Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

'Cameron dal ruce pryč od EU. A udělal dobře'

Ekonomika

  10:09
Když po mně chce někdo půjčku, musím vědět, na co ji potřebuje, abych poznal, zda a kdy mi peníze vrátí, říká ekonom Pavel Kohout. Není podle něj důvod, aby se Česká republika chovala jinak.

Pavel Kohout foto: Lidovky.cz

* LN Mělo by Česko půjčit MMF 90 miliard korun?
Odpovím otázkou. Jaké parametry by měla ta půjčka mít, jaké úroky, jakou dobu splatnosti? Na jaký účel by měly být ty peníze použity?

* LN Brusel tvrdí, že na záchranu eurozóny...
Co to znamená, ta záchrana eurozóny? To nikdo neví, nikdo z Bruselu to pořádně nevysvětlil. Bude se půjčovat bankám? Státům? Záchrana eurozóny, to je jakási politická proklamace bez obsahu. Při půjčce ale jde o reálné peníze, o konkrétní posouzení podmínek, o zvážení rizik. To už není politika, ale ekonomika, kde člověk nemůže argumentovat frázemi pro davy voličů, ale musí se vyjadřovat velice přesně. Zvláště když jde o desítky miliard.

Anketa

Má Česko poslat 89 miliard korun na záchranu eura?

Ano 2995
Ne 9460
Nevím 317

* LN Pokud by byly hlavní parametry půjčky známé, doporučil byste české vládě, aby peníze MMF poslala?
Ony ale známé nejsou a na rozhodnutí je jen pár dní. Pokud by přes noc z Bruselu přišly, záleželo by na jejich hodnotě. Jak vysoký by byl úrok, jaká doba splatnosti. A hlavně, k čemu se půjčka použije.

* LN Souhlasil byste s tím, aby si Česko nechalo Bruselem kontrolovat rozpočet?
Ne, za žádných okolností.

Co si myslí čeští byznysmeni?

* LN Proč? Vždyť většina států Evropské unie s tím souhlasí...
Mohou se vyskytnout situace, kdy by to bylo pro Českou republiku ekonomicky nevýhodné.

* LN Jaké situace?
Například se může stát, že v důsledku externích vlivů utrpí česká ekonomika šok a bude pro ni výhodné, aby jeden rok vláda přijala deficitní rozpočet s vyšším schodkem, než Brusel povoluje. A za to by Česká republika dostala pokutu.

* LN Přece i v Bruselu jsou ekonomové, kteří by takové dlouhodobě výhodné opatření pochopili...

Skutečně si to myslíte? No... Podle pravidel, tak jak se připravují, by do pokuty žádní odborníci nemluvili, pokuta se má udělovat automaticky.

* LN Co byste tedy vládě České republiky doporučil?

Aby udělala totéž co Cameron. On dal od všeho ruce pryč. A udělal dobře.

INFOGRAFIKA: Kolik peněz mají země EU půjčit MMF?

GRAFIKA: Kolik peněz mají jednotlivé země EU půjčit MMF

Přispějí i ostatní?

Země Evropské unie by měly Mezinárodnímu měnovému fondu půjčit celkem 200 miliard eur, z toho 150 miliard 17 států eurozóny a zbytek ty, které nemají euro, tedy Česká republika, Polsko, Švédsko, Dánsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Litva, Lotyšsko a Británie. Přispějí ale všichni? Země mají svá rozhodnutí potvrdit do deseti dní od summitu EU, který proběhl minulý týden v pátek. 

Vstřícní Poláci
Asi největší vstřícnost zatím projevili Poláci. Pro poskytnutí peněz je jak premiér Donald Tusk, tak i polská centrální banka. „Pád  eurozóny by byl pro nás ekonomickou katastrofou,“ uvedl guvernér centrální banky Marek Belka. Poláci by jednou chtěli přijmout euro, proto je pro ně přežití eurozóny klíčové. Navíc se podle analytiků snaží čím dál tím více hrát roli jedné z vůdčích zemí v EU, takže by  neradi v tomto případě zůstali „mimo“.

Rumunsko a Maďarsko s otazníkem
Ostatní země jsou na tom ale o poznání hůře. Například Rumunsko a Maďarsko stále splácejí MMF své předchozí půjčky, takže těžko budou moci ještě navíc nějak přispět. Maďarský premiér Viktor Orbán navíc zastává názor, že země neplatící eurem by měly novou smlouvou být zavázány až v případě vstupu do měnové unie. A Bulharsko jako nejchudší země EU se již prý nechala slyšet, že nemá prostředky, které by mohla poskytnout.

Estonsko váhá
Ale ani u zemí eurozóny není nic jisté. Estonská centrální banka včera oznámila, že ještě prodiskutuje, zda se země k půjčce připojí. „Začali jsme debatovat o tom, jestli a jak bychom přispěli,“ citovala z prohlášení banky agentura Bloomberg.