Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zloději aut oprášili starý trik. Využívají dálkové ovládání

Zloději aut oprášili starý fígl s dálkovým ovládáním zamykání. foto: MAFRA – Jaroslav HalamkaMAFRA

Doporučujeme
PRAHA - Pokud své auto zamykáte dálkovým ovladačem, mějte se na pozoru a dveře raději kontrolujte. Při vaší nepozornosti totiž může zloděj signál z klíčku blokovat a auto vykrást. Přestože se zloděj do auta dostane bez překonání překážky, pojišťovny škodu většinou proplácí. Důležité je oznámit krádež na policii.
  15:23

Stačí chvilka nepozornosti při zamykání vozu dálkovým ovládáním a s vašimi cennostmi uvnitř se můžete rozloučit. Nedávno se o tom přesvědčila i padesátiletá paní Jana, které zloděj z auta ukradl notebook, GPS navigaci a fotoaparát.

Sice jako obvykle zmáčkla tlačítko na klíčích, když se však o několik minut později vrátila, zjistila, že po celou dobu byly dveře auta otevřené. Zloděj totiž využil starý fígl s blokováním radiového signálu a cestu k elektronice tak měl díky ní zcela volnou.

ČTĚTE TAKÉ:

Princip starého triku je jednoduchý. Pokud je poblíž vůz se stejným dálkovým ovladačem centrálního zamykání a jeho majitel trvale drží tlačítko zamykání, váš automobil bude zaneprázdněn příjmem tohoto signálu a váš „povel“ k uzamčení nezpracuje (viz video).

Nejčastěji jsou terčem zlodějů značky koncernu Volkswagen, konkrétně mladoboleslavská Škoda. Podle odborníků ale nejde o specifickou chybu jejich systému zamykání, aut s okřídleným šípem na kapotě zkrátka jezdí v Česku nejvíc.

„Týká se to všech vozů, které používají dálkové ovládání na principu elektromagnetického vlnění, tedy takřka všech,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Škody Auto Vítězslav Pelc. Podle něj je v běžném provozu velmi nepravděpodobné, že k by k takovým situacím docházelo náhodně, protože signály jsou ve své povaze velmi krátkého trvání.

„Vzhledem k rozsahu přiděleného pásma, které udává zákon, přitom nemusí jít vždy o zcela přesně identické kmitočty. Výskyt může ovlivnit i síla signálu, která je dána vzdáleností vysílače od přijímače či napětím baterie dálkového ovládání,“ dodává Pelc.

Předejít tomu, že auto zůstane otevřené, je podle Pelce velmi jednoduché. „Návod k vozu v kapitole o centrálním zamykání jasně udává, že řidič je povinen zkontrolovat zamknutí vozu, které se projeví bliknutím směrových světel a v případě, že je vůz vybaven alarmem i krátkou akustickou signalizací,“ radí mluvčí. Řidič by měl dveře kontrolovat vždy například i kvůli tomu, že by měl vybitou baterii v klíčku.

Otevřené auto a pojišťovny

Jak se k vykradení auta při neuzamčení staví české pojišťovny? Důležitý je zejména policejní protokol. „V případech, kdy poškozený nahlásí na policii, že vozidlo bylo uzamčeno při odchodu a toto uzná i policie, tak při vykradení vozidla je považována překážka za překonanou i bez destrukce některé z části vozidel,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Zloděj aut - ilustrační foto.

Potvrzuje to i Ivana Buriánková z České pojijšťovny. Každá pojistná událost je přitom řešena individuálně a podle konkrétních okolností vzniku škody.

„Několik případů, kdy zloděj použil tuto metodu, už jsme zaznamenali a všechny jsme posuzovali individuálně. Kromě 'překonání překážky' totiž existují i jiné informace o tom, že auto vykradl nebo ukradl zloděj. V tomto směru se motoristé bát o svá pojistná plnění nemusejí,“ říká Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Autor: