Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Armádu českých důchodců pomůže živit příliv cizinců, tvrdí Brusel

Evropa

  15:00
PRAHA/BRUSEL - Počet obyvatel Česka v budoucnu lehce poroste. Stárnutí bude podle prognózy Eurostatu vyrovnávat vyšší porodnost a stálý příliv migrantů.

Lidí v penzi přibývá. foto: ČTKČeská pozice

O osm let delší život než dnes a také třikrát více spoluobčanů starších 80 let, na něž budou místo současných čtyř lidí v produktivním věku vydělávat pouze dva. Armádu důchodců ovšem vyváží dvakrát silnější proud cizinců, než jaký k nám zamířil loni. A také vyšší porodnost.

Tak bude podle prognózy Evropské komise vypadat život průměrného Čecha v roce 2060. Vyplývá to ze zprávy Ageing Report 2015, kterou minulý týden Brusel na základě dat Eurostatu zveřejnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve věkovém složení obyvatelstva na tom Česko nebude jinak než zbytek EU. Výrazně poklesne počet lidí ve věku 15–64 let. Zatímco tato skupina tvoří dnes více než dvě třetiny obyvatel Česka, v roce 2060 to bude jen 56 procent. Na druhou stranu každý osmý Čech už bude spadat do věkové kategorie 80+. „Superdůchodců“ má dnes Česko jen čtyři procenta.

Zcela v souladu s evropským trendem také stoupnou náklady státu na penzisty. Více si připlatíme za zdravotní i dlouhodobou péči, zvýší se náklady na důchody, ale také na vzdělávání. Na výdaje spojené se stářím by v roce 2060 mělo podle Bruselu směřovat již 22 procent hrubého domácího produktu.

Česko se ovšem z evropského průměru vymyká v počtech cizinců, které bude přijímat. Zatímco například z Pobaltí, Irska nebo Bulharska budou dlouhodobě lidé odcházet, do Česka v následujících 45 letech zamíří 1,5 milionu migrantů.

Vrchol migrace: rok 2040

Jejich proud by měl pomalu sílit a svého vrcholu dosáhnout kolem roku 2040, kdy migrační saldo dosáhne 40 tisíc lidí. Pokud počet Čechů, kteří ročně míří natrvalo za hranice, zůstane stejný, znamená to, že k nám bude proudit 60 tisíc cizinců ročně. 

Taková čísla již Česko zažilo – v době ekonomického boomu, který před šesti lety zarazila hospodářská krize.

Evropská komise také Česku přiznává vysokou porodnost. Ta by ze současného průměru 1,5 dítěte na ženu měla vystoupat na koeficient 1,8. Do dvou generací by tak česká společnost měla v porodnosti dotáhnout severské země a Velkou Británii, které budou reprodukčním žebříčkům nadále vévodit.

V dlouhodobé prognóze Bruselu Česko vyčnívá ještě v jednom ohledu. Patří do skupiny patnácti zemí EU, kde díky příznivé migraci i porodnosti dojde k celkovému nárůstu obyvatel. Zatímco všechny okolní země kromě Rakouska se budou postupně vylidňovat, obyvatel Česka by v roce 2060 mělo být 11,1 milionu – zhruba o půl milionu více než dnes.

Češi věští pravý opak

České demografy takový scénář překvapil. Až dosud se mělo za to, že Česko bude naopak pomalu vymírat. Prognózoval to před dvěma lety i Český statistický úřad (ČSÚ), podle něhož mělo mít Česko v roce 2060 naopak o dva miliony obyvatel méně než dnes.

Analýza ČSÚ se s Eurostatem rozchází také v počtu cizinců. Nejoptimističtější odhady českých statistiků počítají v průběhu příštích 45 let s maximálně milionem migrantů. Takzvaná střední varianta, s níž vědci obvykle operují, se pak s bruselským ústředím statistiků rozchází o více než 800 tisíc cizinců.

Tomáš Fiala, demograf z Vysoké školy ekonomické v Praze, má bruselské odhady porodnosti a migrace za příliš optimistické. „Osobně považuji za věrohodnější projekci ČSÚ. Má jistě podrobnější a detailnější znalosti i větší zkušenosti s demografickým vývojem u nás než Eurostat,“ řekl LN.

Také jeho kolega Dušan Drbohlav z Přírodovědecké fakulty nevěří, že přistěhovalectví může českou společnost dlouhodobě stabilizovat a zachránit ji před trendem stárnutí a vymírání. „Porodnost migrantek se přizpůsobuje plodnosti domácí populace. I migranti stárnou a po dvaceti třiceti letech by se musela nahrazovat i tato imigrační, zprvu omlazující složka populace,“ vysvětlil nedávno v rozhovoru pro LN.

Nicméně migrace se kvůli závislosti na ekonomické a politické situaci hodně mění, a těžko se tak předem odhaduje. A tak je možné, že optimistická prognóza Bruselu nakonec vyjde. „Nevylučuji, že se scénář Eurostatu naplní, nebo že bude migrantů dokonce ještě více,“ připouští Fiala.

 

Autor: