Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bankám bere práci i síť Starbucks. Její zákazníci mají nabitou miliardu dolarů

Ekonomika

  16:30
PRAHA - Správa peněz se postupně mění. Lidé dnes už nemusí ukládat peníze jen na bankovní účty či doma do trezoru. S nástupem FinTech firem (zkratka pro společnosti podnikající zároveň ve financích a technologiích) začínají tradiční roli bank jakožto strážce depozit nahrazovat společnosti zcela jiného typu.

Kelímek kávy Starbucks. foto: Reuters

Například klienti amerického kavárenského řetězce Starbucks mají na zákaznických kartách a v mobilní aplikaci řetězce přednabito 1,2 miliardy dolarů. To je přitom více, než mají na klientských vkladech některé zavedené americké finanční instituce.

Například u California Republic Bank mají klienti uschováno jen 1,01 miliardy dolarů a jeden z lídrů tamního trhu s předplacenými platebními kartami, společnost Green Dot Corporation, disponuje na svých účtech pouze asi 560miliony dolarů uloženými klienty. S informací přišel přednedávnem deník The Wall Street Journal na základě dat poskytnutých společností S&P Global Market Intelligence.

Jde přitom o částku, kterou měli klienti u kavárenského řetězce v prvních třech měsících letošního roku. V roce 2014 bylo na věrnostních kartách Starbucks asi 621 milionů dolarů. Odhaduje se tak, že tato částka do budoucna poroste.

Dnes má řetězec ve Spojených státech asi 12 milionů aktivních klientů. To znamená, že na jednu kartu připadá v průměru asi 100 dolarů.

Věrnostní program funguje tak, že klienti si karty nabíjí a posléze jimi mohou v síti řetězce platit nejen za kávu, ale i za další produkty. Kartu či aplikaci přitom využívá velká část zákazníků. Z analyzovaných dat vyplývá, že kartou Starbucks se zaplatí ve Spojených státech a Kanadě asi 41 procent transakcí. V USA je pak dalších 24 procent z celkového objemu plateb uskutečněno přes aplikaci řetězce.

Pobídkou k využívání předplacených služeb je program bonusů, například nápoje zdarma, možnosti vyřídit objednávku přímo v aplikaci či malá pozornost při příležitosti narozenin zákazníka.

PayPal válcuje American Express

Tradičním finančním institucím přitom „nebere práci“ jen kavárenský řetězec. Banky vytlačují z jejich dříve nezpochybnitelných držav i hráči z e-commerce scény. Například internetová platební brána PayPal má na svých účtech asi 13 miliard klientských peněz. Oproti tomu známá finanční společnost American Express jen 3,3 miliardy dolarů. Je ale důležité podotknout, že na rozdíl od vkladů u bank, za tyto peníze neručí Federální úřad pro pojištění vkladů.

Kavárna konkuruje bankám

Lidé si neukládají peníze už jen do bank. Klienti platební služby PayPal či kavárenského řetězce Starbucks mají u těchto firem uloženo více peněz, než mají na depozitech některé banky.

Vybrané banky a firmy – výše depozit v miliardách USD

  • PayPal – 13,02
  • American Express – 3,332
  • The Bancorp Inc. – 2,68
  • Starbucks – 1,2
  • Customers Bancorp – 0,78
  • Green Dot Corp. – 0,56

Zdroj: WSJ

Podle zákona není PayPal bankou. Ani peníze nejsou úročené jako běžná depozita, ale jde jen o zákaznickou hotovost, která čeká na to, až ji lidé utratí či peníze převedou na účet. PayPal na těchto penězích vydělává ve chvíli, kdy se skutečně hýbou, a společnost tak dostane poplatek z transakce.

Jen hotovostí na účtech ale konkurence bankám ze strany brány PayPal nekončí. Společnost nabízí i další „bankovní“ služby, jako jsou debetní nebo kreditní karty, či poskytuje menší podnikatelské půjčky. Právě to se ale některým lidem nelíbí a požadují, aby se k této firmě přistupovalo jako k bankám.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...