Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi propadli adopci na dálku

Ekonomika

  9:18
PRAHA - Keňské dívce Lucy Achieng Ouma je šestnáct let. Od svých dvanácti může chodit do školy. A to jen proto, že má kromě vlastních rodičů ještě další – adoptivní. Na dálku se o ni totiž stará studentka sociologie Vlaďka Piklová se svými dvěma spolužačkami.
Adopce (ilustrační foto)

Adopce (ilustrační foto) foto: ČTK

Měsíčně jí posílají šest set korun, za které Lucy získá vzdělání a lepší vyhlídky na budoucnost. Kvůli chudobě by takovou šanci bez pomoci cizinců nikdy nezískala. „Peníze, které bychom utratily za jedno kafe denně, posíláme této dívce,“ vysvětluje svou motivaci Piklová.

Rozhodně přitom nejde o ojedinělý případ. Dětem z rozvojových zemí totiž poslední dobou pomáhá stále více Čechů. Neváhají za malé cizince utrácet tisíce korun, a to i když děti znají jen z fotek a dopisů. „Třikrát do roka nám Lucy pošle své vysvědčení spolu s dopisem a fotkou,“ uvedla Vlaďka Piklová.

Češi takto loni podporovali přibližně dvacet tisíc chudých dětí ze zemí třetího světa. Tvrdí to Jarmila Kabátová, vedoucí rozvojového střediska Arcidiecézní charity Praha. Průměrný příspěvek činí 5,5 tisíce korun ročně, takže za loňský rok poslali obyvatelé České republiky do ciziny dětem okolo 110 milionů korun, doplnila Kabátová.

Ve srovnání se situací před pěti lety to představuje obrovský nárůst. „V roce 2002, kdy jsme začali pravidelně pořizovat statistiku, bylo podporováno necelých sedm tisíc dětí,“ upřesnila. „Zájem o projekt je velký, každý měsíc se do něj připojí přes sto nových dárců,“ dodala Kabátová. Arcidiecézní charita je největší organizací v Česku, která adopce na dálku zprostředkovává. Ke konci roku 2006 zajišťovala sponzorství 15 600 dětí, a to převážně v Indii.

Odborníci mají pro rostoucí zájem o adopce na dálku vysvětlení. Zatímco dříve byla z drtivé většiny motivace lidí dána výchovou – tedy že lidem v nouzi by se mělo pomáhat – nyní vstupuje do hry nový motiv. „I když ta touha pomáhat chudým převládá, motivace pramení i z dobrých materiálních poměrů Čechů, jejichž životní úroveň se každým rokem zvyšuje,“ konstatovala za občanské sdružení Adra Marie Racková. Organizace Adra zprostředkovala dálkové sponzorství pro 1100 dětí v Bangladéši.

Dálkové adopce v České republice zajišťuje dvanáct organizací. Mezi nimi je také Humanistické centrum Narovinu, které patří pod Humanistické hnutí. Stará se o 1882 afrických dětí.

„Minimální období, na které je dítě možné adoptovat, je dvanáct měsíců. Pro dítě v Keni se roční příspěvek pohybuje ve výši 7200 českých korun. Je ho možno hradit jednorázově, čtvrtletně, nebo i v měsíčních splátkách,“ popisuje za hnutí celý proces Marie Kuncová, koordinátorka projektu adopcí na dálku. Sedmdesát procent z této částky jde přímo na vybrané dítě, upřesnila Kuncová.

Za zmiňovaných sedmdesát procent se podle Kuncové nakoupí kompletní školní uniforma, učebnice, školní pomůcky, uhradí se školní poplatky a v některých oblastech, kde jsou kvalitní státní bezplatné školy, se hradí i zdravotní péče, jídlo nebo další potřebné věci, jako jsou matrace, deky či moskytiéry.

„Dalších dvanáct procent procent z částky je příspěvek Humanistického hnutí na organizační záležitosti projektů Kampaně lidské podpory a zbylých 18 procent se rozdělí mezi náklady na provoz kanceláře v České republice, náklady koordinátorů v Keni, poštovné, bankovní poplatky a cestovné,“ upřesnila Kuncová.

Kromě jedinců se projektů zúčastňují také školy nebo třeba tuzemské firmy. „Velice nás těší, že tato forma pomoci poslední dobou stále více proniká i do škol,“ konstatovala za společnost Adra Alena Rusová.

Česká podpora chudých dětí třetího světa se zatím s pomocí, kterou organizují západní země Evropské unie nebo třeba Spojené státy americké, nedá srovnávat. Důvodem je podle expertů především to, že adopce na dálku v České republice je teprve plenkách a Češi tak mají co dohánět.

Autor: