Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Češi investují do umění miliardu. Loni byl nejdražší Kupka

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Jindřich Štýrský, Toyen, Emil Filla, Václav Brožík, Jan Zrzavý nebo třeba Adriena Šimotová. Všichni tito autoři mají jedno společné – jsou objektem zájmu tuzemských investorů. Ti jen za loňský rok utratili za umění přes 900 milionů korun.

Obraz Ztroskotání ve snu byl vydražen za 10 milionů korun. foto: ČTK

"V letech 2012 a 2013 sběratelé a investoři na českých aukcích podle statistik ART+ utratili 1,8 miliardy korun," říká šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek. Podle dostupných údajů se pak od roku 1990 tuzemský aukční trh rozrostl o 885 milionů korun a odborníci z branže odhadují, že letos překoná prodej uměleckých děl miliardu korun.

Mezi nejdražší vydražená díla patřil v roce 2012 Kupkův obraz Tvar modré, který investor koupil za 55,7 milionu korun. Loni se pak stalo nejdražším vydraženým obrazem Zátiší od Bohumila Kubišty. Za něj kupec zaplatil 18,5 milionu korun. Následoval obraz Malíř od Emila Filly, prodaný za 18,4 milionu, a Všední probuzení od Jindřicha Štýrského, který byl prodán za 12,2 milionu korun.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Jen v loňském roce se podle ročenky Art+s prodalo za více než milion korun 130 obrazů, tedy rekordní počet. Důvod zájmu je podle expertů z branže jasný – snaha investovat do komodity, která je i v době ekonomické nejistoty stabilní.

"Trh s uměním je jedním z mála segmentů, kterým složitá ekonomická situace posledních let spíše pomohla. O co méně důvěry investorů ve finanční produkty, o to více jejich, návratů‘, k tradičním, historicky osvědčeným formám investic, jako je právě umění," vysvětluje Mária Gálová, ředitelka aukční síně Dorotheum Praha, a podobně mluví i další odborníci.

"Důvěra ve zhodnocení finančních prostředků samozřejmě vede k vysokému investičnímu potenciálu zejména exkluzivních uměleckých děl," říká Irena Velková z Aukčního domu Sýpka.

Podle odborníků z aukčních domů mají investoři největší zájem o umělecká díla s cenou nad pět milionů korun.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Sbírání umění ale zdaleka není jen záležitostí bohatých jedinců. V Česku totiž existují také rozsáhlé firemní sbírky. Například Česká spořitelna má sbírku čítající přibližně 9 tisíc děl s pořizovací hodnotou 84 milionů korun. Zhruba 1600 děl od 116 autorů za 25 milionů korun pak má ve své sbírce i finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a sbírku má třeba i UniCredit Bank nebo Česká pojišťovna. "Mezi nejvýznamnější patří díla od autorů Brožíka, Muchy, Špály, Medka a dalších. Cena některých obrazů je odhadována v řádech milionů korun. Celková hodnota naší sbírky se pak pohybuje kolem 100 milionů korun," říká mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Rozšiřování sbírek

Velké české firmy plánují své sbírky rozšiřovat i letos. "Každoročně věnujeme prostředky v jednotkách milionů korun do rozšíření a údržby naší sbírky fotografií. Koncem minulého roku jsme začali jednat o významné investici do obrazů, kterou bychom budovali souběžně se fotografiemi," říká ředitel společnosti PPF Art Jan Řehák. "V rámci péče o sbírku samozřejmě nakupujeme nová díla. V poslední době kolekci rozšiřujeme nejčastěji individuálními nákupy moderního umění," říká i Buriánková z České pojišťovny.

Kromě moderny ale mají lidé investující do umění v oblibě i klasickou českou krajinomalbu nebo třeba autory 1. poloviny 20. století. "Pomalu se do pozornosti investorů dostává také poválečné autorské sklo českých designérů, kde už první vlaštovky přesahují částky jednoho milionu korun. Především jde o díla z dílny Libeňského a Brychtové a také Františka Víznera," popisuje současný trend Gálová z Dorothea Praha.