Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Češi podvádějí. Dárky ze zámoří proto mohou mít zpoždění

Ekonomika

  8:35
PRAHA - Levné dárky z internetových obchodů v Americe nebo Číně pomáhají Čechům před Vánocemi ušetřit tisíce korun. Většina lidí ale hodlá ušetřit ještě víc - nechce se jim platit daň a clo. Právě kvůli snaze obejít předpisy však může zboží koupené za mořem dorazit majitelům až po Novém roce.
Hledání dárků - ilustrační foto.

Hledání dárků - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Češi musí nově od dubna platit dvacetiprocentní daň za zboží dovážené ze zemí mimo Evropskou unii při hodnotě nad 22 eur a clo při ceně zboží nad 150 eur. To se ale většině Čechů nechce, a záměrně proto na balících uvádějí o tisíce korun nižší ceny, než jaké zboží skutečně má.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ze Spojených států přijde zhruba 50 procent zásilek, jejichž cena je vyšší než ta uvedená na dokladu, z Číny pak přijdou podhodnocené zásilky v 90 procentech," tvrdí mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Češi při klamání úřadů používají celou škálu fint, kterými se pokoušejí obejít nutnost platit daně. Velmi častý je například způsob, kdy českým zákazníkům zboží v Americe koupí někdo, kdo tam zrovna je, zahodí od něj doklady a originální obaly a tvrdí, že si ho do USA už přivezl a teď ho zase veze zpět. Tím se vyhne placení DPH i cla.

Z Číny putují "dárky"

Zákazníci pak také často tvrdí, že v balíku je úplně jiné zboží, než které se v něm skutečně nachází, a oblíbenou taktikou také je, že si zákazník nechá poslat zboží z internetového obchodu od soukromé osoby nebo na balík nechá přímo napsat, že zboží putuje do Česka jako dar.

"To se často děje například u zásilek z Číny. Číňané se totiž snaží evropským zákazníkům zavděčit a jsou rádi, že u nich vůbec nakoupí. Proto na zásilku často napíšou, že je to dárek, který má hodnotu pět dolarů, ale on je v balíku třeba nový mobilní telefon. A ten logicky nemůže stát jenom pět dolarů," popisuje odborník na internetové nakupování Martin Vyleťal a dodává, že všechny tyto věci dodání balíku na dlouhou dobu zdrží.

Dárky ze zámoří teď, nebo vůbec

Zboží ze zemí mimo Evropskou unii by mělo obvykle k majiteli dorazit za zhruba 7 až 10 dní. Kvůli Vánocům a skutečnosti, že většina Čechů podvádí při placení daní a cla za zboží však může balík přijít až po Novém roce. Ze zámoří by si tak Češi měli zboží objednat nejpozději do konce tohoto týdne.

Zásilka, která by totiž za normálních okolností dorazila do Česka nejpozději do deseti dnů, může čekat na poště i několik týdnů, a to i v případě, že zákazník uvedl všechny údaje o zboží poctivě.

Celníci totiž musí kvůli snížení limitu pro osvobození od DPH kontrolovat zvlášť téměř každou zásilku, která do Česka ze zemí mimo Evropskou unii přijde, a zkontrolovat, jestli v nich je, nebo není zboží podléhající DPH a clu. A to se může zejména před Vánocemi značně protáhnout.

"Kvůli snížení limitu hodnoty zboží, které podléhá zdanění, navíc narostl počet zásilek k celnímu řízení od letošního dubna o tři sta procent," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová. Ještě vyšší čísla uvádí i ředitelství cel.

Před Vánocemi navíc tradičně roste počet zásilek k doručení o další desítky procent. Celníci tak musí zkontrolovat tisíce balíků, což proces doručení zboží značně prodlouží.

"Česká pošta musí totiž předložit zásilku k celnímu řízení spolu s celním prohlášením, pak provede pomocí rentgenu kontrolu zásilky a v případě, že celní správa nemá pochybnosti o správnosti a úplnosti uvedených údajů na dokladech doprovázejících zásilku, zboží propustí do režimu volného oběhu," popisuje Selicharová a dodává, že v případě, kdy hodnota zboží překročí bezcelní a bezdaňový limit, vyměří úředníci clo a DPH.

Nespokojení zákazníci

Rentgenovou kontrolou procházejí všechny zásilky ze třetích zemí, na celkovou dobu dodání to však podle pošty nemá vliv. Podle zákazníků je to však právě naopak.

"Nedávno jsem koupil ve Spojených státech zboží za asi 400 korun. Když celníci zjistili, že obsah balíků odpovídá ceně pod 22 eur, balík jsem dostal. Jenomže až po třech týdnech od doby, kdy jsem ho očekával. Musel jsem prostě počkat, než na něj s celní kontrolou přijde řada," popisuje čtyřiačtyřicetiletý podnikatel Marek Novotný.

Stejnou zkušenost mají i desítky uživatelů na různých webových diskusích. Podle pošty i celníků se dodací doba balíků prodlužuje hlavně v případech, kdy se zákazníci snaží povinnosti zaplatit daň a clo vyhnout, tedy v případech, kdy je v balíku jiné nebo evidentně dražší zboží, než je uvedeno na dokladech.

Co a jak si Češi kupují v cizině

Při nákupu v jakých zemích se musí platit daň a zboží musí být procleno?
Vždy v zemích mimo Evropskou unii. U zásilek zaslaných z EU se clo ani DPH nehradí.

Jak se proclením prodlužuje doba doručení zásilky?
O jeden až tři týdny. V případě, že zákazník nemá v pořádku doklady, i o delší dobu.

Do jaké částky se clo ani DPH hradit nemusí?
Od platby DPH jsou osvobozeny pouze zásilky v hodnotě do 22 eur. Pokud přesáhne zásilka hodnotu 150 eur, musí zákazník zaplatit dvacetiprocentní daň i clo.

Kolik zásilek ze zemí třetího světa má uvedenou nižší cenu, než je ta skutečná?
U zásilek z USA 50 procent, u zásilek z Číny 90 procent.

Kde Češi mimo EU nejčastěji nakupují?
V Americe, Číně a Koreji.

Co se nejvíc vyplatí koupit v těchto zemích?
Elektroniku, značkové oblečení, sportovní potřeby a hračky.

Tehdy mohou celníci zásilku otevřít a nahlédnout do ní. V případě, že zásilku celníci označí za podhodnocenou, musí příjemce doložit kopie dokladu o zaplacení. Pokud majitel zásilky tento doklad neposkytne, odhadnou pracovníci celní pošty cenu sami podle svých tabulek nebo podle podobného zboží, které je na trhu.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...