Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čechy čeká revoluční změna výpočtu dovolené či v práci z domova

Ekonomika

  7:00
PRAHA - České pracovní právo čekají největší změny od roku 2007, kdy nabyl účinnosti současný zákoník práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo rozsáhlou novelu, která zavádí pravidla pro práci z domova nebo revolučně mění výpočet dovolené. Tu mají navíc nově mít i lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které zaručuje, že brýle odpovídají evropským normám. foto: Shutterstock

Po dlouhé době se otevírá možnost řešení řady problémů, jež se projevují v praxi.

„Novela reaguje na to, že se za poslední roky v pracovním životě vyvinuly formy výkonu práce, které právo buď neumožňovalo vůbec, nebo je výrazně komplikovalo,“ popisuje záměry ministerstva Petr Hůrka, šéf jeho legislativy.

V řadě otázek se dosud rigidní režim uvolní. Topmanažeři například dostanou svobodu v rozvrhování pracovní doby. „Je to sladění právní úpravy s realitou, vždyť už dnes nikdo generálnímu řediteli neříká, kdy má pracovat, ale on sám to přizpůsobuje okamžitým potřebám firmy,“ říká docent Hůrka.

„Druhou důležitou změnou je zakotvení obecných pravidel pro práci z domova přímo v zákoně. To by mělo umožnit lépe kombinovat home office a práci na pracovišti, a to i v rámci jednoho týdne nebo i jediného pracovního dne,“ dodává.

Firma platí laptop i software

U práce z domova se napevno stanoví, že zaměstnavatel nese veškeré náklady, které kvůli výkonu práce z domova zaměstnanci vznikají.

„Půjde třeba o zajištění dostatečného internetového připojení nebo koupi notebooku či potřebného softwaru. Ale je to vždy na zaměstnanci, aby vyčíslil a prokázal náklady, které mu skutečně vznikly. Pokud platí paušální částku za internet, na které se neodrazí jeho větší používání v důsledku práce z domova, žádnou náhradu samozřejmě nedostane, protože mu žádné náklady nevznikly,“ říká Petr Hůrka.

Práce na počítači. Ilustrační foto.

Je to sice jen rozvedení zásady, že práce je vykonávána na náklady zaměstnavatele, ale i tak může mít na praxi reálný dopad. „Když bude povinnost výslovně v zákoně, zaměstnavatelé ji už nebudou moci ignorovat. Zaměstnanci se také spíše ozvou, že jim náklady vznikly a chtějí je nahradit,“ myslí si advokát Dominik Brůha.

Z praxe ale zaznívají hlasy, že navržená úprava přináší zaměstnavatelům jen samé povinnosti a neřeší reálné problémy.

„Především řešíme otázku, jestli zaměstnanci náleží cestovní náhrady při práci z domova, když je místo výkonu práce v jiném městě než jeho bydliště. Stačilo by jen jasně uvést, že v případě práce z domova nejde o pracovní cestu,“ navrhuje advokátka Nataša Randlová.

Potíže jsou také s odpovědností firem za pracovní úraz při vykonávání práce z domova. „Zaměstnavatel ručí za bezpečnost a ochranu zdraví při práci i na domácím pracovišti, které ale nezná a může jej jen obtížně kontrolovat,“ dodává Randlová.

Jednodušší výpočet dovolené

Velké změny mají potkat způsob výpočtu dovolené, který je podle Petra Hůrky dnes složitý, a navíc v některých případech nespravedlivý.

A to zvláště ve stále častější situaci, kdy lidé pracují v různé dny různý počet hodin: „V tomto případě je nevhodné, aby byla dovolená počítána ve dnech. Protože komu připadne dovolená na den, kdy je osmihodinová směna, bude mít volno z práce dvojnásobnou dobu než člověk, který dovolenou dostane na den, kdy se pracuje jen od desíti hodin do dvou. To je hrubě nespravedlivé, zvláště když dovolenou přiděluje zaměstnavatel a zaměstnanec to mnohdy nemůže ovlivnit.“

Nově by měl výpočet vypadat tak, že jakmile člověk odpracuje určité penzum hodin, vznikne mu právo na určité penzum hodin dovolené.

Více volna pro „dohodáře“

Zásadní změna je navržena pro dohodu o pracovní činnosti, na kterou lze dnes pracovat v průměru nejvýše 20 hodin za týden. Nově by měli tito „dohodáři“ mít nárok i na dovolenou.

„Platí zásady rovného zacházení a spravedlivého odměňování. Mezi polovičním úvazkem a DPČ přitom z hlediska objemu práce nemusí být žádný rozdíl. Takže není spravedlivé, aby jeden měl plnou dovolenou a druhý vůbec žádnou,“ říká Petr Hůrka.

Proti této změně ale z praxe zní kritika. „Je to dost agresivní změna, jež by dohodu o pracovní činnosti mohla velmi zneatraktivnit pro zaměstnavatele,“ říká Brůha. Petr Hůrka ale odmítá, že by ministerstvo s vaničkou vylilo i dítě: „Řada flexibilních prvků u DPČ zůstane zachována. Především nerozvrhujete pracovní dobu dopředu, jde tedy o práci na zavolanou. Dohodu také můžete velmi snadno rozvázat, neplatíte ani žádné příplatky.“

Další změny se dotknou vedle DPČ i dohody o provedení práce. Má být výrazně posílena ochrana lidí, kteří na základě ní pracují. „Je naprosto správné, že budou mít nárok na stejnou dobu odpočinku jako lidé v pracovním poměru. Není totiž přijatelné, že člověk pracující na DPČ dnes smí pracovat dvanáct hodin bez zastavení. To totiž ani není fyzicky možné,“ říká Dominik Brůha.

Kromě doby na odpočinek by měli „dohodáři“ mít i zaručenou minimální mzdu v závislosti na druhu práce. „Není fér, že u dohod je garantována jen základní minimální mzda, která dnes činí 9900 korun,“ odůvodňuje změnu Hůrka. „Je správné, aby za stejnou práci měli stejnou garantovanou mzdu lidé pracující na pracovní smlouvu nebo dohodu. Ale pro mnoho zaměstnavatelů to jistě bude palčivá věc, jelikož jim to způsobí vyšší náklady,“ myslí si Randlová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!