Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

BYZNYS ŽIJE: Hodinová dílna v centru Prahy nabízí místo pro kutily

Afghánistán

  7:30
PRAHA - Američan Hank Duke před dvěma lety v Praze otevřel první hodinovou dílnu, ve které může kdokoliv za poplatek využít profesionální nástroje a rady zkušených řemeslníků. Od té doby si zde už desítky lidí vyrobily své skříně, postele a několik podnikatelů zde vymyslelo prototypy svých výrobků.

Dílnu DIY Praha otevřel před více než dvěma lety Američan Hank Duke. foto:  Petr Topič, MAFRA

Na první pohled to tu vypadá jako běžná dílna. Po místnostech jsou rozmístěny kotoučové pily, soustruhy, brusky, vrtačky, ponk i svářečka a u nich soustředěně pracuje několik lidí. 

Někdo nástroje ovládá zručně a jistě, na někom je ale vidět, že vrtačku v ruce drží poprvé v životě. Někdo zde vyrábí složité kulisy pro divadelní hru, jiný zkouší dát dohromady jednoduchý šuplík. Dílna DIY Praha je zkrátka určena pro každého, kdo zrovna potřebuje něco vyrobit či si jen chce zkusit tvořit. A takových lidí je stále více.

„Po pádu komunismu přišla vlna konzumu a lidé si mohli poprvé za dlouhou dobu koupit cokoliv. Dnes, o 25 později, jim ale začíná chybět možnost něco si sám vyrobit,“ říká Hank Duke, majitel DIY Praha.

Dílnu DIY Praha otevřel před více než dvěma lety Američan Hank Duke.
Dílnu DIY Praha otevřel před více než dvěma lety Američan Hank Duke.

Svou dílnu v centru města, navíc vybavenou profesionálními stroji, má ale málokdo. Proto Duke v Praze vybudoval svou hodinovou dílnu – kdokoliv sem může přijít a za poplatek pracovat na svém projektu, jak dlouho potřebuje.

Začátečníci si mohou vyzkoušet práci se dřevem nebo s kovem a navštívit různé kurzy, profesionálové zase dílnu využívají pro dokončení svých zakázek nebo ji navštíví kvůli drobné práci na stroji, který by se jim nevyplatilo pořizovat.

„Když někdo potřebuje poradit nebo koupit materiál, pomůžu mu nebo seženu člověka, který dané věci rozumí.“ 

První dílna v Česku

V Česku jde o první takový koncept a již po roce a půl od oficiálního otevření si dílna vydělá na svůj provoz. Prostory na pražských Vinohradech dokonce už přestávají stačit, do budoucna se navíc uvažuje o založení poboček v dalších městech.

Zdá se tak, že fenomén kutilství a DIY – zkratka anglického do it yourself, tedy udělej si sám – se opět vrací do Česka a zájem lidí o vlastní výrobky stále roste. Otázce, jestli si předem dělal sociologický průzkum, se ale Hank Duke směje.

„Tohle má asi co dělat s arogancí Američanů. Proč se nepřestěhovat do země, o jejíž kultuře toho moc nevím a neumím jazyk, a nezkusit to s nápadem, o kterém tu nikdo nikdy neslyšel.“

BYZNYS ŽIJE:

Trvalo ale mnoho let, než se dostal k myšlence založit v Praze hodinovou komunitní dílnu. Mezitím stihl procestovat celý svět, žil v několika zemích, vyzkoušel mnoho povolání a postupně sbíral zkušenosti, které dnes předává dalším.

„Pocházím z Texasu, ale cestoval jsem od doby, kdy jsem byl teenager. Můj otec je profesor chirurgie a působil na mnoha univerzitách v různých zemích. Vždycky mě lákala příroda, když mi bylo 13 let, žili jsme dva a půl roku v Afghánistánu, takže jsem se učil lyžovat na velkých horách v pohoří Hindúkuš a lezl jsem v 6 tisících metrech nad mořem,“ vypráví Duke.

Vystudoval lesnictví a se svou bývalou ženou založil farmu, na které pěstovali vánoční stromky, květiny a i zeleninu. Jelikož bydlel v odlehlýchmístech na severovýchodě u hranic s Kanadou, pomáhal v přilehlých městečkách jako dobrovolný záchranář.

Sanitka i horská služba

„Vyrůstal jsem v lékařském prostředí, takže absolvování základních lékařských kurzů pro mě bylo snadné. Postupně jsem pak sám učil záchranářství například průvodce, kteří vodili lidi po horách. Důvod, proč mi šlo záchranářství a proč mě baví to, co děláme v DIY Praha, je, že rád řeším problémy. Rád přemýšlím nad tím, jak to zařídit, aby věci fungovaly. Když jste venku s lidmi, kteří jsou zranění, musíte vymyslet, jak se z toho dostat i s omezeným vybavením.“ 

Během následujících let tak byl Hank Duke záchranářem v sanitce, v horské službě, stavěl lesní cesty a chatky a také dělal vlastní dřevěné výrobky. Zlom ale přišel po teroristických útocích z 11. září 2001.

„Žil jsem v Afghánistánu, znal jsem historii té země, věděl jsem, jak vypadala před Rusy i Tálibánem. Jako dítě jsem si hrál v jeskyních Tora Bora, kde se později Al-Káida skrývala. Ne že bych omlouval útoky z 11. září, ale nesouhlasil jsem s politikou George Bushe. Ne všichni lidé v Afghánistánu jsou zlí,“ vzpomíná Duke.

Dílnu DIY Praha otevřel před více než dvěma lety Američan Hank Duke.

Opustil proto Ameriku a odstěhoval se do Švédska, kde se živil například jako opravář hydraulických strojů – to uměl z dob ježdění se sanitkou. Mimo jiné také stihl odjet do Saúdské Arábie a Kuvajtu, kde měsíce pracoval v nemocnici nebo u ropné společnosti. 

„Tou dobou jsem ale už přemýšlel o změně. Kolem roku 2008 jsem proto ve Stockholmu založil firmu a začal dělat renovace bytů, domů – něco podobného jako hodinový manžel.“ 

A právě tehdy původně vznikl nápad vytvořit sdílený prostor pro řemeslníky. Duke se při práci potkával s kolegy z různých oborů a všichni řešili stejný problém – kvůli vysokému nájmu měli svoje dílny na kraji města a dojížděním strávili denně několik hodin. 

Uvažovali tedy o pronajmutí společné dílny, do které by převezli své vybavení. Nakonec se ale nepodařilo dát dohromady dost peněz. V přehuštěném Stockholmu navíc vlastně ani nebylo možné najít dostatečně velký prostor – na rozdíl od Prahy.

„Prahu jsem znal už z dob, kdy jsem pracoval v Saúdské Arábii, kde jsem se seznámil s jednou Češkou. Několik měsíců jsem tu učil angličtinu a také lezl po skalách v Českém ráji,“ vypráví Duke.

Češi už si zvykají Trvalo čtyři měsíce, než vyřídil potřebná povolení. Ze Švédska si přivezl nástroje, vybavil dílnu a poté čekal další rok na razítko, aby mohl oficiálně otevřít. 

„Povolení jsme získali až na konci léta 2013. Chvíli jsme fungovali, a pak přišla zima a lidé přestali chodit. Vloni touhle dobou tady bylo úplně prázdno a bylo to celkemšpatné. Přátelémě ale přesvědčili, abych pokračoval. První rok byl pro mě dost nákladný a hodně jsem se díky tomu naučil.“

Dnes je v dílně plno i kolem Vánoc a Nového roku. Zatímco dříve DIY Praha navštěvovali hlavně cizinci, kteří už podobné projekty znali z domova, dnes místo navštěvují většinou čeští kutilové a pravidelně sem chodí i řemeslníci od čalouníků po řezbáře.

Nejčastější výrobka: poličky a skříně

„Čeho chceme dosáhnout, a už se to celkem daří, je, aby zde vznikla komunita. Ať už se v DIY Praha konají kurzy, na kterých se lidé naučí nové dovednosti, nebo sem přijdou profesionálové využít některý ze strojů pro svoji práci. Dělá mi radost, že se tu potkávají různí lidé s různými pohledy na věc.“

Nejčastěji zde lidé vyrábějí nábytek do domácnosti, jako jsou poličky nebo skříně. Mnohdy také lidé přinesou kus z nábytkářského řetězce a upraví jej, jak potřebují. 

Častěji prý chodí muži, dílnu ale využívají i ženy a obvyklé jsou i páry, které pracují společně. V dílně lze dělat téměř na čemkoliv, od šití na stroji až po opravu motorky. Jen některé sochaře musel Hank Duke odmítnout, protože by jejich sochy neprošly dveřmi.

Dílnu DIY Praha otevřel před více než dvěma lety Američan Hank Duke.

Jaký je tedy nejzajímavější projekt, se kterým se setkal? „To je jako s dětmi, nemůžete říct, které je nejoblíbenější,“ usmívá se. „Vzpomínám si třeba na přírodní stůl, který zde vyráběl jeden pár, Hynek tu vyrábí lampy, jeden chlapík opracovává kov, je tu hodně projektů. Pro mě je zábavné sledovat lidi, kteří pracují s materiálem tak, jak by mě nenapadlo.“

A platí stále pořekadlo o zlatých českých ručičkách?

„V celé střední Evropě, nejen v Česku, je dlouhá historie rukodělných činností a kutilství. Na svou řemeslnou výrobu jsou ale lidé hrdí po celém světě. Italové chválí svůj design, Švédové své řemeslo, Norové také. Ať jsem žil kdekoliv, všude byli lidé pyšní na něco, co vnímají jako unikátní a jen jejich,“ popisuje Duke a dodává: „Myslím, že jednou z hlavních věcí, co charakterizují člověka, je touha tvořit. Je to tak od té doby, co je člověk člověkem. Začalo to s klackem, pak opracováním kamenů, vyrobením sekyrky a tak dále.“ 

Zpátky na začátek Jak Hank Duke se smíchem dodává, provozování hodinové dílny rozhodně není nejrychlejší cestou ke zbohatnutí, v posledních měsících se ale DIY Praha podařilo překlopit ze ztrát a firma si na sebe vydělá. Ve hře je dokonce i možnost získání investora a další expanze. Cest je více – založení specializovaných dílen na práci se dřevem, kovem a textilem, rozšíření do dalších měst či přenesení konceptu zpět do Stockholmu.

„Mluvil jsem s lidmi z Ostravy nebo Brna, kteří by rádi dělali něco podobného, ale ještě jsem nenašel nikoho, kdo by do toho mohl vložit buď tolik peněz, nebo tolik svého času a nadšení. Aby něco takového fungovalo, je potřeba dát dohromady větší skupinku lidí, která se tomu chce věnovat, a to není jednoduchá věc.“

V případě DIY Praha se to každopádně povedlo. A zatímco před rokem Hank Duke řešil, zda dílnu nezavřít, dnes si prý s nadsázkou přeje, aby občas bylo trochu víc klidu.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...