Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ať zmizí hotové peníze, lapkům se tak zatne tipec

Ekonomika

  11:05
Zakažme používání hotovosti a zbavíme se zločinu, navrhli zcela vážně minulý týden švédští odboráři. "Hotovost je krev v žilách kriminality, podpořila je prezidentka stockholmské policie Carin Götbladová. Na první pohled je to rozumná myšlenka na které je postaven i v Čechách platící zákon, který přikazuje vyplácet velké částky vyplácet bezhotovostním převodem.

Návod pro používání eura: Bankovky můžete pálit, ale jen v malém množství foto: Shutterstock

Jenže celkové zrušení hotovosti nemusí vést k omezení počtu krádeží, ale právě naopak. Navíc by to mohlo vést i ke zvýšení daní.

Švédští odboráři argumentují enormním počtem přepadení obchodů v zemi. Podle takzvaného Barometru loupeží, se například už 25 procent zaměstnanců v maloobchodě stalo obětí přepadení a násilí, někteří z nich dokonce vícekrát. "Je nepřijatelné, aby lidé museli mít strach, když jdou do práce," říká šéf švédského úřadu pro ochranu zaměstnanců Mikael Sjöberg.

Omezení plateb v hotovosti by lapkům zatrhlo tipec. Navíc odboráři upozorňují na to, že hotovosti se používá hlavně v šedé ekonomice a při zaměstnávání načerno. I tomu by pak byl učiněn konec.

Samozřejmě, je to elegantní a technicky proveditelné řešení a zřejmě by ani nebylo příliš drahé. Výsledek by byl jasný: část lapků by se po zrušení hotovosti asi lupičství vzdala, protože by vylupovat obchody a odvážet zboží bylo příliš nákladné a zločin by se jim už nevyplatil.

Zbytek by zřejmě vylupoval obchody dál, ale odvážel zboží a prodával ho jiným obchodníkům třeba za dolary. Všechny měny se totiž určitě virtuálními nestanou. Každopádně by počet přepadení klesl.

Otázka je, zda by se zmenšily celkové škody způsobené krádežemi. Izraelský ekonom Dan Ariely totiž tvrdí, že právě hotovost podporuje poctivost obyčejných lidí. Naopak měnit čísla nepřipadá už lidem jako skutečná krádež. Podle Arielyho teorie by tak naopak bylo více příležitostí ke změně čísel, které by nemusely být doprovázeny vytažením bankovek z pokladny a tak intenzivním pocitem viny. Malých krádeží by přibylo. Elektronická konta občanů by navíc občas "vykrádal" asi i stát.

Někteří ekonomové ve Spojených státech i v dalších zemích totiž kvůli snaze povzbudit ekonomiku uvažovali v průběhu nedávné finanční krize o záporném úroku z peněz. Aby se peníze rychleji otáčely, platil by se z peněz úrok. V Japonsku takový nápad podporovala i část poslanců.

Nakonec ale tahle myšlenka narazila na to, že nikdo není tak hloupý, aby dobrovolně odnesl svoje peníze do banky či na úřad, kde mu část z nich seberou. To si je radši doma schová do matrace. Kdyby ale existovaly jen elektronické peníze, bylo by zavedení záporného úroku z peněz snadné.

Odboráři ovšem tohle buď nevidí, nebo – a to je pravděpodobnější – prostě hájí hlavně svoji zájmy. Po zrušení bankovek by se přestalo přepadat, takže by se členové odborů cítili bezpečněji. Celkové škody způsobené krádežemi včetně těch elektronických odboráře nezajímají. Možnost zavedení daně z hotovosti zřejmě odboráře také příliš netrápí.

Navíc vidí v zákazu hotovosti další výhody. Zrušení bankovek a mincí by totiž omezilo konkurenci, kterou odborářům vytvářejí zaměstnanci pracující načerno. Tihle lidé totiž dostávají za svoji práci peníze na ruku a zrušení fyzické podoby peněz by jim situaci zkomplikovalo. Ostatně, švédští odboráři sami hrdě dodávají, že kromě snížení počtu loupeží má jimi navrhované opatření přinést i omezení práce načerno.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!