Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bydlení a jídlo zdraží citelně

Ekonomika

  8:26
PRAHA - Vyšší náklady na bydlení a potraviny budou v příštím roce největší měrou zvyšovat inflaci. Také přinesou největší zátěž pro domácí rozpočty.

Od ledna příštího roku budou muset občané sáhnout do svých peněženek mnohem hlouběji. Za náklady spojené s bydlením zaplatí podle analytiků oslovených LN průměrně o 11 procent více a za potraviny budou muset vydat průměrně nejméně o 7 procent více peněz než letos. Vyloučen není ale ještě výraznější růst cen za jídlo.
V příštím roce se očekává celková inflace okolo 4,5 procenta. „Z toho asi 1,2 procenta bude v důsledku administrativních změn, hlavně zavedení vyšší sazby daně z přidané hodnoty,“ řekl Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisen banky. Čistá inflace, tedy bez dopadů reformy veřejných financí, by činila asi 3,3 procenta.

Kromě zvýšení nižší sazby DPH z pěti na devět procent bude mít největší vliv na vyšší inflaci uvolnění regulovaných složek jako je například nájemné, zvyšování cen energií, včetně rostoucí ceny benzinu a také ceny potravin. 


„Zvyšování cen potravin bude mít na výši inflace větší dopad než v předchozích letech,“ řekl Mertlík. V současnosti je celosvětově vidět nárůst cen potravin, ale podle Mertlíka by se v druhé polovině příštího roku měl tento růst výrazně zpomalit nebo zastavit. Podle analytika ČSOB Petra Dufka se v příštím roce zvýší cena elektřiny i plynu zhruba o deset procent. O necelých patnáct procent vzroste regulované nájemné. „To je jen přibližný odhad, legislativně je to stanoveno vágně a jednotlivá města mohou nájemné navýšit i o více procent,“ řekl Dufek.

Podobné je to také s cenami za teplo – i zde se navýšení může lišit mezi jednotlivými městy, ale obecně se odhaduje nárůst o deset procent. Cena za vodné a stočné by měla podle Dufka vzrůst mezi pěti až deseti procenty.

Ceny potravin se v příštím roce zvýší ze dvou důvodů. Prvním je již výše zmiňované zvýšení nižší sazby DPH a druhým jsou ceny zemědělských komodit na světových trzích.
„Již několik měsíců probíhá vlna zdražování zemědělských komodit,“ dodal Dufek.


Nejvíce patrné je tento trend u obilovin. Zde se ceny již začínají promítat i do cen spotřebitelských. „To nejvyšší zdražování nás ale ještě čeká,“ varoval Dufek. Zvýšená sazba DPH by měla potraviny v Česku zdražit asi o tři procenta.

Další podrobnosti o zdražování si přečtěte 
v úterním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!