Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Británie navrhuje povolenky rodinám

Ekonomika

  10:06
LONDÝN/PRAHA - Nejen firmy, ale každý občan by měl platit za produkci skleníkových plynů. Počítá s tím návrh skupiny britských poslanců. Systém by fungoval tak, že by lidé dostali roční limit na spotřebu paliv a energií.
Výfuk - ilustrační foto.

Výfuk - ilustrační foto. foto: ČTK

Studie počítá s ročním limitem spotřeby paliv a energií pro domácnosti Spojeného království

Pokud by povolenek měli nedostatek, mohli by je nakupovat od těch, kteří je nevyužili. Podle autorů návrhu by to byl účinnější nástroj ke snížení emisí skleníkových plynů než ekologické daně.

Domácnosti by dostaly kartičku podobnou kreditní kartě, z které by se jim postupně odečítal daný roční limit. Ekologické daně nejsou podle komise pro životní prostředí výhodné pro všechny, protože chudí i bohatí platí stejně, bez ohledu na to, kolik skutečně využívají.

„Obchodováním s povolenkami by ten, kdo nemá obrovský dům ani veliký bazén nebo nejezdí každý rok na dovolenou do Karibiku, získal finanční odměnu za to, že svoje limity nevyčerpal,“ řekl předseda ekologického výboru dolní sněmovny britského parlamentu Tim Yeo.

Návrh počítá také s tím, že by nebylo možné prodat všechny povolenky. Limit pro prodej by měl zabránit příliš velkému šetření. Autoři se obávali, aby si lidé například šetřením na topení nezničili zdraví.

Britská vláda se již otázkou zabývala, ale kvůli velké náročnosti na uplatnění programu v praxi hlavně po finanční stránce ji odložila. Zavedení by odhadem stálo 700 milionů až dvě miliardy liber (22 až 63 miliard korun) a provoz kolem jedné až dvou miliard liber ročně.

Podle ministra životního prostředí Hilaryho Benna má ale plán svůj „potenciál“.

Česko: Můžeme se inspirovat
„O ničem takovém zatím v ČR nepřemýšlíme,“ řekl Jakub Kašpar, tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí. „Pokud se to ale v Británii ukáže jako funkční a efektivní nástroj, tak se rádi budeme inspirovat,“ dodal.

Česká politika životního prostředí se v současnosti zaměřuje spíše na energetické úspory v domácnostech, podporu například biomasy a zavádění místních limitů pro znečištění. O snižování produkce skleníkových plynů o víkendu jednali v japonském Kóbe ministři životního prostředí nejrozvinutějších ekonomik světa. Své země vyzvali, aby do roku 2050 snížily emise skleníkových plynů na polovinu. Podrobněji se tím členské země budou zabývat na summitu G8, který se bude konat v červenci také v Japonsku. Tentokrát ale ve městě Tójako.

Autoři: