Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Americké i evropské aerolinky zrušily veškeré lety do Izraele. Pochybují o bezpečnosti

Ekonomika

  19:29
WASHINGTON/PRAHA/TEL AVIV - Americký úřad pro letectví (FAA) v úterý všem americkým aerolinkám zakázal po dobu 24 hodin létat do Izraele. Ještě předtím americké společnosti Delta Airlines a United Airlines oznámily, že do odvolání ruší veškeré lety do Izraele. Nedlouho poté se k nim připojily i některé evropské aerolinky jako Air France, Lufthansa či KLM. Následně také Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví naléhavě varovala aerolinky před lety do izraelské metropole, uvedla agentura Reuters. České letecké společnosti své dnešní noční spoje do Tel Avivu zatím neruší.

United Airlines foto: wikipedia.org

Rozhodnutí aerolinek odvolat lety do Izraele souvisí s bezpečnostní situací v regionu, kde již třetím týdnem pokračují boje mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas. V úterý jedna z raket odpálených z Pásma Gazy dopadla nedaleko mezinárodního Ben Gurionova letiště u Tel Avivu a zranila dva lidi.

České aerolinky ČSA po varování evropské agentury podle mluvčího Daniela Šabíka situaci znovu analyzují. Podle odletových informací pražského letiště se jedno letadlo ČSA má do Tel Avivu vydat ve 22:50 SELČ a druhé ve 23:50 SELČ. Před půlnocí má stejným směrem odletět také letadlo nízkonákladového přepravce Smart Wings.

Boeing 747 společnosti Delta, který již byl na cestě z New Yorku a nacházel se nad Středozemním mořem, se v úterý vrátil nad pevninu a místo do Tel Avivu zamířil do Paříže, uvedla agentura AP. Společnost United Airlines zrušila dva úterní lety do Izraele a až do odvolání i všechny ostatní spoje směřující v příštích dnech do Tel Avivu, oznámil mluvčí aerolinek Rahsaan Johnson. Další americké aerolinky US Airways uvedly, že ruší úterní spoj z Filadelfie do Tel Avivu i navazující zpáteční let.

Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA) v úterý naléhavě varovala aerolinky před lety do Tel Avivu. Jak uvedl mluvčí agentury, ze strany EASA jde o "silné doporučení", aby se až do odvolání vyhnuly Ben Gurionovu letišti.

Francouzská letecká společnost Air France již předtím oznámila, že podobně jako Američané ruší s okamžitou platností z bezpečnostních důvodů své lety do Tel Avivu až do odvolání. Nizozemská KLM neuskuteční jen úterní let z Amsterodamu do Tel Avivu, německá Lufthansa se zase rozhodla nelétat do Izraele po dobu 36 hodin. Úterní plánovaný večerní let do Tel Avivu zrušila i kanadská Air Canada.

Německá Air Berlin nevypraví své pravidelné spoje do Izraele v úterý ani ve středu. Stejně zareagovaly i Scandinavian Airlines a Swiss International Air Lines. Ruská společnost Transaero vrátila jeden svůj let, který byl již ve vzduchu, zpátky do Moskvy. Neuskuteční ani středeční lety.

Izraelský ministr dopravy Jisrael Kac vyzval Američany, aby své rozhodnutí zrušit lety do Izraele ještě zvážili. "Ben Gurionovo letiště je bezpečné, přistání i odlety. Absolutně není potřeba se obávat o bezpečnost letadel i cestujících," citoval Kace list Times of Israel.

Některé letecké společnosti v posledních dnech omezily své lety na Ukrajinu a pro přelety využívají jiného vzdušného prostoru. Alternativních tras využívá i ČSA. Stalo se tak poté, co byl minulý čtvrtek nad východní Ukrajinou údajně sestřelen malajsijský dopravní letoun; v troskách boeingu zahynulo všech 298 osob, které byly na palubě.

Americký Federální úřad pro letectví rozšířil právě po katastrofě malajsijského letounu seznam oblastí, kam zakazuje americkým dopravcům létat, případně doporučuje se vyhnout. Zákaz platí pro sever Etiopie, Irák (ve výšce zhruba 6000 metrů a níže), Libyi, sever Nigeru a Čadu či část KLDR, Somálsko (ve výšce zhruba 6000 metrů a níže). Od dubna zakázal FAA lety přes Krym a nyní i přes východní část Ukrajiny.

Autoři: ,