Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cena lihu roste, výrobci začnou alkohol ředit

Ekonomika

  16:52
PRAHA - Dvě největší české likérky mají stále větší problémy s růstem cen potravinářského lihu. Jeho vstupní suroviny zdražily za poslední rok až o 75 procent, a tak likérky řeší, zda zdražit, najít jiné úspory nebo dokonce snížit podíl alkoholu ve výrobcích.

Vzteklej pes foto: Martin Légeer

Podle mluvčího ústecké likérky Granette&Starorežná Josefa Vejlupka ceny lihu zřejmě dál porostou a někteří výrobci opravdu začnou obsah alkoholu snižovat.

Na růst cen surovin si české likérky stěžují dlouhodobě. "Ten tlak je tu pořád a týká se mnoha vstupů, ať už je to líh, skleněné obaly, energie nebo kartonáž. Aktuálně ale žádnou úpravu cen neplánujeme," říká mediální zástupce Stocku Plzeň Jiří Janoušek.

ČTĚTE VÍCE:


Na konci července napsaly Hospodářské noviny, že Stock snížil v poslední době obsah alkoholu například v citrusovém fernetu z 30 na 27 procent a v božkovské Meruňce z 35 na 30 procent. Podle Janouška jde ale jen o výjimky.

"Je pravda, že v některých případech se podíl alkoholu mírně snížil, ale jsou nastavené limity, pod které jít nejde," řekl dnes. Vodka nebo tuzemský rum musejí mít podle norem minimálně 37,5 procenta alkoholu.

"Žádné podobné snižování se teď nechystá a asi ani dlouhodobě to není řešení, nemůžeme z toho udělat limonádu," dodal Janoušek s tím, že například do receptury tradičního fernetu si nikdo nedovolí sáhnout.

Snižováním podílu alkoholu výrobci nejen šetří za suroviny, ale i na spotřební dani. Z litru čistého lihu musejí zaplatit asi 285 korun, rozdíl jednoho procenta alkoholu jim tedy na půllitrové láhvi ušetří asi korunu a půl. Tlak na redukci alkoholu dál zvyšují jeho rostoucí ceny.

"Cena řepné melasy, z níž se vyrábí velejemný líh, stoupla za poslední rok o 75 procent a podobné je to s obilným lihem, jehož vstupy stouply o 55 procent," řekl mluvčí Granette Vejlupek. Podle druhé největší české likérky se jedná o takový růst, jaký v poslední dekádě trh nezažil.

Redukci množství alkoholu se podle Vejlupka nevyhnou zejména menší likérky. "V současnosti není moc prostor pro růst cen tvrdého alkoholu, protože trend pomáhá spíš vínu. Výrobci proto asi vezmou část vyšších nákladů na svá bedra, ale asi budou i zdražovat," řekl. Ani Granette prý o zdražování zatím neuvažuje, protože už letos na jaře jednou ceny upravovala.

Autoři: ,