetří na dětech. Kupují méně plenek

Ekonomika

  10:33
NEW YORK/PRAHA - Američané v poslední době kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky kupují méně dětských plen. Je to značně nezvyklé, protože útraty za děti ve Spojených státech tradičně neklesaly ani v dobách recese, včetně té nedávné.
Novorozenec - ilustrační foto.

Novorozenec - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Rodiče raději obětovali něco jiného, než aby šetřili na hygieně nebo štěstí svých ratolestí, uvedl deník The Wall Street Journal. Nejnovější údaje ale svědčí o poklesu prodejů plenek a nárůstu tržeb za dětský pudr.

ČTĚTE VÍCE K USA:

Jen v září se ve Spojených státech meziročně prodalo o jedno procento méně dětských plen. Jejich prodej přitom více či méně klesá od loňského srpna. V dolarovém vyjádření činil zářijový pokles tři procenta. Rodiče totiž nejen omezují nákupy, ale zároveň i přecházejí k levnějším výrobkům.

Deník upozorňuje, že na pokles prodaných plenek může mít vliv i klesající porodnost v zemi od roku 2007, ale i nové technologie, díky nimž pleny zachytávají více tekutin než dříve.

Ekonomika ovlivňuje chování rodičůAnalytik společnosti Consumer Edge Research Javier Escalente přesto za poklesem prodejů plenek vidí ekonomický tlak na rodiče. "Něco takového se nikdy předtím v této zemi nestalo. Je to velmi vzácná situace," uvedl. Vliv ekonomiky na chování rodičů je podle něj koneckonců vidět i na tom, že se rodí méně dětí.

Prodej dětského pudru roste

O nižších prodejích plenek přitom zřejmě svědčí i prodeje dětského pudru, které během uplynulého roku vzrostly o osm procent. Podle analytiků i lékařů jde pravděpodobně o důsledek méně častého měnění plenek či používání méně kvalitních výrobků.

Přesné statistiky sice nejsou k dispozici, například chicagská dětská lékařka Anjali Raová ale letos zaznamenala nárůst vyrážek z plenek o pět až deset procent. Filadelfský lékař Daniel Taylor pak uvedl, že on i jeho kolegové slyšeli o rostoucím počtu rodičů, kteří si kvůli finanční tísni musejí vybrat mezi nákupem plen a jídla.

"Rozhodně se tu zásadním způsobem projevuje ekonomika. Plenky jsou drahé a čím déle sedíte ve špinavé, tím větší je pravděpodobnost, že dostanete infekci," řekl Taylor.

Pokud rodiče mění dítěti plenku šestkrát denně, přijde je to zhruba na 1500 dolarů ročně (asi 27.000 korun). Pro rodiny, které se potýkají s chronickou nezaměstnaností či nárůstem životních nákladů, to podle deníku není zanedbatelný výdaj.

Ekonomika USA téměř stagnuje

Vývoj americké ekonomiky není příznivý. Růst už se téměř zastavil a hospodářství je na pokraji stagnace. Před společným hospodářským výborem Kongresu to řekl šéf tamní centrální banky (Fed) Ben Bernanke.

Fed je podle něj připraven ekonomiku znovu podpořit, Kongres už by ale neměl pokračovat ve výdajových škrtech. Pro tak slabou ekonomiku by to podle něj mohlo být nebezpečné.

"Musíme se ujistit, že proces hospodářského oživení bude pokračovat, a že se bude nadále snižovat míra nezaměstnanosti," řekl Bernanke. Akciový trh po jeho slovech začal rychle smazávat ztráty a některé indexy se přehouply do zisku. Dolar se naopak vydal opačným směrem a začal slábnout vůči euru.

Americká ekonomika v prvním pololetí výrazně zpomalila růst a za srpen už ani nevytvořila žádná pracovní místa. Spotřebitelská důvěra pak spadla na nejnižší bod od recese. Fed na zářijové schůzce svého měnového výboru oznámil čerstvá opatření na podporu ekonomiky, takzvanou "operaci twist". Ta spočívá v posunu splatnosti státních dluhopisů.

Úsporná opatření a přetrvávající vysoká nezaměstnanost mají podle šéfa Fedu nepříznivé dopady na spotřebitelskou důvěru. Právě spotřebitelé jsou ale pro ekonomiku nejdůležitější: výdaje spotřebitelů totiž v USA tvoří podstatnou část růstu hrubého domácího produktu. Na spotřebitele doléhají už potíže na realitním trhu i horší přístup k úvěrům.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!