Autem roku 2013 se v Česku stal VW Golf

Ekonomika

8:40
Autem roku 2013 v České republice se stal vůz Volkswagen Golf. Na druhém místě skončila Toyota GT-86 a na třetím místě Mazda CX-5. Ve finále byly i BMW 3, Ford B-Max, Mercedes A. Rozhodla o tom odborná porota složená z 32 motoristických novinářů a publicistů.

Volkswagen představil novou verzi populárního modelu Golf foto: ČTK

Uvedlo to pořádající Sdružení automobilového průmyslu spolu se Svazem dovozců automobilů a kluby motoristických novinářů a publicistů.

V roce 2012, kdy se ještě konaly dvě ankety, zvolil Klub motoristických novinářů autem roku Range Rover Evoque a v anketě pořádané Svazem dovozců automobilů a Sdružením automobilového průmyslu vyhrál Ford Focus.

Doprovodného hlasování veřejnosti se zúčastnilo kolem 70.000 lidí. V šesti kategoriích respondenti vybrali jako nejlepší městský vůz Renault Clio, v nižší střední třídě Škodu Rapid, ve střední a vyšší střední BMW 6 Gran Coupé, mezi sportovními auty Toyotu GT86 a v kategorii terénních a velkoprostorových Mercedes GL.

Od letošního roku je v Česku opět pouze jedna soutěž o Auto roku. Skončilo tak čtyřleté období, kdy vedle sebe fungovala odborná anketa Klubu motoristických novinářů (KMN) a soutěž pořádaná Svazem dovozců aut (SDA) a Sdružením automobilového průmyslu (AutoSAP). Anketa probíhá podle mezinárodních pravidel Car of The Year, kterými se dosud řídil KMN.