Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ANALÝZA LN: Začala ilegální záchrana Říma a Madridu

Ekonomika

  16:54
Toho, co se stalo v pondělí ráno, se Němci nechtěli dožít. Země, pro kterou je po historických zkušenostech s hyperinflacemi nezávislá centrální banka základním nedotknutelným pilířem stability, o tuto jistotu přišla.

Koloseum v Římě foto: Shutterstock

Evropská centrální banka začala už ráno masivně nakupovat italské a španělské dluhopisy. Jen těch italských nakoupila za dopoledne za víc než 50 miliard eur.

HROZÍ NOVÁ KRIZE?


K tomuto bezprecedentnímu kroku se odhodlala poté, co třetí a čtvrté největší ekonomice eurozóny stoupaly v posledních týdnech úroky tak rychle až se dostaly na hranu, kdy by bez pomoci ze záchranných fondů eurozóny mohly během pár týdnů zkrachovat.

Dostaly se tam, kde byli Řekové, Portugalci a Irové ve chvíli, kdy už jim byly přislíbeny záchraně půjčky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Řím a Madrid by je teď potřeboval taky. Jenže na záchranu tak velkých zemí už nikdo nemá. Itálie si musí jen do konce roku půjčit kolem 425 miliard euro, což je stejná částka jako kompletní řecký dluh.

INFOGRAFIKA:


Jediný, kdo mohl italský a španělský výprodej na trzích zastavit byla Evropská centrální banka. To rozhodnutí ale znamenalo porušit všechna pravidla. Banka se podle svého statutu, vycházejícího z Maastrichtské smlouvy nesmí plést do rozpočtové politiky a musí si hledět výhradně měnové a cenové stability v eurozóně.

Bez této podmínky by Němci nikdy euro nepřijali. Dnes ráno ale bankovní rada vše porušila a na vlastní pěst začala zachraňovat Řím a Madrid. Není náhodou, že při krizovém jednání se ostře proti postavil guvernér německé Bundesbanky Jens Weidemann, německý hlavní ekonom banky a guvernéři z Nizozemska a Lucemburska.

ČTĚTE VÍCE:

Itálie a Španělsko jsou na tom dnes v podstatě stejně jako Řecko, Irsko a Portugalsko. Jen jim peníze nepůjčují za jasných pravidel, po schválení v parlamentech, ostatní státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond, ale na divoko ECB. Frankfurtská emisní banka tak v podstatě tiskne peníze a posílá je do Madridu a Říma a pracuje tím na politickém projektu přerozdělovací unie.