Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

BYZNYS DNE: Miliardáři proti Trumpovi a Abenomika vrací úder

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett. foto: Reuters

Doporučujeme
PRAHA - Výběr ekonomických zpráv dne 2. srpna 2016: italský pukavec otrávil investory, miliardáři považují Trumpa za špatného podnikatele, Japonci nalijí miliardy do ekonomiky a korejci zakázali prodej aut s VW ve znaku.
  18:00

Věštec z Omahy, nejpopulárnější starosta New Yorku i texaský vynálezce rádia přes internet. Tři miliardáři a­úspěšní byznysmeni, kteří mají minimálně ještě jedno společné. Warren Buffett, Michael Bloomberg i Mark Cuban podpořili Hillary Clintonovou proti „sobě rovnému“ Donaldu Trumpovi. Tedy, každý z nich má více peněz než synek realitního magnáta a také si své bohatství, na rozdíl od něj, vydělali sami.

Investorská legenda z amerického Středozápadu Buffett pak byl poslední v řadě, kdo se vcelku překvapivě postavil na stranu demokratů, a Trumpa především odmítl jako špatného podnikatele. „Kdyby opice hodila šipku na seznam akcií, vydělala by víc,“ prohlásil. Republikánská naděje na Bílý dům nemá přitom proti trojici úspěšnějších mužů zrovna moc co říct.

Důležité je, že se tak nabourává i dojem, že bohatí a pravicoví drží při sobě proti chudým levičákům. I žebříčku nejbohatších lidí planety jde o budoucnost. A jak trefně poznamenal Michael Bloomberg při představě, že by Donald Trump řídil největší ekonomiku světa jako své podnikání: „Tak to nám tedy pomáhej pánbůh.“

Japonský premiér Šinzó Abe ohlásil, že jeho kabinet včera schválil stimulační balíček pro ekonomiku země vycházejícího slunce ve výši 275 miliard dolarů poté, co tamní centrální banka, proslavená tištěním jenů, zvolila umírněnější cestu podpory růstu. Za masivním „nakopnutím“ hospodářství, které přišlo poprvé před třemi lety, je však hlavně obava, že by se mohlo ukázat, že slavný experiment zvaný abenomika ve skutečnosti příliš nefunguje.

Evropské banky zaznamenávají těžké propady na akciovém trhu. Tíží je především pokračující minimální úrokové sazby a invesotrům leží na srdci i „italský pukavec“ - strach z problémů tamního finančního sektoru, který symbolizuje problémová nejstarší banka světa Monte dei Paschi di Sienna.

Volkswagen se stále potýká s důsledky aféry dieselgate. Nejnověji proti společnosti vystoupily vlády v Jižní Koreji a v Bavorsku. Jihokorejské úřady nařídily pozastavit prodej většiny aut z produkce německého koncernu. Zároveň mu vyměřily pokutu 17,8 miliardy wonů (asi 388 milionů korun) za údajné falšování dokumentů o testech emisí a hlučnosti.

Německá spolková země se zase rozhodla zažalovat Volkswagen o odškodné za dopady skandálu kolem měření emisí.

Česko stále v mnoha oborech nepřekonalo stín „montovny“ a podle analýzy Raiffeisenbank ve velké míře vyváží nedokončené produkty. Ty poté velmi často směřují přes Německo již jako dokončená produkce na náročné trhy včetně USA. Naopak například Polsku se lépe daří posouvat v hodnotovém řetězci nahoru směrem k vyšší přidané hodnotě a náročnější výrobě.

Pražské letiště vypsalo výběrové řízení na přestavbu druhého terminálu, začít se má příští rok. Zakázka na modernizaci terminálu sloužícího pro odbavování letů v rámci schengenského prostoru za téměř 300 milionů korun má zvýšit maximální počet odbavených cestujících o čtvrtinu na 2500 lidí za hodinu. Snad bude součástí i odstranění nelichotivé pověsti, kterou si náš hlavní letecký uzel stále nese hlavně kvůli službám a jejich cenám.

Autor: