Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bulhaři couvají z dostavby Belene, za reaktor Rusům zaplatí

Ekonomika

  10:19
SOFIA - Bulharská vláda se chystá zrušit projekt dostavby jaderné elektrárny Belene na Dunaji, který začal už v dobách komunismu.
Jaderná elektrárna (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Sdělil to bulharský premiér Bojko Borisov. Za první vybudovaný reaktor o výkonu 1000 megawattů hodlá Rusku zaplatit, ale bude se snažit o jeho přemístění do zrušené jaderné elektrárny v Kozloduji, řekl premiér.

Borisov státní televizi BNT řekl, že minulý měsíc poslal své ministry do Moskvy, aby ruským partnerům sdělili, že Sofia elektrárnu v Belene o plánovaném výkonu 2000 MW nedostaví, ale za dodaný reaktor firmě Atomstrojexport zaplatí. Konečné rozhodnutí o Belene však bude muset být založeno na širokém konsensu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Takové rozhodnutí bude možné přijmout až po široké veřejné diskusi. Budu zkoumat, zda bychom mohli o Belene vypsat referendum," řekl premiér.

Bulharsko již za Belene utratilo 1,4 miliardy leva (17,5 miliardy Kč), celková cena se ale odhaduje na na více než osm miliard eur (196 miliard Kč).

Borisovova vláda odkládá rozhodnutí o Belene od svého nástupu v červenci 2009. Oponenti Belene projekt kritizují za prudké zvyšování ceny a upozorňují na to, že ještě rozšíří již tak velkou energetickou závislost Bulharska na Rusku. Vláda se snažila zajistit si pro projekt západní investory a dosáhnout lepší celkové ceny.

Projekt Belene

Bulharsko začalo stavět elektrárnu Belene v 80. letech s tehdejší sovětskou technologií a po pádu komunismu stavbu zmrazilo. Nyní však potřebuje nové zdroje elektrické energie, protože Brusel si jako podmínku vstupu Bulharska do EU vynutil uzavření jediné bulharské jaderné elektrárny Kozloduj.

Bulharsko loni odstoupilo od projektu společného rusko-bulharsko-řeckého ropovodu z Burgasu do Alexandrupolisu, který měl spojit Černé a Egejské moře a obejít silně frekventované úžiny Bospor a Dardanely.

Deklarovaným důvodem byly obavy z vlivu projektu na životní prostředí, pro vládu bylo ale podle agentury Reuters směrodatné, že byl pro zemi ekonomicky nevýhodný. Západní spojenci navíc Sofii přesvědčují, aby diverzifikovala energetické zdroje a snížila závislost na Rusku.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...