Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Britský sitcom Jistě, pane ministře si oblíbila i Thatcherová

Média

  15:04
LONDÝN/PRAHA - Hrátky politiků a chování státní byrokracie nadčasově pojednává britský seriál z prostředí vysoké politiky s názvem Jistě, pane ministře. Tento sitcom vznikl v BBC již před třiceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes.

Britský sitcom Jistě, pane ministře si oblíbila i Margaret Thatcherová. foto: Reprofoto

V době jeho vysílání si jej oblíbila i tehdejší britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová. První díl se vysílal 25. února 1980.

Seriál plný suchého britského humoru oslovil davy. Byl vysílán ve čtyřiceti zemích, kniha se plných 106 týdnů držela mezi nejprodávanějšími deseti tituly v Británii a prodalo se jí i v překladech více než milion výtisků.

Geniální nápad autorů spočíval ve vytvoření fiktivního ministerstva pro administrativní záležitosti, jehož činnost je zasazena do reálného rámce britské politiky. Vládnou mu nově jmenovaný ministr James Hacker, stálý tajemník úřadu sir Humphrey Appleby a osobní tajemník ministra Bernard Woolley.



Zápletky jsou postaveny na rozdílných postojích ctižádostivého Hackera, který si chce zachovat oblibu voličů a zároveň provádět vládní politiku, a cynického Applebyho, jehož největší snahou je, aby se ministr co nejméně vměšoval do práce a aby výkonná moc zůstala v rukou úředníků.

Pokaždé, když ministr dostane nějaký nápad, jak reformovat státní správu, stálý tajemník vytvoří důmyslný plán, jak jeho provedení zhatit. V řadě případů jsou nuceni spolupracovat, což vyvolává další komické situace.

Seriál vznikal mezi léty 1980 a 1984 a scénář psali Antony Jay a Jonathan Lynn. Měl 22 dílů a po šesti letech se dočkal šestnáctidílného pokračování pod názvem Jistě, pane premiére, v němž se, jak název naznačuje, James Hacker stane předsedou britské vlády.

Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington, jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni udělila Řád britského impéria.

Česká televize zařadila do svého programu obě seriálové řady s českým dabingem v roce 2001. Za ten byli v témže roce oceněni jeho představitelé zvláštní cenou Františka Filipovského.

V ČR vyšel seriál i knižně v roce 2004. Jeho příběhy až zarážely podobností s českým prostředím. Suchý britský humor v Česku padl na úrodnou půdu, a tak i knižní podoba seriálu patřila svého času k nejprodávanějším.

Téma seriálu v ČR dorazilo i na divadelní prkna. Pražské Divadlo na Vinohradech uvedlo v roce 2006 představení Jistě, pane ministře. Založené na osvědčených dialozích seriálu, které nedoznaly větších změn bylo doplněno video projekcí, která zachycuje okamžiky "mimo" aktuální scénu.

Představení se účastnila, byť jen jako fotografický doprovod, i britská panovnice Alžběta II.

Autor: