Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Cameron podpořil břidlicový plyn. Láká ho soběstačnost

Ekonomika

  15:44
LONDÝN - Britský premiér David Cameron se vyjádřil pozitivně k těžbě břidlicového plynu v Británii a poukázal zejména na to, že to může být "revoluce", která vytvoří tisíce nových pracovních míst.

David Cameron na summitu v Bruselu foto: Reuters

V rozhovoru pro list Lancashire Evening Post ale ujistil, že těžba pomocí hydraulického štěpení začne jen tehdy, pokud bude bezpečná. Zásoby plynu jen v severozápadním anglickém hrabství Lancashire se odhadují na 5,6 bilionu metrů krychlových, což by stačilo Británii na zhruba 60 let současné spotřeby.

ČTĚTE TAKÉ:

Cameron navštívil zpravodajský sál regionálního listu na konci týdne, poté, co zpráva expertů ministerstva energetiky doporučila obnovit práce na vrtech u Blackpoolu. Ty firma Cuadrilla Resources před necelým rokem zastavila kvůli podezření, že vyvolaly lokální zemětřesení.

Zpráva konstatovala, že otřesy byly drobné a toho typu, které nastávají kvůli dolování uhlí mnohokrát do roka, navrhla ale přísná bezpečnostní opatření.

Energetická soběstačnost? Velmi zajímavá vyhlídka

Cameron řekl, že nyní počká na výsledek šestitýdenní veřejné diskuse o vládní studii, a poté vláda rozhodne. "Uvidíme, zda lze tento plyn těžit bezpečně stejně jako v Americe, kde (v těžbě břidlicového plynu) nastala svého druhu revoluce," řekl premiér. Připomněl ale, že Británie je menší a mnohem zalidněnější než USA, takže lidé musí mít jasno, že nová technologie je bezpečná.

"Bezpečnost musí mít nejvyšší prioritu, ať jde o jadernou energetiku, která na severozápadě hodně investovala, nebo o břidlicový plyn. Nesmíme ale zavírat oči nad potenciálem, jaký tyto zdroje energie mají," řekl Cameron.

"Otázka je, můžeme mít dlouhodobý zdroj levné a relativně čisté energie, díky níž budeme nezávislejší a konkurenceschopnější? To je velmi zajímavá vyhlídka," dodal.

Zásoby břidlicového zemního plynu (údaje z května 2011)

Pokud vláda zruší moratorium na průzkum a těžbu plynu v zemi, Británie bude mít nakročeno k tomu, aby se stala jedním z největších světových producentů této suroviny. Kromě velkých zásob na pevnině se v britských vodách Severního moře podle odhadů může skrývat kolem 28 bilionů metrů krychlových břidlicového plynu. To by Británii dostalo na úroveň USA, Číny a Argentiny, které mají ve světě největší známé zásoby tohoto zdroje.

Experti podle agentury Reuters předpokládají, že z celkových britských rezerv je při současné technologii vytěžitelných deset až 20 procent. I tak by se ale Británie podle nich stala energeticky soběstačnou.

Britská energetika je v potížích, plyn by ji mohl zachránit

Britská elektroenergetika, která je stále zhruba z poloviny závislá na uhlí, se dostává do velkých potíží, které se projevují růstem cen. Plán budování nových jaderných elektráren kvůli nechuti investorů pomalu padá a rozmáchlé vize labouristické vlády o výstavbě tisíců větrných farem narážejí na stále větší odpor veřejnosti. Cameronova vláda je tak kvůli nerentabilitě a vysokým nákladům na podporu dává k ledu.

V britské vládě se už objevují názory, že nové zdroje plynu mohou být dlouhodobou záchranou domácí energetiky, nikoli pouhým přechodem mezi fosilními a obnovitelnými zdroji. "Považovali jsme plyn za přechodné palivo," řekl nedávno státní tajemník ministerstva pro energetiku a klimatické změny Charles Hendry. "Teď máme za to, že to je ve skutečnosti cílové palivo," dodal.

Rozvoj nových zdrojů plynu v Británii by mohl mít přímý dopad na evropský trh s plynem. Na něm jsou ceny kvůli dlouhodobým kontraktům s dodavateli mnohem vyšší než v USA, které se díky břidlicovému plynu staly největším těžařem plynu na světě.

Gazprom se nástupu plynu z břidlice děsí

Nástup břidlicového plynu v Británii by mohl ovlivnit i zatím vyhýbavý přístup evropských zemí k těžbě břidlicového plynu a snížit vliv loňského zákazu hydraulického štěpení ve Francii kvůli údajným rizikům poškození životního prostředí. Velké obavy z rozvoje břidlicového plynu v Evropě ale projevuje Rusko a jeho plynárenský gigant Gazprom, kterému kvůli tomu hrozí dlouhodobě ztráta značné části trhu. Ruská vláda čerpá asi třetinu svých příjmů z těžby ropy a plynu.

Gazprom minulý týden varoval před "významnými riziky těžby břidlicového plynu pro životní prostředí". Polský europoslanec Bogusław Sonik, který vypracoval návrh zprávy Evropského parlamentu o břidlicovém plynu, řekl, že Gazprom vyvíjí vliv na evropské politiky napojené na některé ekologické organizace, aby se snažili rozvoj tohoto zdroje podkopat. Kampaň proti novému plynu zejména v Polsku slábne, protože se daří informovat lidi a vyvracet mýty o jeho nebezpečí, řekl Sonik. Dodal, že svůj negativní postoj začíná revidovat dokonce i Francie.

V Česku se o těžbě břidlicového plynu uvažuje na Berounsku, Náchodsku a Trutnovsku, proti jsou ale místní obce a občanská sdružení. Stále totiž není jasné, jak velký vliv má těžba plynu z břidlice na životní prostředí.

Autoři: ,