Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Britové chtějí, aby se zbrojovka přiznala ke 'gripenové' korupci v ČR

Ekonomika

  11:47
LONDÝN - Britští vyšetřovatelé chtějí, aby britský zbrojní koncern BAE Systems do konce září přiznal vinu v případu údajné korupce v několika zemích včetně ČR a zaplatil velkou pokutu. V opačném případě prý hrozí koncernu soudní stíhání.
Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen.

Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. foto: Reuters

Podle zdrojů agentury Reuters tak chce britský protikorupční úřad SFO uzavřít šestileté vyšetřování dodávek zbraňových systémů do České republiky, Rumunska, Jižní Afriky a Tanzanie.

Britský tisk již začátkem září psal, že SFO se snaží ukončit táhnoucí se vyšetřování dohodou s BAE. Nedělník Mail On Sunday tehdy uvedl, že protikorupční úřad dal BAE jeden měsíc na přijetí dohody.

Před třemi lety SFO zastavil prověřování podezřelých dodávek letadel Tornado do Saúdské Arábie a posléze prodejů zbraní do Kataru a Chile. Začátkem září list Daily Mail uvedl, že bylo údajně zastaveno i zkoumání dodávek fregat do Rumunska.

Pokud se SFO a BAE Systems nedohodnou, pošle protikorupční úřad doporučení generální prokurátorce Patricii Scotlandové, která pak rozhodne, zda podá žalobu.

Vyšetřuje se již šest let
Mluvčí BAE zopakoval prohlášení ze začátku září, podle něhož "firma spolupracuje s vyšetřovateli a poskytuje, kdykoli je o to požádána, přístup k lidem a informacím". BAE podle něj podporuje "nekompromisní přístup v naději, že to uzavře vyšetřování, které pokračuje šestý rok".

Gripeny vyrábí švédská zbrojovka Saab AB. BAE Systems, která má v této společnosti jednadvacetiprocentní podíl, je prodává. Švédská prokuratura v polovině června oznámila, že vyšetřování údajné korupce při prodeji gripenů uzavřela.

Podíl Saab AB na úplatcích se jí prokázat nepodařilo, ale vyšetřování ve Švédsku prý potvrdilo, že BAE Systems prováděla rozsáhlé skryté platby při jednáních o nákupech gripenů v České republice, v
Maďarsku a v Jihoafrické republice.

Gripeny nakonec létají
Smlouvu o nákupu gripenů v dubnu 2002 v Česku schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nová vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky upustila, protože peníze byly potřeba jinde.

Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004 a v roce 2005 gripeny v české armádě nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...