Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Britové nalijí do bank miliardy liber

Ekonomika

  12:49
LONDÝN - Britská vláda má záchranný plán pro britské banky v hodnotě 50 miliard liber (1,58 bilionu korun). Dalších 200 miliard liber bude mít centrální banka k dispozici pro krátkodobé půjčky, které zajistí bankám v případě potřeby hotovost. Výměnou za finanční injekci dostane vláda podíl ve formě preferenčních akcií v jednotlivých bankách. Média tvrdí, že jde efektivně o částečné znárodnění.

Britský premiér Gordon Brown. foto: AFP

Podpora se týká osmi největších bank a hypotečních bank - Abbey, Barclays, HBOS, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Royal Bank of Scotland (RBS) a Standard Chartered. Podle ministra financí Alistaira Darlinga budou moci o účast na plánu
požádat i další banky.

Lagardeová kritizuje USA
Nechat padnout americkou investiční banku Lehman
Brothers byl pro rovnováhu světového finančního systému kritický omyl.
Myslí si to francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová, podle které by vláda neměla opouštět finanční instituce v době, kdy její podporu potřebují. "Rozhodnutí (amerického ministra financí) Henryho Paulsona nechat Lehman Brothers jít, bylo strašné," řekla ministryně. "Pro rovnováhu světového finančního systému to byl skutečně omyl," doplnila. Lagardeová si je vědoma toho, že kolaps Lehman Brothers byl výsledkem špatných rozhodnutí jejích manažerů. Záchrana podniku by ale podle ní byla jasným signálem, že všichni ti, kdo půjčují peníze, spolupracují a jsou si navzájem partnery.
Krize, která zaplavila finanční trhy, je podle Lagardeové všeobecná a
hluboká. Absolutní prioritou je proto podle ní obnova důvěry. Přednostně je
také třeba zajistit, aby měly přístup k financování i malé a středně velké
podniky, dodala ministryně.

Plán nezahrnuje zvýšení stropu vládních záruk pro vklady, jak to udělaly jiné evropské země. Největší evropská banka HBSC již uvedla, že o rekapitalizaci nyní žádat nebude.

Plán, který od úterního večera připravoval Darling s premiérem Gordonem Brownem a šéfem centrální banky, má uklidnit finanční trhy v Británii, vrátit bankám důvěru a věrohodnost a přesvědčit je, aby opět začaly půjčovat peníze.
"Mimořádná doba vyžaduje odvážná a dalekosáhlá řešení," řekl premiér Brown. "Potřebujeme vrátit důvěru v bankovní systém." 

"Myslím, že je důležité, aby vlády v celém světě udělaly to samé," doplnil Darling. Brown se také vyslovil pro vytvoření společného evropského fondu na pomoc finančnímu sektoru.
Podle BBC bude tento "dramatický" a "riskantní" záchranný plán obsahovat i omezení odměn pro vedení bank a dividend pro další akcionáře. Stejně tak se budou banky muset zavázat k podpoře malých firem a kupců domů.

Krize na Islandu trvá
Mezitím těžká finanční krize stále dopadá na Island. Největší domácí banka Kaupthing si byla nucena vzít  nouzový úvěr od Švédska. Vláda také převzala plnou kontrolu nad třetí největší bankou Glitnir, den poté, co zestátnila domácí bankovní dvojku Landsbanki, která v Británii přestala u své internetové pobočky Icesave obsluhovat klienty. To přimělo britského premiéra pohrozit Reykjavíku právními kroky.

Island nyní žádá ruskou vládu o půjčku čtyř miliard eur (téměř 99 miliard Kč), která má ostrovu pomoci vyřešit nejhorší finanční krizi v jeho historii. Ruský ministr financí Alexej Kudrin se k žádosti postavil vstřícně. Islandský premiér Geir Haarde počátkem týdne mluvil o nebezpečí státního bankrotu, v úterý však zdůraznil, že země nemíní vypovědět své dlužní závazky.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...