Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Asii sužuje drahé jídlo. Lidé propadají chudobě

Ekonomika

  7:10
PRAHA - Miliony lidí v Asii čelí kvůli zdražujícím potravinám chudobě. Dražší jídlo zpomalí výkon ekonomik v regionu.

Grafika - ceny potravin foto: Lidové noviny

Kvůli pokračujícímu růstu cen potravin se od začátku roku v Asii propadlo pod hranici extrémní chudoby dalších 64 milionů obyvatel. Vyplývá to ze studie Asijské rozvojové banky (ADB).

Za dva měsíce vzrostly ceny v meziročním srovnání o třetinu a zpráva naznačuje, že například u pšenice bude tento trend zřejmě pokračovat i letos. A to by mohlo mít za následek další zdražení kupříkladu rýže, kterou lidé používají jako levnější alternativu k obilí.

Podíl potravin ve spotřebitelském koši (v %)

 

Bangladéš  58,84
Filipíny  46,58
Indie  46,19
Čína  30,2
Singapur  22,05
Jižní Korea  14,04

zdroj: ADB

"Pro chudé rodiny v rozvojových asijských státech, které už nyní vydají více než 60 procent svého příjmu na nákup potravin, by vyšší ceny znamenaly ještě menší dostupnost zdravotní péče a vzdělání pro jejich děti," uvedl hlavní ekonom ADB Rhee Changyong.

Aby se svět v letošním roce vyhnul turbulencím na komoditních trzích, musela by se produkce podle Organizace OSN pro jídlo a zemědělství zvýšit o dvě procenta. Například američtí farmáři sice v reakci na vývoj trhů oseli rekordní plochu, celkový výnos bude však záviset hlavně na počasí.

Představitelé ADB proto volají po určité regulaci těchto trhů, která by zabránila spekulativním nákupům a kolísavým cenám.

Nedostatek potravin ve 29 zemích světa
Jisté je ale už teď, že minimálně 29 zemí z celého světa bude i letos potřebovat potravinovou pomoc. Jde například o Kyrgyzstán, kde sociální nepokoje a etnické konflikty vyhnaly inflaci až na úroveň okolo 20 procent, nebo Pákistán, který se stále potýká se škodami způsobenými loňskými záplavami.

Kromě těchto faktorů se ale do cen jídla zásadně promítá i cena ropy nebo měnová politika americké centrální banky Fed.

Nárůst ceny pšenice od června 2010 (v %)

Kyrgyzstán   67,1
Bangladéš    50,0
Tádžikistán   37,01
Indie             14,08
Čína             14,50
zdroj: ADB

"Část peněz, které centrální banky včetně Fedu pumpují do hospodářství, se přelévá i do rychle rostoucích ekonomik a přeneseně vede k větší poptávce po komoditách a růstu jejich cen," vysvětluje Petr Sklenář, hlavní analytik J&T Banky.

Šéf Fedu Ben Bernanke další strategii banky oznámí příští týden, očekává se ale, že úrokové sazby, za které instituce půjčuje komerčním bankám, nechá i nadále na rekordním minimu 0,25 procenta. V USA jsou sice příznivci zvyšování sazeb stále hlasitější, Bernanke se však bojí oslabení růstu ekonomiky a zvýšení nezaměstnanosti.

Čína růst cen razantně brzdí
V ostatních zemích ale centrální banky již růst cen tlumí. Sazby zvýšila a nadále zvyšovat bude například Evropská centrální banka nebo banky v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Pokud by totiž ceny potravin nebo ropy zůstaly na vyšších úrovních, mohly by podle ADB snížit letošní ekonomický růst asijského regionu až o 1,5 procentního bodu.

Asi nejrazantněji k inflaci přistupuje Čína. Meziroční růst spotřebitelských cen tam v březnu dosáhl 5,4 procenta. Lidová banka Číny nedávno zvýšila minimální povinné rezervy pro soukromé finanční instituce na úroveň 11,5 procenta, nejvýše za posledních 20 let.

V praxi to znamená, že banky musejí dát více než desetinu z každého vkladu stranou a držet ji jako rezervu, do oběhu se tak dostane méně peněz. Podle agentury Bloomberg by mohla Lidová banka k dalšímu zvýšení brzy znovu přistoupit.

Vláda si od opatření slibuje uklidnění na trzích a také zpomalení realitního boomu. Podle historického vývoje se ukazuje, že je čínská vláda velmi schopná růst cen řídit. Například na trzích s mědí v posledních dnech již ceny klesají. Investoři se totiž bojí, že by v Číně mohlo dojít k razantnímu snížení výstavby nových domů, ve kterých se měď používá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!