Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Čepro miliardy nezaplatí

Ekonomika

  10:32
BRNO - Ústavní soud ušetřil daňovým poplatníkům peníze. Rozhodl ve prospěch státního podniku Čepro, který nemusí soukromé firmě platit pohledávku za více než 2,6 miliardy korun.

Ústavní soud ušetřil daňovým poplatníkům peníze. Rozhodl ve prospěch státního podniku Čepro, který nemusí soukromé firmě platit pohledávku za více než 2,6 miliardy korun. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ústavní soudci dali zapravdu stížnosti Čepra, podle kterého je pohledávka neoprávněná a soudy o povinnosti zaplatit rozhodly jen kvůli tomu, že bývalá pracovnice podniku Ivana Skopcová úmyslně schovávala soudní obsílky, Čepro tak o procesu nevědělo a nemohlo se účinně hájit. "Bylo porušeno právo na soudní ochranu,"
uvedl soudce zpravodaj František Duchoň. Věc musí znovu řešit Městský soud v Brně.

Kdo má údajnou pohledávku?
Obhájce Čepra Jaromír Císař tvrdí, že pohledávka je vykonstruovaná a v novém procesu za přítomnosti zástupců státního podniku nemůže před soudem obstát. "Uvidíme, zda se vůbec někdo s pohledávkou přihlásí, zda bude mít tu odvahu s tou jinak absurdní žalobou pokračovat," uvedl Císař. Za útok na Čepro nyní podle něj policie stíhá asi deset lidí, mezi nimi Skopcovou jako jedinou bývalou zaměstnankyni podniku.

Původním žalobcem byla soukromá firma Venturon Investments, od které podle dostupných informací odkoupila pohledávku arabská společnost Al Batal General Trading. "Vím, že Venturon pohledávku postupoval dále, jestli je Al Batal poslední, nemohu potvrdit. Zacházení s pohledávkou je velice netransparentní, probíhá mimo území Česka," popsal Císař.

Venturon původně získal pohledávku od firmy Bena, která s Čeprem v minulosti obchodovala a skladovala u něj pohonné hmoty. "Tehdy už ale obchody neprobíhaly, neměli u Čepra nic, přesto si vymysleli, že nějaký nárok na pohonné hmoty mají," řekl Císař.

Ústavní soud při rozhodování ani nečekal, až skončí policejní vyšetřování útoku na státní podnik. "Došli jsme k závěru, že už máme dost informací," uvedl Duchoň.

Ústavní soud zkritizoval ten městský
Skopcová z pošty došlé do Čepra zcizila obsílku k soudu. Pražský městský soud pak v nepřítomnosti zástupců podniku v roce 2004 rozhodl, že státní podnik musí peníze zaplatit, popřípadě vydat pohonné hmoty ve stejné hodnotě. Soudci tehdy využili možnost vynést rozsudek pro zmeškání, kterým lze rozhodnout ve prospěch žalujícího, pokud žalovaný ignoruje soudní řízení nebo se mu vyhýbá.

Ústavní soud ale uvedl, že rozsudek pro zmeškání nelze užít v příliš závažných, "sporných a hraničních případech". Duchoň kritizoval obecné soudy za "nadměrný formalismus s prvkem libovůle".

Odvolání Čepra proti rozsudku městského soudu zamítl Vrchní soud v Praze. Čepro pak podalo ústavní stížnost a zároveň požádalo o odklad vykonatelnosti rozhodnutí o výplatě peněz. Brněnští soudci vykonatelnost odložili na přelomu let 2005 a 2006, od té doby stížnost zkoumali. Čepru kvůli sporu hrozila exekuce. Kdyby muselo vydat pohonné hmoty v určené hodnotě, bylo by nutné sáhnout na státní rezervy.

Čepro je státní podnik, který provozuje čerpací stanice a přepravuje a skladuje ropné produkty. O Skopcové média před časem hovořila jako o člence skupiny kolem uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, jenž chtěl z Čepra komplikovaným způsobem získat peníze. Skopcová podle policie jednala na popud dalšího obviněného Aleše Kohoutka.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...