Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Britští číšníci chtějí víc ze spropitného

Ekonomika

  12:33
LONDÝN/PRAHA - Britská Sněmovna lordů začala projednávat zákon o spropitném v restauracích. Ve stávajícím zákoně totiž není přesně stanoveno, komu má vlastně spropitné připadnout.

Číšník - ilustrační foto

Každá restaurace má v tomto ohledu jiná pravidla. Někteří zaměstnavatelé spropitné dokonce používají jako doplněk k pevné části platu, tak aby dosáhl stanovené minimální výše.

BBC zjistila, že některé firmy platí zaměstnancům jen 3,75 libry za hodinu, přestože minimální hodinová mzda je 5,52 libry pro zaměstnance starší 22 let a 4,60 pro věkovou skupinu 18-21 let.

Uvozovky dolníNěkteré firmy platí jen 3,75 libry za hodinu, přestože minimální mzda je 5,52 libry. Rozdíl je dorovnán právě spropitným.Uvozovky horní


Rozdíl je dorovnáván právě ze spropitného. Restauratéři si také ze spropitného ukrajují svůj díl. Z peněz, které dali zákazníci obsluze navíc, si například řetězec Pizza Express nechává osm procent, řetězec Tootsies dokonce 60 procent.

„V současnosti nemusí restaurace prozrazovat, zda jdou tyto peníze přímo zaměstnancům, nebo ne, a proto je třeba jednat,“ řekla členka britské vlády Shriti Vaderová. Varovala ale, že změna zákona může vést ke snížení mezd nebo zvyšování cen v restauracích. Restauratéři by si tak kompenzovali ztráty.

Ozývají se už i číšníci. Největší britská zaměstnanecká organizace Unite už proti používání spropitného na dorovnávání minimální mzdy zahájila protestní kampaň.

Někteří představitelé Unite plánují protesty před provozovnou Pizza Express ve Wimbledonu. Ta totiž propustila jednoho zaměstnance, protože prozradil, jaké praktiky v oblasti spropitného restaurace používá. „Jsem si jistý, že zákazníci Pizza Express očekávají, že spropitné jde přímo k personálu restaurace, a byli by rozhořčeni, kdyby zjistili, že peníze jdou vedení,“ řekl Dave Turnbull z Unite.

Domnívá se, že demonstrace pomohou kampani a rozšíří povědomí, že restaurace nerozdělují spropitné tak, jak mají.

Podle soudu ve Štrasburku se mzda smí dorovnat spropitným
Už před šesti lety se případem spropitného v Británii zabýval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tam se odvolávali čtyři londýnští číšníci, protože jejich restaurace jim spropitné získané z bezhotovostních plateb kreditními kartami nebo šeky připočítávaly k platu tak, aby dosáhl povinného minima. Soud ale podpořil rozhodnutí britských soudů a odvolání číšníků zamítl.

Autor: