Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Balená pitná voda: stejná jako z kohoutku, ale 50krát dražší

Ekonomika

  7:45
PRAHA - Nízká cena. To je jedna z předností balených pitných vod. Na rozdíl od minerálních nebo kojeneckých vod je nižší o několik korun. Ve skutečnosti ale může zákazník zaplatit cenu mnohonásobně vyšší. V PET lahvích totiž může najít tu samou vodu, která teče z vodovodního kohoutku.
Kohoutková voda - ilustrační foto.

Kohoutková voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

A zatímco litr kohoutkové vody přijde na zhruba šest haléřů, cena balené pitné vody se pohybuje v řádech několika korun. Kupující tak zaplatí až 50krát vyšší cenu.

Pití kohoutkové vody přitom může být i zdravější. Balené vody, které nejsou správně skladované, mohou být především v teplém počasí kontaminované. „U balených vod hrozí riziko mikrobiální kontaminace za předpokladu nevhodného skladování,“ potvrdil tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Typy balených vod:

  • přírodní minerální voda
  • pramenitá voda
  • kojenecká voda
  • pitná voda 

Na českém trhu je několik druhů balených vod. Kromě minerálek, pramenitých a kojeneckých vod existuje i kategorie balené pitné vody. A právě ty mohou být plněné mnohonásobně levnější kohoutkovou vodou. Zákazník přitom nemá šanci to poznat.

Běžná praxe

„Obecně lze říci, že nejmenší požadavky (mikrobiologické, fyzikální a chemické) jsou kladeny na balené pitné vody. Ty musí splňovat požadavky na „běžnou“ pitnou vodu. Kvalitu balených pitných vod je možno zlepšit přidáním některých potravních doplňků s obsahem např. sodíku, hořčíku, draslíku,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Část firem tedy postupuje tak, že PET lahve naplní vodou z vodovodu. „Obecně lze konstatovat, že používání vody z veřejného vodovodu není u balených pitných vod výjimečné,“ potvrdil Kopřiva.

ČTĚTE VÍCE:

Zákazník ale nemá šanci poznat, zda voda, kterou si kupuje, není ta samá, kterou by si mohl natočit mnohem levněji. Žádné speciální označení takové vody mít nemusí.

Zatímco litr vody z kohoutku stojí zhruba 6 haléřů, 1,5 litru balené pitné vody je běžně k dostání například za čtyři koruny, litr vody tak vyjde na zhruba 2,70 Kč. To je 45krát více za balenou vodu než za tu kohoutkovou. V některých obchodech se balená voda prodává i za 5,90 Kč a server Lidovky.cz objevil i lahev za 8,70 Kč za 1,5 l, to je 5,80 Kč za litr. A to je 96krát víc než za litr z kohoutku.

Kupující může rozeznat jen to, zda se jedná o pramenitou, minerální, kojeneckou nebo pitnou vodu.

„Pro jasné rozlišení kvality a původu balených vod doporučujeme zákazníkovi pečlivě prostudovat etiketu, která musí jasně uvádět, o který druh balené vody se jedná. Jedním z vodítek je samozřejmě i cena, která by u balených pitných vod měla být zřetelně nižší než u ostatních kategorií,“ radí Žáček.

Kohoutková voda

Kohoutkové vodě už dávají lidé přednost i v restauracích. Než aby si koupili balenou vodu, chtějí natočit "čerstvou" vodu z kohoutku. A stále více podniků jim vyhoví. Podporují je i vodárenské společnosti. Veolia spustila projekt Kohoutkova.cz, do něhož se mohou hlásit restaurace, kavárny a hotely, které zákazníkům vodovodní vodu natočí. Od společnosti dostanou designové karafy, mohou také požádat o rozbor své kohoutkové vody.

Zatímco v některých podnicích vám natočí kohoutkovu vodu zadarmo, v některých za ni zaplatíte.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...