Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Co je v ceníku, to platí. Konec ‚podpultových‘ nabídek operátorů

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Novela telekomunikačního zákona do budoucna určuje ceníkovou nabídku jako jedinou platnou. Současná praxe je taková, že zákazníci, kteří mají trpělivost a chuť se dohadovat, mohou dosáhnout na lepší nabídku, než je ta oficiální. Ministerstvo průmyslu však do novely zákona o elektronických komunikacích vložilo pasáž, podle které budou takzvané retenční nabídky nelegální.

Mobilní telefon. foto: Shutterstock

„Podnikatel poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací a poskytovatel univerzální služby nesmí při prodeji služeb spotřebitele diskriminovat, zejména nesmí spotřebitelům poskytovat služby za jiné ceny, než jaké byly uveřejněny,“ hlásá odstavec.

Babiš píše Mládkovi

Reakce operátorů

Operátoři na návrh reagovali rozdílně. "Vodafone tuto změnu neprosazuje. Nevíme, proč ji předkladatel navrhuje, protože tím poškodí spotřebitele," uvedla pro ČTK mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Naproti tomu O2 mluví o narovnání trhu. "Pokud zákon řekne, že se mají operátoři ke všem spotřebitelům na trhu chovat stejně, tak to trhu pomůže a narovná ho to," uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. "Obecně požadujeme, aby trh fungoval transparentně," dodala.

Jsou to právě podpultové nabídky, které zástupci operátorů často citují jako příčinu toho, že ceny tarifů v Česku zamrzly na stejných, a navíc vysokých hodnotách. Podle druhé strany, především spotřebitelských organizací, jsou však „podpultovky“ pro běžné spotřebitele jediný způsob, jak se dostat k zajímavé levnější nabídce. Jejich zákaz naopak donutí zákazníky pořizovat si běžné tarify za ceny, které jsou podle mezinárodních srovnání dokonce jedny z nejvyšších v Evropě. Ve výsledku by tak běžní lidé zaplatili ještě víc než dnes. Novela telekomunikačního zákona přitom má mít za cíl zvýšit ochranu spotřebitele, posílit konkurenci a tím ceny snížit.

Ministr financí Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš kvůli tomu v pondělí poslal ministrovi průmyslu Janu Mládkovi dopis, ve kterém navrhuje řešení neutěšené situace. Ta se po upozornění LN na skutečnost, že MPO z původního návrhu zákona vynechalo slíbené pasáže posilující ochranu spotřebitele, rozrostla do obřích rozměrů a přiměla k pozornosti i premiéra Bohuslava Sobotku.

Šéf ČTÚ: Operátoři by měli změnit přístup k lidem, věřím v ‚datové jaro‘

Babiš text dopisu nechtěl komentovat, podle informací LN však obsahuje doporučení několika výrazných změn. Už minulé úterý se Sobotka s Mládkem a předsedou Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromírem Novákem dohodli na zvýšení maximálního stropu pro pokuty.

Podle vicepremiéra je vhodnější, aby se pokuty vypočítávaly jako procenta z obratu, protože ani 50 milionů korun není pro společnosti s miliardovými zisky dostatečně motivační. Babiš také navrhl, aby operátoři měli povinnost vrátit při přenosu čísla nebo výpovědi smlouvy nevyužitý kredit. Ten by měl lidem i déle vydržet. V současnosti totiž obvykle po roce bez dobití propadá a SIM karta přestane fungovat.

Patrně nejvýznamnější by byl zásah do výše smluvních pokut za předčasné ukončení smlouvy. Dnes musí zákazník doplatit 20 procent zbývajících tarifů, přičemž Babiš navrhl snížení na 10.

Pokuty z obratu budou

Mládek však v odpovědi, kterou mají LN k dispozici, svému koaličnímu kolegovi pouze poděkoval za projevený zájem. „S potěšením mohu konstatovat, že Vaše návrhy týkající se vyměřování pokut dle procent z obratu a možnost okamžité výpovědi smlouvy v případě jakékoliv změny smlouvy ze strany operátora jsou již v poslední verzi novely ZEK zapracovány, protože to byly jedny z nejčastějších připomínek odborníků i veřejnosti,“ napsal Mládek. K dalším bodům pak uvedl, že je řeší jiná legislativa, zejména občanský zákoník.

Proč platíme za mobilní internet tolik? Ptejte radního ČTÚ Ondřeje Malého

Drahý mobilní internet, špatná ochrana zákazníků proti svévoli mobilních operátorů. To jsou témata, která v poslední době rezonují českými médii a politickou scénou. Radní Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý na tyto problémy upozorňuje už řadu let. Proč je situace v Česku a jiných zemí odlišná? Přijde nyní konečně změna? Na tyto a další otázky odpoví čtenářům Lidovky.cz ve čtvrtek 16. února od 14 hodin.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...