8. února 2010 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Banka zaplatí pokutu podvodníkovi. Neřekla mu včas, že je odhalen

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Podvodník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvodník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock
MNICHOV/VADUZ Lichtenštejnská banka LGT musí vyplatit odškodné v přepočtu 200 milonů korun německému daňovému hříšníkovi, protože jej příliš pozdě informovala o tom, že údaje o jeho kontě byly prozrazeny. Němec si na konto uléval peníze s cílem vyhnout se jejich zdanění. Rozhodl o tom lichtenštejnský soud.

Soud uznal argumentaci poškozeného, že kdyby jej banka informovala o zcizení dat včas, mohl se sám přihlásit u daňového úřadu s vůlí doplatit, nebo využít dočasné amnestie. Tím by vyvázl z lapálie s menší pokutou, než když byl odhalen "natvrdo".

Výsledek procesu je považován za precedentní, protože o obdobné žalobě na LGT uvažuje i řada dalších daňových hříšníků z Německa, kteří se cítí mlčením lichtenštejnské banky poškozeni.

Nástupnická společnost banky LGT Treuhand není s výrokem soudu spokojena a podala odvolání, napsal Süddeutsche Zeitung.

Údaje z LTG ukradl bývalý zaměstnanec banky, který CD s daty prodal již před dvěma lety za 4,5 milionu eur spolkové rozvědce. Mezi takto odhalenými jsou i významné osobnosti, jako nyní již bývalý šéf spolkové pošty Klaus Zumwinkel. Daňové orgány ze získaných údajů zpracovaly zatím jen asi polovinu ze zjištěných 845 případů daňových úniků do Lichtenštejnska.

ČTK