Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čas dovolených je rájem pro zloděje. Pojistku na léto zajistí klička

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Přijedete z dovolené, dveře jsou vypáčené a v bytě zbyly jen holé stěny. Existuje ale řada možností, jak zmenšit riziko vloupání, chránit svůj majetek nebo alespoň neusnadňovat zlodějům práci.
Zloděj - ilustrační foto.

Zloděj - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Každý rok vykradou jen v Praze zloději přes dva tisíce bytů a domů. V sezoně dovolených jejich počet vždy roste, protože se lupičům množství opuštěných bytů přímo nabízí.

ČTĚTE TAKÉ:

Zloději cílí i na centra měst

Jak vyplývá z policejních statistik, zaměřují se zloději stále více na centra měst. "Zatímco v minulých letech bylo více případů spácháno především v zástavbě paneláků na pražských sídlištích, v posledních letech se pachatelé přemístili do starší bytové zástavby v centrální části Prahy," uvedl policejní koordinátor prevence Ladislav Beránek.

Ve starších domech jsou vstupní dveře do domu často nezajištěné a pachatel má potom volnou cestu. Také dvoukřídlé bytové dveře zasazené v dřevěné zárubni nepředstavují pro pachatele vážnější překážku ve srovnání s jednokřídlými dveřmi opatřenými bezpečnostními prvky, zasazenými v kovové zárubni.

Zamčené dveře, zavřená okna

Pravidlo zamykat dveře a zavřít všechna okna zní banálně, přesto stále mnoho lidí nechává dveře pouze zabouchnuté. Zloději potom stačí zatlačit na západku zámku a dveře se před ním otevřou. Vyplatí se také investovat do kvalitního bezpečnostního zámku, vložky a štítu, který je odolný proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení. Takové dveře většinou zloděje odradí, stejně jako alarm. Bezpečnostní agentury také nabízejí elektronické hlídání objektu, vzhledem k ceně se však vyplatí pouze v případě, že máte v bytě nebo domě drahé a luxusní věci.

To, zda zloděj překonal při vloupání překážky je klíčové i z pohledu pojištění. Můžete mít dům sebelépe pojištěn, když ale zloděj nemusel překonat zámek, například u garáže, policie i pojišťovna vám sdělí, že máte smůlu.

Proti vloupání není pojištěna každá druhá domácnost

Pojištění bytu zajistí, že když už zloději byt vybílí, pojišťovna vám část škody zaplatí. Mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata upozorňuje, že lidé pojištění podceňují a proti vloupání není stále pořádně pojištěna každá druhá domácnost.

Základní pojištění domácnosti proti vytopení nebo požáru se totiž na vloupání nevztahuje. "Přitom připojištění na riziko odcizení a vandalismu je ročně u běžného bytu pouze v řádech stokorun. Výše pojištění se samozřejmě počítá podle hodnoty domu a vybavení. Když má tedy někdo vybavení za miliony nebo drahou elektroniku, musí pochopitelně platit za ochranu víc než majitel bytu za sto tisíc," řekl Milata.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Byt si nelze pojistit na omezenou dobu

Byt či dům si nelze připojistit pouze na omezenou dobu, například července, kdy odjíždíte na dovolenou, ale je případně možné sjednanou smlouvu po prázdninách opět vypovědět. "Pak samozřejmě platí dvouměsíční výpovědní lhůta. Někteří klienti to takhle řeší," dodal Milata.

U některých pojišťoven není rozhodující pojistná částka, ale skutečně vzniklá škoda. Pokud škoda přesáhne limity pro zabezpečení, pak pojišťovna plnění krátí.

Nahlášení pojistné události je jednoduché, většina pojišťoven má pro takový případ bezplatné pohotovostních linky. Poté je třeba předložit policejní protokol nebo zprávu likvidačního technika, včetně fotografií. Pokud pojišťovna nemá s dokumentací problém, do tří dnů pošle peníze na účet.

Zloději jsou online

Mluvčí pražské policie Eva Stulíková také doporučuje domluvit se se sousedy, aby třeba pravidelně chodili zalévat květiny. Důležité je podle ní neupozorňovat na svůj odjezd zbytečně ty, kterým nemůžete zcela důvěřovat.

Zloději jsou vynalézaví a zdatně se pohybují i na sociálních sítích. Na svůj nezabezpečený profil, kde máte uvedenou adresu, stačí napsat, jak se těšíte na dovolenou a váš opuštěný dům se může ocitnout na seznamu lupičů jako cílové místo. "Rozhodně všem doporučujeme nešířit se na internetu, že opouštíte domov. V posledních letech se s podobnými případy setkáváme," potvrzuje Petr Milata.

Autor: