Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští zbrojaři můžou získat armádní zakázky z USA

Ekonomika

  9:19
BRUSEL - Českým zbrojařům se otevírá možnost získávat ve Spojených státech veřejné vojenské zakázky. Český ministr obrany Alexandr Vondra v Bruselu na okraj jednání NATO podepsal se svým americkým protějškem Leonem Panettou dohodu, která jim umožní ucházet se v USA přímo o kontrakty v obranné oblasti.

Český ministr obrany Alexandr Vondra podepsal v Bruselu se svým americkým protějškem Leonem Panettou dohodu, která umožní českým zbrojařům ucházet se přímo o kontrakty v USA v obranné oblasti. foto: ČTK

Přímý přístup k veřejným armádním zakázkám v USA pro české subjekty dosud blokovaly tamní zákony, podle nichž mají mít přednost americké firmy. České společnosti tak dosud mohly získat jedině nějaké subdodávky pro firmy z USA.

Dohoda o dostavě Temelínu

Na schůzku Vondry s Panettou naváže ve čtvrtek setkání šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. S ní bude český ministr hovořit hlavně o plánované dostavbě jaderné elektrárny Temelín, o kterou se uchází i americká společnost Westinghouse. Kromě ní o lukrativní zakázku usilují i francouzská společnost Areva a česko-ruské konsorcium firem Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

Vondra dojednání dohody označil za nejdůležitější věc, které se za poslední rok ve vztazích s USA podařilo ČR dosáhnout. Panetta to označil za "dobrý krok správným směrem".

"Jsme vlastně s Poláky první z postkomunistických zemí v té elitní dvacítce, které tuto dohodu mají," řekl Vondra před českými novináři.

"Umožní to zjednodušeně řečeno bez prostředníků českým firmám účastnit se tendrů v americké armádě," upřesnil.

Konkrétně Vondra zmínil příklad české státní společnosti LOM, která je zaměřena zejména na servis ruských vrtulníků řady Mi. Tato firma získala před časem kontrakt na výcvik amerických a afghánských pilotů pro Afghánistán. Stalo se tak však přes několik prostředníků. Díky této dohodě by společnost LOM mohla mít přímý přístup k americkému ministerstvu obrany.

'Nejsme žádní břídilové'

Možnosti se ale podle Vondry nabízejí i pro řadu dalších firem, a to nejen státních. Využít snazšího přístupu k zakázkám by mohli třeba výrobci zbraní, nebo různé společnosti z oblasti nových technologií, například ty zaměřující se na nanomateriály či informační technologie a systémy.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednání o dohodě trvala řadu let. "Nejsme žádní břídilové. Český průmysl, česká podnikavost, český inovativní potenciál mají prostě dobrý zvuk," vysvětlil Vondra to, co nakonec Američany přesvědčilo o tom, aby si ČR pro dohodu vybrali.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!