Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Boj proti stahování na internetu: Uložto.cz zřejmě zpoplatní nabídku

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Hudbu z Ulož.to půjde stahovat legálně. Server se na tom dohaduje se zástupci hudebního průmyslu. Nejznámější český server, na kterém stahují hudbu, filmy nebo knihy statisíce Čechů, se mění. Do několika měsíců by se z webu Ulož.to měl stát projekt, který bude digitální hudbu nabízet legálně. A možná i za peníze.
Nakupování po internetu, ilustrační foto

Nakupování po internetu, ilustrační foto foto: Shutterstock

Populární tuzemský server Ulož.to momentálně čelí značnému tlaku z řad hudebníků, filmařů nebo nakladatelů. Ti všichni na web posílají desítky zpráv měsíčně s žádostí o stažení jednotlivých souborů, které jsou na serveru nahrané. Podle nich totiž porušují autorská práva a autoři a distributoři přichází o peníze.

Jde jen o úložiště dat, tvrdí zástupci serveru
Server, který soubory do několika hodin maže, sice tvrdí, že nic nelegálního nedělá a je pouhým úložištěm dat, se zástupci hudebníků nebo filmařů by se však rád dohodl na spolupráci.

Jako první se už loni proti Ulož.to ozvala Mezinárodní federace hudebního průmyslu, která zastupuje velké hudební vydavatele. Místo soudu, kterým hrozila, se začali v únoru letošního roku zástupci hudebního průmyslu s firmou Nodus Technologies, které Ulož.to patří, jednat o spolupráci.

Blíží se konec „kradení“ hudby?

A dohoda je momentálně podle zástupců hudebníků na spadnutí. „Jednání zatím stále probíhají, není jednoduché zajistit spolupráci všech majitelů práv hudby, která se bude na serveru nacházet. Nový projekt by se mohl spustit v řádu měsíců,“ potvrdila LN ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu Petra Žikovská. Ulož.to uvažuje i o spolupráci s filmovými distributory, zatím ale nenašlo vhodného partnera.

Ze serveru, který dosud mnozí považovali za nelegální, by se tak mělo stát místo, kde se bude digitální hudba nabízet legálně – a dost možná i prodávat. Ulož.to by totiž mělo za hudbu, kterou bude na svém webu nabízet ke stažení, platit. Tím pádem by se jednalo o zveřejnění hudby se souhlasem majitelů práv.

Jak prodávat digitální hudbu
Pokud by ale server musel za licenci platit, je podle odborníků možné, že by alespoň malou částkou zpoplatnil i samotné stahování a zařadil by se tak mezi projekty prodávající digitální hudbu, jako je MusicJet, iTunes, Bontonline nebo Supraphonline. Přesný obchodní model však ani Ulož.to, ani federace hudebního průmyslu nechtějí prozradit.

Servery pro stahování souborů

Nejoblíbenější tuzemský server na stahování filmů, hudby nebo třeba knih funguje v Česku už od roku 2007 a je vlastně místem, kam si jeho uživatelé mohou nahrát své soubory, aby je nemuseli mít na svém počítači. Server žije z reklamy a hlavně z prémiových služeb, jako je rychlé stahování souborů, které jsou zpoplatněny.

„Jednání s federací hudebního průmyslu směřují ke vzniku nového projektu na digitální distribuci hudby, který Ulož.to bude všestranně podporovat. Na tom, že server bude dál fungovat jako dosud, tedy jako datové úložiště, se nic měnit nebude,“ řekl LN Jan Karabina za společnost Nodus Technologies bez dalších podrobností.

Zároveň ale Karabina nepřímo potvrdil, že kromě zástupců hudebního průmyslu jedná o případné distribuci hudby i s podnikatelem Milošem Petanou. Ten je majitelem hudebního vydavatelství Supraphon a spolumajitelem Ateliérů Bonton Zlín.

Problémem je původ stahovaného souboru
Soubory jako sklady, hudební alba, filmy či knihy si z Ulož.to stáhnou denně stovky tisíc lidí. Problémem je původ stahovaného souboru. „Největší problém spatřuji v tom, že služby jako Ulož.to inkasují nemalé částky za to, že umožní stažení souboru rychleji. Lidé, kteří si takto kupují rychlost stažení souboru, se často mylně domnívají, že se jedná o legální placenou službu a v rámci ceny jsou započítána i autorská práva,“ vysvětluje předseda představenstva Ochranného svazu autorského pro práva k hudebním dílům Roman Strejček a podobně jako on pak mluví třeba i šéfka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

„Kvůli nelegálnímu stahování filmů přišli filmoví distributoři v Česku loni o 2,61 miliardy korun,“ říká Prchalová.