Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Češi si vyzkouší bezkontaktní placení mobilem. Je to bezpečnější, tvrdí banky

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Největší české banky nabídnou klientům možnost zaplatit bezkontaktně chytrým telefonem. Novinku chystá například Komerční banka či ČSOB. Tato technologie je podle zástupců finančních ústavů bezpečnější a rychlejší než platba kartou.

virtuální NFC karta foto: ČTK

Zaplatit v obchodech pouze mobilním telefonem nebude během několika týdnů problém. Bude k tomu stačit jen bankovní aplikace a telefon vybavený bezkontaktní technologií (NFC). Po samolepkách, bezkontaktních kartách a bankomatech tak přichází do Česka, které je v této oblasti technologií v rámci Evropy na špici, platební karty v mobilu.

Aplikaci, která by měla být plnohodnotnou náhradou normální bezkontaktní karty, chystají ty největší banky. V létě chtějí představit tuto možnost Československá obchodní banka (ČSOB) a Komerční banka. Česká spořitelna se ji pak letos chystá testovat. Další finanční domy o této možnosti uvažují.

Čechům bude u bankomatů od letoška stačit ,pípnout’ peněženkou či mobilem

„Bude to fungovat stejně, jako kdybyste platili normální bezkontaktní kartou. Karta bude nahraná v naší aplikaci, a pokud má klient mobilní telefon s technologií, která bezkontaktní platby podporuje (NFC), stačí přijít k terminálu a pípnout,“ říká Marek Pechlát, manažer transakčního bankovnictví Komerční banky. Ta se s novinkou chystá přijít do poloviny letošního roku.

„Klient jednoduše nahraje existující platební karty do mobilu. Půjde o novou aplikaci mobilní peněženky, kterou chceme do budoucna rozvíjet o další doplňkové služby,“ říká mluvčí ČSOB a Ery Poštovní spořitelny Martina Slavíková. „Chceme našim klientům umožnit ‚pípnout mobilem‘ už na letní dovolené,“ dodává Slavíková s tím, že službu budou moci využívat jak klienti ČSOB, tak Ery.

Majitelé iPhonů mají smůlu

V Česku disponuje v současnosti NFC technologií asi 1,5 milionu telefonů. Nemusejí to přitom být ty nejvyšší a nejdražší modely. Informaci, zda konkrétní přístroj „umí NFC“ majitel získá buď od prodejce, nebo z přiložené dokumentace.

Lidé, kteří používají iPhony budou mít ale prozatím smůlu. „Apple má své vlastní uzavřené řešení, které vyžaduje přímou dohodu s každou jednotlivou bankou a zároveň má vlastní strategii pro jednotlivé regiony,“ vysvětluje Pechlát důvody, proč se klienti společnosti Apple zatím nedočkají.

Rozdíly mezi nabídkou obou bank ale existují. Zatímco v případě Komerční banky půjde o zcela nově vydanou kartu, kdy si o ni klient zažádá v internetovém bankovnictví nebo na pobočce, u ČSOB půjde o duplikát již existující karty. „Domníváme se, že zřizování nové karty znamená pro klienty omezení komfortu. Půjde tedy o využití stávající platební karty klienta se zachováním všech jejích benefitů,“ dodává Slavíková. Kromě toho zatímco KB spolupracuje s VISA, ČSOB má řešení pro majitele karet VISA i MasterCard.

Klienti si budou moci nastavovat bezpečnost sami. Oproti klasické kartě nabízí mobilní karta více možností zabezpečení. Například půjde snížit až na nulu limit, od kterého bude nutné zadávat PIN.

U bezkontaktních karet je tento limit standardně nastavený na 500 korun. Stejně tak bude možné si nastavit režim platby buď na aktivní, kdy stačí jen rozsvítit displej a „pípnout“ u terminálu, či pasivní, kdy je nutné aplikaci nejdříve spustit a teprve pak bude možné zaplatit.

Zvýší se bezpečnost

„Virtuální karty jsou mnohem bezpečnější, protože jsou vydané pro konkrétní zařízení a konkrétní aplikaci, kde zákazník autorizuje transakci jím preferovaným způsobem. Zároveň se bezpečnost posunula do cloudu, kde se v reálném čase vyhodnocuje mnoho bezpečnostních parametrů, které poskytuje vaše zařízení, platební aplikace a vaše vzorce chování,“ říká David Brendl, manažer pro inovace karetní společnosti VISA.

Další výhodou je, že ve chvíli, kdy má držitel virtuální karty jakékoliv pochybnosti, může ji ihned zablokovat buď z aplikace, nebo přes zákaznické centrum a zároveň obratem obdržet novou virtuální kartu.

Virtuální kartu, která však běží na starších technologiích a je potřeba i spoluúčast operátora, nabízá v Česku od března Fio banka. Ta na ní spolupracuje společně s operátorem O2 a karetní společností MasterCard. V minulosti nabízela tuto technologii i tuzemská GE Money Bank, které však od ní už ustoupila.

Nabídnout placení telefonem plánují v dohledné době i další banky. „V letošním roce budeme testovat HCE (Host Card Emulation) platby, tedy bez spoluúčasti mobilních operátorů,“ říká Lukáš Hemek, ředitel podpory retailu a kartového centra České spořitelny.

Úvahy tímto směrem potvrzuje i Air Bank. „Do budoucna určitě chceme klientům nějaký způsob placení přímo v mobilu nabídnout, konkrétní časový plán ale ještě nemáme. Od loňského roku jako jakýsi mezistupeň nabízíme alespoň platební nálepku,“ říká mluvčí Air Bank Vladimír Komjati.

Jednu zásadní nevýhodu však virtuální karty mají. Člověk je jen těžko strčí do bankomatu. Ani to však už nebude zanedlouho problém. Jak před několika týdny psaly LN, bezkontaktní bankomaty, u nichž zařízení stačí k čtečce jen přiložit, chystají letos spustit přinejmenším tři tuzemské banky– ČSOB, GE Money Bank a Air Bank.

Bezkontaktní platby zažívají v Česku obří nárůst. Tuto funkci nabízí už sedm karet z deseti, před rokem to bylo šest z deseti. Bezkontaktně lze platit už ve více než třech pětinách obchodů, které karty akceptují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!