Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

‚Android je více otevřený a skýtá více možností k hacknutí‘

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Útoků na mobilní zařízení je dnes více než na stolní počítače. Bezpečnostní software v mobilu nebo tabletu má přitom jen každý desátý uživatel. „Uživatelé svým lajdáctvím usnadňují hackerům práci,“ říká šéf antivirové společnosti AVG Gary Kovacs.

Gary Kovacs, výkonný ředitel antivirové společnosti AVG. foto: MAFRA - Dan Materna

LN: Jaké jsou v současnosti nejčastější typy počítačových útoků a hrozeb?
Nejobvyklejší jsou stále ty formy, které známe z minulosti. Tedy virus nebo škodlivý program, který ovládne váš počítač a který se do něj dostane e-mailem, z nebezpečných webových stránek nebo reklamou. Vposlední době však vídáme, že viry poté, co se dostanou do počítače nebo jiného zařízení, zmutují. Pod změněnou identitou se pak snaží získat přístup do dalších systémů, například internetového bankovnictví, ale i k osobním datům uchovávaným dalšími aplikacemi a webovými prohlížeči. Druhý trend, který sledujeme, je infikování přenosného zařízení přes stolní počítač či notebook. K tomu dojde při propojování těchto zařízení. Spousta uživatelů neví, že tyto škodlivé programy se novému prostředí přizpůsobí, samy se nainstalují a zachytí všechna hesla ještě předtím, než je aplikace při odesílání zašifrují.

Gary Kovacs

  • Vystudoval Haskayneovu obchodní školu na Calgarské univerzitě.
  • V IT průmyslu se pohybuje už 25 let.
  • Prvních deset let své kariéry spojil se společností IBM.
  • Zde pak působil na vedoucích pozicích v oblasti produktového managementu, prodeje, marketingu a provozu v rámci celosvětové softwarové divize.
  • Poté vystřídal několik vedoucích pozic ve společnostech Adobe a SAP.
  • Před nástupem do pozice výkonného ředitele AVG v červenci 2013 pracoval jako výkonný šéf v Mozilla Corporation.

LN: Jak těmto událostem předejít?
Zaprvé by všichni uživatelé měli mít ve svých přenosných zařízeních nainstalovaný nějaký bezpečnostní produkt, stejně jako ve svých počítačích. V současnosti tak ale činí jen několik málo procent lidí.

LN: Bezpečnost chytrých telefonů a tabletů je podle vás podceňovaná?
Řada lidí ani neví, že něco jako bezpečnostní software pro jejich mobily a tablety existuje. Povědomí o těchto hrozbách rozhodně není tak rozšířené, jako tomu je u počítačů. Před pěti lety bylo běžné, že když jste si koupili počítač nebo notebook, první věc, kterou jste udělali, byla instalace bezpečnostního softwaru. U mobilních zařízení je to stejné. Lidé si ale často myslí, že když prohlížejí web přes aplikace, není to potřeba. Naše interní statistiky ale ukazují, že ve skutečnosti je tento problém ještě závažnější, než tomu bylo u počítačů.

LN: Přesouvají hackeři a tvůrci škodlivých programů svůj zájem směrem k mobilním zařízením stejně jako jejich uživatelé?
Možná ještě rychleji. Existuje hodně studií o tom, co se děje v „počítačovém podsvětí“. Drtivá většina z nich ukazuje, že v dnešní době už více útoků cílí na mobilní zařízení než na klasické počítače.

LN: Liší se nějak útoky na mobily a tablety od útoků na počítače a notebooky?
Rozdíly lze nalézt třeba ve způsobu instalace. Dříve byly rozdíly větší, protože mobilní zařízení se připojovala k privátním sítím a bylo tedy těžší se do nich dostat. V současnosti ale operátoři poskytují jednoduché internetové připojení, takže nabourat se do mobilního zařízení může jakýkoliv virus nebo program na internetu. Technologie je tedy sice jiná, techniky jsou ale stejné.

LN: Otevřenost operačních systémů chytrých telefonů to útočníkům asi také neztěžuje, že?
Některé z nich opravdu jsou více otevřené. Při designování těchto systémů totiž nebyla bezpečnost mezi základními požadavky. Postupem času se ale v tomto ohledu zlepšují. Před třemi roky jsme o útocích na mobilní zařízení ani neuvažovali. Nebyly tu hrozby, nebyla tu potřeba zabezpečení. Za krátkou dobu se ale tato problematika dostala do popředí zájmu. Naše současná investice 220 milionů dolarů do akvizice Location Labs, která se právě bezpečností mobilních zařízení zabývá, mluví sama za sebe.

LN: Často se spekuluje o tom, který operační systém je nejvíce zranitelný. Lze to jasně říci?
To je těžké určit. Hodně se mluví o Androidu, ale Android mají tři čtvrtiny všech telefonů, takže to je snadný cíl. Tohle se bude muset ještě prozkoumat. Obecně se ale dá říci, že Android je více otevřený než jiné systémy, a proto skýtá více možností k hacknutí.

Celý rozhovor vyšel ve čtvrtečních Lidových novinách.

Autoři:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...