Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Blaira vyšetřovali kvůli odposlechům NoW, přerušil je výtržník

Média

  7:00
LONDÝN - Vedoucí britští představitelé jsou nuceni se ucházet o přízeň mocných tiskových magnátů, jakým je Rupert Murdoch, jinak jim hrozí divoké mediální útoky, které by jim znemožnily efektivně vládnout. Řekl to podle agentury Reuters bývalý britský premiér Tony Blair, když vypovídal před vyšetřovací komisí zkoumající poměry v britských médiích a jejich vazby na politiky.

Tony Blair foto: Reuters

Komise vedená soudcem Brianem Levesonem byla vytvořena po loňském skandálu kolem nelegálních odposlechů známých osobností i obětí trestných činů pro potřeby nedělníku News of the World Ruperta Murdocha. Blair a jeho labouristé měli neobvykle vřelé vztahy s Murdochovou společností News Corporation. Blair se dokonce stal kmotrem jednoho z Murdochových dětí.

ČTĚTE TAKÉ:

Blair po krátkém přerušení výtržníkem v sále, který ho označil kvůli jeho podpoře invaze v Iráku za válečného zločince, dále zdůvodňoval svůj blízký vztah s Murdochem tím, že se tak v roli premiéra vyhnul oslabení v důsledku "divokého hrubiánství" médií a mohl realizovat svůj politický program. "Jednalo se o pracovní, mocenský vztah." Blair byl britským premiérem v letech 1997 až 2007. Jeho vláda se stávala předmětem kritiky za to, že má příliš blízko k vlivným britským médiím.

The Sun podpořil Blairovu kampaň

Britským i zahraniční pozorovatelům neušlo také to, že v kampani v roce 1997 Blairovy labouristy podpořil i Murdochův bulvární The Sun, který je nejprodávanějším britským deníkem.

Skandál s odposlechy ale poškodil hlavně současného konzervativního premiéra Davida Camerona, kterému se také vyčítá spolčování s Murdochem a jeho lidmi. I Cameron nejspíš předstoupí před Levesonovu vyšetřující komisi.

Výtržnost v sále připomněla, že Británie během Blairovy vlády v roce 2003 vstoupila po boku Spojených států do války v Iráku. "Tento člověk by měl být zatčen za válečné zločiny, tento člověk je válečný zločinec," vykřikoval muž. Soudní zřízenci výtržníka vzápětí vyvedli a Leveson nařídil, aby se okamžitě začalo vyšetřovat, jak je možné, že muž mohl slyšení narušit.

Jde o druhý incident, který se stal od začátku vyšetřování skandálu kolem Murdocha, kterému mezitím zrušený nedělník News of the World patřil. Jistému mladíkovi se loni v červenci podařilo přiblížit se k Murdochovi během slyšení v parlamentu a postříkat ho pěnou na holení.

Autoři: ,