Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ANALÝZA: Trumpův ekonomický plán vítají těžaři, korporace, stavaři a zbrojaři

Ekonomika

  20:25
PRAHA - Vítězství Donalda Trumpa nezpůsobí kolaps světové ekonomiky. Pár let to ovšem může být divoká jízda, zvlášť kdyby Trump skutečně splnil vše, co nasliboval.

Dojatý Donald Trump krátce poté, co je jasné, že vyhrál prezidentské volby. foto: Reuters

Navzdory tvrdým předvolebním prohlášením se podle názoru mnoha ekonomů a byznysmenů Trump-prezident zklidní a svůj předvolební ekonomický program uhladí.

„Na rozdíl od některých lidí si myslím, že Trumpovo vítězství by pro ekonomiku mohlo být dobré. Víte, u Trumpa musíte prostě ignorovat, co říká, musíte se dívat na to, co dělá. Je to byznysmen, skvělý vyjednavač. Když se stane prezidentem, bude při vládnutí a ­rozhodování velmi flexibilní,” řekl LN již koncem června známý investor Mark Mobius. V to samé dnes doufá většina ekonomů, kteří se dopadů „Trumponomiky“ děsí.

Nižší daně, ilegálové a cla

Ekonomický program Donalda Trumpa stojí na třech pilířích: velkém snížení daní, tažení proti imigrantům a konečně protekcionistické obchodní politice.

Bod první by byl splněním dlouholetého republikánského snu. Trumpův program počítá s ­tím, že by se daňová sazba snížila ze současných až 40 procent na maximálně 25 procent v závislosti na výši příjmu.

Jedinci vydělávající méně než 25 tisíc dolarů ročně by pak neplatili vůbec žádnou daň z příjmu. Kdyby se Trumpovi tyto změny podařilo prosadit v Kongresu, více než polovina ze 120 milionů amerických domácností by od roku 2017 daň z příjmu neplatila. Trump chce snížit i­ korporátní daň ze současných 25 procent na 15 procent a daň dědickou dokonce zrušit úplně.

Dojatý Donald Trump krátce poté, co je jasné, že vyhrál prezidentské volby.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump.

Zní to lákavě, snížení daní nabudí touhu Američanů utrácet, což povzbudí ekonomický růst. Jenže v dlouhodobějším horizontu se snížení daní vrátí jako bumerang. Podle ratingové agentury Moody’s by v důsledku nižších daní klesly federální příjmy během dekády o 9,5 bilionu dolarů.

Deficit rozpočtu by se nafukoval, vláda by musela vydávat více dluhopisů, aby získala peníze, které jí chybějí. Poměr dluhu k HDP by rostl a investoři by za svou půjčku americké vládě požadovali vyšší výnos. Tím pádem by rostly napříč ekonomikou i úrokové sazby. Čím dražší by bylo půjčit si peníze, tím méně by bylo kapitálových investic, méně by se prodávalo i nemovitostí či aut. Počáteční růst ekonomiky tažený utrácením spotřebitelů by se rychle vypařil.

Podobně negativní dopad na ekonomiku by mělo i Trumpovo tažení proti imigrantům. Deportace několika milionů „ilegálů“ žijících v USA by znamenala, že zmizí pět procent tamní pracovní síly. Vzrostla by cena práce a­ mnohé firmy by navzdory vyšším platům jen těžko hledaly zaměstnance.

Konečně je tu bod třetí, jehož naplnění se ekonomové obávají nejvíce. Trump v předvolebních kláních jasně deklaroval, že jeho heslem bude protekcionistická politika, která má v USA vytvořit nová pracovní místa. U ledu tak může skončit připravovaná dohoda TTIP, která má plně liberalizovat vzájemný obchod a investice mezi EU a USA. Trump chce rovněž vyjednat lepší podmínky obchodu s Mexikem a Kanadou. Také prohlásil, že zavede cla na dovoz zboží z Mexika a Číny.

Vítězové a poražení

Podobné kroky mohou americké ekonomice částečně pomoci, otázkou je, jak vysoká bude cena, kterou za ně Američané zaplatí. Voliči Donalda Trumpa by se zanedlouho mohli divit, až jim v obchodech podraží mobilní telefony, tablety a další dovážené zboží. Postižena bude i řada amerických firem, kterým kvůli clům vzrostou produkční náklady. Bylo by také naivní domnívat se, že zavedení cel ponechají postižené státy bez odezvy. A v obchodních válkách není vítězů, jen poražených.

Kdo tedy může po Trumpově vítězství jásat a komu zbudou oči pro pláč? Radovat se mohou velké korporace, kterým by se mohly snížit daně. Známý Trumpův odpor k environmentalismu s povděkem přijmou těžební společnosti a­ rafinerie, které se nemusí bát vyššího zdanění.

Vzhledem k­ tomu, že Trump chce zdvojnásobit výdaje na obranu, vydělají i ­zbrojařské společnosti a firmy navázané na zbrojní průmysl. Masivní investice do infrastruktury, jež Trump slibuje, by měly pomoci americkému stavebnímu průmyslu. Jeho vítězství bezpochyby slaví i farmaceutické firmy, na které si chtěla došlápnout Hillary Clintonová.

Plakat naopak můžou zemědělci. Kdyby Trump skutečně splnil své hrozby vůči imigrantům, zmizela by rázem v zemědělství čtvrtina pracovní síly. A hlavu v dlaních mají teď asi i lidé z firem zabývajících se „zelenou energií“. Trump již naznačil, že odvolá americké závazky ohledně snižování emisí a­ seškrtá federální dotace do solárního byznysu a větrných elektráren.

S jakou konkrétní ekonomickou politikou nakonec Trump vyrukuje, si však budeme muset ještě chvíli počkat. A lze jen doufat, že se Mark Mobius nemýlí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!