Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Britové šílí po vadných mincích, které unikly do oběhu

Ekonomika

  10:43
LONDÝN - Britové si v posledních dnech pečlivě prohlížejí kapsy a peněženky ve snaze objevit dvacetipence bez vyraženého data. Chybné mince, které unikly do oběhu, lze totiž prodat za skoro tisícinásobek jejich hodnoty.

Hodnotný zmetek. Jedna strana britské mince je se starým motivem (vlevo) a druhá s novým (vpravo). Rok vydání ale není ani na jedné z nich. foto: ČTK

Britská Královská mincovna loni měnila design dvacetipence a přesunula letopočet z rubové strany na líc. U jedné ze sérií však omylem použila při ražbě původní lícovou stranu.

Výsledkem je mince s neshodnými stranami, na které zcela chybí letopočet. Vadné dvacetipence unikly do oběhu a podle odhadů jich v současnosti koluje mezi Brity padesát až dvě stě tisíc. Královská mincovna oficiálně přiznala sto tisíc uniklých kusů.

Specializovaný prodejce vzácných mincí London Mint Office je podle listu The Independent ochotný za každou z chybných mincí zaplatit padesát liber (1520 korun). Na chybu ražby se přišlo už na konci roku 2008, ale skutečnou mánii odstartovala až nabídka London Mint Office.

Velký zájem o dvacetipence je i na britské verzi aukčního serveru eBay. Včera odpoledne se zde během dvou hodin objevilo padesát nových aukcí s těmito mincemi. Zájemci jsou ochotni zaplatit více než 170 liber (5100 korun) za kus.

Někteří odborníci radí vyčkat a nepodlehnout současné hysterii. Specializovaný obchodník s moderními mincemi Richard Anderson si myslí, že by se cena za dvacetipenci mohla do deseti let vyšplhat v závislosti na stavu a počtu kusů na trhu až na 300 liber (přibližně 9100 korun). Anderson tvrdí, že tento typ chybné ražby je poměrně vzácný a cena podobných mincí vždy výrazně vzrostla.

Britský numismatický odborník Chris Perkins si myslí, že budoucí hodnota vadných dvacetipencí záleží na „humbuku“ kolem nich. „Poprvé jsem se dozvěděl o vadných kusech dvacetipencí na konci roku 2008, ale pozornosti široké veřejnosti unikly až do současnosti,“ řekl Perkins. Dále dodal, že sám vlastní dva kusy, za které zaplatil mezi třiceti až čtyřiceti librami.

Naposledy se dostaly v Británii nedatované mince do oběhu v roce 1672 během vlády krále Karla II.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč