Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bankrot Řecka nepřinese krach eura, jen ho oslabí

Ekonomika

  7:46
Výkonný ředitel pro Evropu vlivné ratingové agentury Standard & Poor’s Moritz Kraemer tvrdí, že případný pád Řecka společnou měnu jen trochu oslabí. To se hodí Německu i Francii, kterým slabší euro zvýší exportní šance.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

LN Americký ekonom Nouriel Roubini, který jako jeden z mála předpověděl finanční krizi, teď varuje před novou krizí státních dluhů a rozpadem eurozóny. Bude některá země nucena se eura vzdát?
Jak by takový odchod od eura měl vypadat? Dokážete si vůbec představit, co by znamenal?!

LN Jak by vypadal?
To není, jako když si převedete peníze z jedné banky do druhé. Tím kandidátem odchodu je samozřejmě Řecko. Takže kdyby bylo nucené, nebo by se samo rozhodlo, vrátit k drachmě, bude to zdlouhavá politická a legislativní cesta. Musela by se vymyslet nová měna, nová drachma. Té by se musel určit kurz a musela by být uvedena na trh. To je náročná operace, která by musela být připravovaná velmi důvěrně. Celý scénář návratu k drachmě ale musí schválit parlament. A znáte, jak to v Řecku chodí, když budou něco vědět poslanci, dozví se to už úplně každý. Všichni lidé by začali vybírat z bank úspory v eurech a převádět je do Německa nebo Francie. Nikdo by necítil jistotu a nikdo nechce, aby jeho úspory a investice ztratily hodnotu. Lidé by nechtěli mít své jmění ve slabé měně. Okamžitě by zkolaboval bankovní systém. Takových hrůz se budou evropští politici bát a budou se jim snažit za každou cenu vyhnout.

LN Co proti nim udělají, zaplatí záchranu Řecka před bankrotem?
Nezapomeňte, že s přechodem na novou, slabší měnu by zároveň výrazně vzrostly státní dluhy. Všechny vládní dluhopisy jsou v eurech. Okamžitě by následoval bankrot. Takové zemi s novou, nejistou měnou by těžko někdo půjčil. Propadla by se do hluboké krize, která by se zvlášť v Řecku asi zvrhla v sociální nepokoje. Takový chaos nebude nikdo riskovat. Na finančních trzích se ale ta otázka opravdu řeší, investoři začínají být vůči Řecku velmi skeptičtí, možná až hysteričtí.

LN V čem jsou hysteričtí?
Podívejte se na důvěryhodnost Řecka v našem ratingu. Je se známkou BBB+ ve stejné kategorii jako slabší, rozvíjející se ekonomiky. Ale investoři se k Řecku chovají mnohem podezíravěji než k nim.

LN Když rychle padáte dolů, všichni se přece bojí, kam až spadnete.
Trhy začaly trochu přehánět poté, co jsme my i ostatní agentury Řecku před měsícem snížili rating. Vidí to ještě skeptičtěji. Buď se mýlíme my, nebo oni. Jsme teď přesvědčeni, že není další důvod k horšímu hodnocení Řecka. Za poslední rok se tam poměry až tak dramaticky nezhoršily. Jistě, probleskují zprávy, že Řekové už pomalu mají potíže na trhu dluhopisy prodat. Zatím se to ale nepotvrdilo. Ta fobie se snad trochu uklidní. Odchod z eura by nic neřešil. Jestli dnes platí z dluhopisů úrok sedm procent, pak by platili 17 procent.

LN Takže čekáte, že Evropská unie zaplatí záchranu Řecka před bankrotem, aby za každou cenu odvrátila chaos a rozpad eurozóny?
Na rozpadu eurozóny nikdo nevydělá a většina prodělá.

LN Jenže Řecko je už možná v bodě, z nějž není návratu. Chvíle, kdy už neprodají dluhopisy, může být na dohled. Tento týden je v obchodě šitém přímo na míru odmítli Číňané.
Nevíme, co se skutečně stalo. Financial Times tvrdí, že to Čína opravdu odmítla. Řecký premiér to teď v Davosu popřel. Takové spekulace samozřejmě na důvěře nepřidají. Minulý týden Řekové prodali dluhopisy za pět miliard eur. A zájem investorů převyšoval nabídku. Nakoupili by jich za 20 miliard. Úroky už samozřejmě byly hodně vysoké. Vše záleží na ceně. A řecké dluhopisy se teď investorům vyplácí. Poplašné zprávy se ale rychle šíří. Všechny výkřiky musíte brát trochu s rezervou. A nezapomínejte, že přes obrovský rozdíl v úrocích proti německým vládním dluhopisům si Řekové půjčují mnohem levněji než ve chvíli, kdy vstupovali do eurozóny. Tehdy platili na úrocích kolem 10 procent, dnes v krizi sedm procent. Po odchodu z eura by jim úroky zase prudce vyskočily.

LN Jenže alternativou odchodu z eura je evropská záchrana před státním bankrotem. Kdo ji zaplatí?
Co považujete za záchranu před bankrotem?

LN Záchrannou půjčku, když už nikdo nebude chtít koupit řecké dluhopisy.
Rozhodně nikdo nemůže počítat s tím, že by třeba Evropská centrální banka začala nakupovat řecké dluhopisy. Nekoupí přímo dluhopisy žádné země. ECB nebude zachraňovat žádnou vládu eurozóny. Moc dobře ví, že by to výrazně ohrozilo její důvěryhodnost. To nebudou chtít riskovat.

LN Jakou jinou pomoc by tedy mohli Řekové dostat?
Přímou pomoc od jiné vlády, což ovšem zakazuje maastrichtská smlouva. Takže by se to muselo udělat nějakým jiným způsobem. V úvahu přichází i půjčka od Evropské komise. Těžko si ale dokážu představit, že evropští politici se do záchrany Řecka pohrnou. Proč by se do toho někomu v Paříži, Berlíně nebo Vídni mělo chtít?

Celý rozhovor o řecké ekonomice si přečtěte v sobotním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!