Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ani smrtí placení nekončí. Banky si strhávají poplatky z účtů zemřelých

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Smlouva uzavřená s bankou nekončí ani po smrti. Účet zemřelého je totiž součástí dědického řízení a do jeho ukončení je nakládání s ním ve většině případů znemožněno. Přestože je tak účet "zmrazený" a přístup k němu často nemají ani pozůstalí, banky si dál strhávají poplatky za jeho správu a vedení.
Hřbitov - ilustrační foto.

Hřbitov - ilustrační foto. foto: Shutterstock

V roce 2005 zemřela panu Krbcovi z Brna matka a začalo dědické řízení. Její účet u České spořitelny byl tak blokovaný do doby, než nabylo vyrovnání s pozůstalými právní moci, což trvalo půl roku.

Ačkoliv po tu dobu pan Krbec nemohl účtem disponovat, poplatky za jeho vedení byly neustále strhávány, což při měsíčním zasílání výpisu podle ceníku České spořitelny činí 1 200 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozůstalý s účtováním tohoto poplatku nesouhlasí a proto se obrátil na server Lidovky.cz. „Je to nejnesmyslnější poplatek a posvěcená zlodějina,“ napsal v e-mailu nespokojený klient.

Česká spořitelna ale zavedenou praxi hájí. „Notář již během dědického řízení může dát nejen pokyn ke zrušení trvalých plateb, ale může i určit osobu, která může s účtem nakládat, popřípadě ho i zrušit před ukončením dědického řízení,“ uvedl mluvčí spořitelny Jan Holinka.

Účet podle něj není soudně blokován a smrtí jeho majitele smlouva nezaniká. „Banka pokračuje v přijímání peněz a ve výplatách a platbách z účtu na základě příkazů, které jí dal za svého života majitel účtu. Podle zákona musí tedy být umožněno další fungování účtu i po smrti jeho majitele. Účet je tedy nadále poplatkován, ale i úročen,“ vysvětluje mluvčí.

Zemřelý na infolinku volat nebude

Účtování správy konta zemřelého se pravidelně umisťuje na předních příčkách hlasování o nejabsurdnější poplatek. Podle duchovního otce ankety Patrika Nachera, zakladatele webu BankovníPoplatky.com, je vybírání tohoto poplatku neetické a není k tomu ani praktický důvod.

„Manipulace s účtem je omezená a náklady na jeho vedení jsou tím pádem také omezené. Zemřelý vám nebude chodit na pobočky ani volat na infolinku, služby kolem vedení účtu tak odpadají,“ řekl Nacher serveru Lidovky.cz.

Nesmyslné bankovní poplatky

Nejste spokojeni se službami českých bank? Neodpovídají účtovaném poplatky poskytovaným službám? Ozvěte se!

Piště do e-mailové schránky internet@lidovky.cz a do předmětu zprávy uveďte klíčové slovo „Bankovní poplatky“.

Úročení běžných účtů je podle Nachera v Česku tak nízké, že v takové situaci nelze použít jako argument. „Někdy trvá dědické řízení i rok, což v případě poplatků 150 korun za měsíc představuje najednou 1800 korun. A to není málo. Někdy se banky chovají opravdu necitlivě a dělá to zbytečně zlou krev. To podle mě není záhodno pro instituce takové velikosti a reputace,“ uzavírá bojovník s poplatky.

V případě úmrtí poplatky rušíme

Některé banky přitom poplatky po smrti klienta vybírat přestávají. „Jakmile se dozvíme o úmrtí majitele účtu, zastavujeme poplatky za jeho vedení. Účet je ale dál aktivní a může provádět trvalé platby a to až do ukončení dědického řízení,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Poplatky v takovém případě nevybírá ani ČSOB. Oproti tomu smlouvy klientů Sberbank (dříve Volksbank – pozn. red.) podle mluvčí banky Lucie Hálové přerušení účtování poplatků v případě úmrtí nepřipouští.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...