Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Blýská se na levnější volání? ČTÚ zahájil aukci frekvencí

Ekonomika

  17:44
PRAHA - Kmitočty pro rychlé mobilní sítě Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydraží do konce roku. Přidělí je pak zřejmě v lednu. Úřad dnes aukci formálně zahájil, když zveřejnil na svém webu kompletní dokumentaci k výběrovému řízení včetně podmínek.

Telefonování foto: Martin Weiss, Lidové noviny

Přihlášky do aukce mohou zájemci podávat ode dneška do 10. září.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vyhlášením aukce se završují tři předcházející roky odborných diskusí a více jak rok trvající přípravná etapa. ČTÚ udělal všechno pro to, aby aukce proběhla transparentně, na odborné výši a tak, aby urychlila rozvoj nových služeb mobilního vysokorychlostního broadbandu, zajistila efektivní využívání přidělených kmitočtů a podpořila hospodářskou soutěž vytvořením podmínek pro vstup dalšího operátora," uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Nejvážnějším zájemcem o kmitočty je PPF

O kmitočty uvolněné přechodem z analogového na digitální vysílání v pásmu 800 MHz a v pásmech 1800 a 2600 MHz se s největší pravděpodobností budou ucházet všichni tři nynější operátoři, i když k podmínkám mají výhrady. Zřejmě nejvážnějším novým zájemcem je investiční skupina PPF.

"Pro mobilního operátora jsou frekvence nerostným bohatstvím, kterého se snažíme mít co nejvíce. Vidíme ovšem problém v tom, že podmínkou účasti v aukci je povinnost otevřít současné sítě, za jejichž frekvence jsme zaplatili, které jsme za vysoké náklady vybudovali a které udržujeme, novému hráči," uvedl mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Společnosti T-Mobile a Vodafone dnes odmítly podmínky aukce komentovat.

Obálky s přihláškami do aukce ČTÚ otevře den po konečném termínu pro jejich podání, tedy 11. září. Podle předběžného harmonogramu pak budou do 10. října žadatelé informovaní o splnění či nesplnění podmínek účasti a ti úspěšní obdrží pozvání do aukční části.

ČTÚ připravuje podmínky pro vstup vysokorychlostního operátora

Cílem přidělování kmitočtů má být vstup nového operátora a rychlý rozjezd vysokorychlostních mobilních sítí LTE, které by zvýšily pokrytí vysokorychlostním internetem a umožňují zhruba pětinásobné zvýšení rychlosti proti sítím 3G.

Poslední zhruba dva měsíce se úřad zabýval sběrem připomínek k navrhovaným podmínkám aukce. Jejich vypořádání minulý týden vzala na vědomí vláda. Vyvolávací cena kmitočtů bude 7,4 miliardy korun a operátoři budou muset komerčně spustit nové sítě do dvou let.

Pro případného nového operátora ČTÚ vyčlenil část spektra v pásmu 1800 MHz a stanovil maximální limit pro vlastnictví kmitočtů dohromady v lukrativním pásmu 800 MHz spolu s pásmem 900 MHz, které již nynější operátoři využívají pro sítě GSM. Ti tak nebudou moci kmitočty účelově hromadit. Majitelé frekvencí budou také muset umožnit novému hráči vstup do svých sítí LTE, ale i nynějších sítí GSM a 3G.

'Podmínky aukce slouží spíš operátorům, ne lidem'

Podle předsedy poslaneckého podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl Jana Husáka slouží podmínky aukce spíše současným operátorům než lidem. "Úředníci neudělali maximum, rozvoj internetu to brzdí," uvedl a dodal, že podmínky mimo jiné odkládají investice do nových sítí až o pět let a nezajišťují podmínky pro fungování nového operátora.

ČTĚTE DÁLE:

Podmínky aukce podle organizace Informační institut nepovedou ke konečnému cíli stanovenému vládou, tedy větší konkurenci a snížení cen, protože nezajistí vstup nového operátora na trh. Institut proto požádal o pozdržení aukce do vypracování analýzy relevantních trhů.

"ČTÚ vytvořil pro současné operátory velmi komfortní podmínky. Nejenom, že se do nich pravděpodobně nikdo nepřihlásí, ale pod záminkou toho, aby se vůbec někdo přihlásil, v podstatě snížil těmto operátorům vyvolávací cenu o 1,8 miliardy Kč. Navíc jim tam nechal jako bonus neodůvodněné diskriminační podmínky," uvedl ředitel institutu Petr Cibulka.

Autoři: ,