Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bič na ratingovky: Brusel navrhl regulaci špatných zpráv

Ekonomika

  16:47aktualizováno  18:48
BRUSEL - Evropská komise navrhla rozsáhlou reformu pravidel pro fungování ratingových agentur v Evropské unii. Požaduje po nich větší transparentnost a chce mezi nimi větší soutěž. Podle komisaře Michela Barniera je také nezbytné snížit závislost ekonomiky na jejich hodnocení. Vlastní agenturu ale Brusel vytvářet nechce.

Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service foto: Reuters

Právě ratingovým agenturám někteří politici přičítají podíl na vzniku finanční krize, která vyvolala následně krizi hospodářskou. Na adresu sektoru zazněla od politiků opakovaně kritika i kvůli nedávným rozhodnutím o snížení hodnocení některých evropských zemí.

"Některá z opatření jistě povedou ke zvýšení transparentnosti finančních trhů, nicméně řada opatření představuje nežádoucí zásah do trhem vytvořeného systému přispívající k přeregulaci finančního trhu," řekl vedoucí partner sektoru Finančních služeb, PwC Česká republika Pavel Kříž.

ČTĚTE VÍCE:

Navíc není podle něj jasné, jaké dopady budou tyto návrhy mít na celosvětově působící agentury, pokud se uplatní pouze na území EU.

Dnešní návrh není první regulací, kterou Brusel od finanční krize připravil. Podle různých komentářů pracoval zatím s nejkontroverznějšími myšlenkami na posílení regulace a změnu prostředí, v němž agentury fungují.

Jenže výsledná podoba je o poznání mírnější. Barnierovi se totiž nepodařilo kolegy přesvědčit třeba o tom, aby schválili požadavek, aby agentury v určitých případech nemohly dočasně vydávat hodnocení pro země čerpající finanční pomoc od partnerů. O této myšlence, kterou Barnier před novináři označil za možná až příliš inovativní, se prý ještě bude jednat.

Přísnější pravidla ale mají například omezit u agentur možnost střetu zájmů. Nějaká osoba či společnost tak nebude moci vlastnit paralelně více než pět procent ve dvou konkurenčních ratingových agenturách. Agentury také nebudou moci hodnotit akcionáře, pokud ti drží více než pět procent jejich kapitálu. Společnosti, které produkují finanční produkty, by podle komise také měly měnit ratingovou agenturu pravidelně každé tři roky.

K tomu, aby pravidla upravující působení agentur v EU vstoupila v platnost, je potřeba i souhlasu členských zemí a Evropského parlamentu, které o tom nyní budou jednat. "Stále platí, že ratingové agentury za dluhovou krizi nemohou. Nejsou těmi, kdo dluhy vytvářel a kdo o nich lhal. Snaha o další regulaci je přehnaná. Jsou to především členské státy, kdo se musí soustředit na vyřešení svých vlastních problémů," řekl pro europoslanec ODS Ivo Strejček.

Vlastní agentura by byla drahá

Evropská komise nakonec do návrhů nezapracovala možnost, aby unie vytvořila vlastní ratingovou agenturu, ačkoli o tom uvažovala. Bylo by to ale prý dost nákladné. Komise odhadla náklady na 300 až 500 milionů eur (až 12,8 miliardy Kč). Navíc je zde otázka důvěryhodnosti, neboť agentura by byla financována státy, jenže ty by pak také hodnotila. Barnier nicméně vznik evropské ratingové agentury do budoucna nevyloučil.

Právě takovou instituci EU potřebuje podle druhé nejsilnější skupiny v Evropském parlamentu, tedy socialistů. "Jsem příznivcem nezávislé ratingové agentury, jejíž financování není závislé na ekonomických zájmech těch, kteří požadují rating," řekl šéf socialistů a patrně také budoucí šéf evropského zákonodárného sboru Martin Schulz.

Sektoru v řadě aspektů nyní dominují tři agentury - Standard & Poor's, Moody's a Fitch. První jmenovaná minulý týden opět rozbouřila vody, když omylem vydala prohlášení o údajném snížení nejvyššího ratingu Francie. Později se sice ukázalo, že to bylo technickým pochybením, Paříž to ovšem i tak ostře kritizovala. Také komise prohlášení Standard & Poor's označila za vážné pochybení a uvedla, že právě i na takovéto případy budou její návrhy pamatovat.

Pokud by agentury záměrně porušily pravidla nebo se dopustily výrazných nedbalostí, pak by měly mít podle návrhů investoři možnost hnát je k soudu.

"Ratingy mají přímý dopad na trhy," zdůraznil Barnier. "Nejlepším opatření ke zlepšení ratingového trhu je minimalizovat roli, kterou hrají ve finančních regulacích. V tomto bodě EU udělala zatím příliš málo," uvedl v prohlášení výkonný ředitel ekonomického sdružení Re-Define.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!