Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kolotoč mi poškodil genitálie, stěžovala si pojistná podvodnice

Ekonomika

  16:00aktualizováno  16:29
PRAHA - Fantazii se meze nekladou, a platí to i v případě pojistných podvodů. Kuriózní nápady "podnikavých" klientů nepřestávají pojišťovny překvapovat. Přečtěte si o těch nejzajímavějších z poslední doby.

Dětský řetízkový kolotoč. foto: wikipedia.org

Pojistných podvodů přibývá. Vyplývá to z čísel, která zveřejnily české pojišťovny. První tři měsíce letošního roku svědčí podle analytiků o tom, že rekordní počet pojistných podfuků z loňského roku by mohl být překonán. Kromě "tradičních" praktik se detektivové, kteří podvody odhalují, setkávají i s bizarními případy.

Velmi netradiční podvod odhalili detektivové České pojišťovny v severních Čechách. Mladá žena tam po pouťové zábavě nahlásila poškození zevních genitálií, které jí způsobil místní kolotoč. Škodu ve výši několika desítek tisíc pak chtěla zaplatit z odpovědnostní pojistky provozovatele pouťové atrakce.

Specialisté České pojišťovny však zjistili, že kolotoč v tom byl nevinně. Ve skutečnosti se ženě pouťová zábava trochu vymkla z rukou. Tržná poranění intimních partií jí totiž nezpůsobila sedačka kolotoče, ale pět mladíků, se kterými se rozhodla vyzkoušet netradiční sexuální praktiky.

Profesionální bourači

Pojistné podvody v číslech

Tuzemské pojišťovny odhalily v roce 2011 pojistné podvody za 840 milionů korun, což bylo o 34 procent více než předloni.

Specializované útvary pojišťoven prošetřovaly přes 6600 podezřelých škod, meziročně o 30 procent více.

S "profesionálními bourači" se detektivové pojišťovny Allianz setkali poprvé loni. Lidé si nechávají zaplatit malé částky za to, že s autem nabourají velkou rychlostí do stromu nebo sloupu.

Staré dražší auto si "pachatelé" podvodu „přestrojí“ do zničených a znehodnocených náhradních dílů, ale při hlášení pojistné události je deklarují jako vozidla zánovní, a tedy mnohem dražší. K nehodám si volají policii, mají k dispozici protokol atd. Škodu chtějí zásadně likvidovat rozpočtem, nikoliv fakturou.

Zinscenovaná exploze

Nejčastějším motivem spáchání pojistného podvodu zůstává touha po "velkých penězích", potvrzuje ČSOB. Její vyplnění se však nepovedlo majiteli rodinného domu v hodnotě 9 milionů korun, který zdemoloval výbuch propanbutanové láhve. V průběhu vyšetřování se ukázalo, že klient si několik měsíců před výbuchem nechal kvůli vleklým problémům se statikou domu vyhotovit znalecký posudek, který doporučil nemovitost zdemolovat.

Majitel našel ideální řešení, jak napravit zásadní pochybení stavebních melouchářů a netratit na tom. Do domu umístil propan butanovou bombu a nechal z ní pozvolna unikat plyn. Zinscenovaný výbuch byl dílem okamžiku – stačilo na dálku zapnout infrazářič. Během několika vteřin byl objekt srovnán se zemí podle plánu. Muž nakonec zůstal bez střechy nad hlavou, bez peněz, a navíc s obviněním z pojistného podvodu.

Podnikavý důchodce

Pojistný podvod je trestný čin

Pojistný podvod je trestný čin, za který české soudy každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.

Kuriózní případ zaznamenal minulé léto Česká podnikatelská pojišťovna. Důchodce z Ostravska si zařídil živnost na výrobu dokladů o ošetření z různých států Evropy, a tyto falešné doklady pak uplatňoval k proplacení léčebných výloh, které nebyly nikdy vynaloženy. Doklady nebyly laicky rozpoznatelné od originálů. K odhalení přispěla až důsledná kontrola a vzájemná spolupráce také s jinými pojišťovnami. Důchodce připravil pojišťovací ústavy o téměř 2 mililiony korun.

Sekání trávy v zimě

K legendám pojišťovacích podvodů už patří ten o sekání trávy v zimě. Jeden z klientů  ČSOB pojišťovně tvrdil, že si usekl tři prsty, když vytahoval zaseknutou větev zpod sekačky. Když měl ale operátorce do telefonu sdělit, kdy k celé události došlo, bylo zřejmé, že si to celé vymyslel.

Při ověřování totiž vyšlo najevo, že v době, kdy se mu úraz se sekačkou přihodil, byla jeho zahrada pod sněhem a navíc už nebylo vidět. Muž si ve skutečnosti prsty usekl při štípání dříví, následně uzavřel pojistku a o tři dny později úraz nahlásil.

Celková výše pojistných podvodů za 1. čtvrtletí roku 2012Celková výše pojistných podvodů za rok 2011
Česká pojišťovna120 mil. Kč338 mil. Kč
Allianz31 mil. Kč38 mil. Kč
Generali 11 mil. Kč74 mil. Kč

Loňský rok byl co do celkového objemu pojistných podvodů rekordní, podobná situace očekávají experti i letos. Podle statistik přibývá menších podvodů, větších se klienti bojí kvůli podstatně tvrdším postihům.

Světové statistiky ukazují, že mezi podvody spadá každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Nejvíc podvodů je v Praze

Nejvíce se lidé letos podle statistiky České pojišťovny pokoušeli podvádět v Praze, ve Středočeském a Královéhradeckém kraji. Také detektivové Allianz nejvíce podvodníků odhalili v Praze a Středočeském kraji, nejméně v kraji Vysočina. Nejčastěji se opět podvádělo s auty, případy pojistných podvodů se ale vztahovaly i k pojištění domácnosti a občanů, uvedla mluvčí pojišťovny Allianz Dagmar Koutská.

Pojišťovací podvody slavných

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř je obžalován z toho, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny o své závěrečné fázi rakoviny, aby pak od společnosti Liberty Life v červenci 2010 inkasoval pojistku 4,5 milionu randů (kolem 11,5 milionu korun). Krejčířův urolog tvrdí, že ze strachu před českým podnikatelem zaměnil vzorky osoby, o které věděl, že má rakovinu, a padělal tak záznamy o údajné Krejčířově nemoci. Krejčíř ale loni médiím sdělil, že má rakovinu močového měchýře, a popřel, že by lékaře, jehož soud mezitím odsoudil k sedmi letům vězení s podmínečným odkladem, nutil  diagnózu zfalšovat.

Bývalý šéf Sparty Petr Mach podle obžaloby v dubnu 1993  zinscenoval krádež svého auta BMW, aby mohl vymáhat pojistku. Vůz si dovezl z Německa a neproclil. Kvůli rozporuplným výpovědím svědků ho ale soud obžaloby zprostil.

Bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Skuhravý  fingoval krádež zapůjčeného luxusního auta BMW za dva miliony korun. Vůz nevrátil, ale předal komplicovi. Ten auto upravil a chtěl ho prodat. Případ souvisí s loňským rozbitím gangu, který podle policie obchodoval s kradenými luxusními auty. Soud v březnu uložil Skuhravému dvouletý trest vězení, podmíněně odložený na 4 roky. 

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...