Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Herní konzole z Česka boduje za oceánem. Láká na prověřené klasiky

Ekonomika

  7:00
Na první pohled připomíná nějakou z futuristických verzí Rubikovy kostky, česká herní konzole Futuro Cube toho však oproti svému „analogovému předchůdci“ umí mnohem víc. Server Lidovky.cz otestoval jeden z nejzajímavějších českých vynálezů posledních let, který slaví úspěch zejména za oceánem.

Futuro Cube reaguje na rotaci a rozezná, kterou stranou směřuje kostka k zemi. foto: MAFRA – Petr Topič

Nedávno jste si mohli na serveru Lidovky.cz přečíst o novém českém vynálezu, který zaujal i slavného Ernőho Rubika. Nyní vám přinášíme podrobnější pohled na to, co všechno malá černá kostka „Made in Czech Republic“ vlastně umí.

Pokud jste o futuro kostce zatím neslyšeli a neviděli ji „v akci“, budete si muset nejprve přečíst návod. Na to, jak kostku spustit, byste totiž sami nepřišli. Je nutné ji pevně uchopit do ruky a třikrát s ní opsat kružnici – důležité je při tom nepohybovat zápěstím. Nejblíže lze pohyb připodobnit asi k leštění oken.

První seznámení

Jakmile se kostka aktivuje, rozsvítí se na všech stěnách modré obrazce složené z devíti LED diod. V kostce jsou citlivé pohybové senzory a jejím nakláněním můžete vždy jednu z šesti ikon vybrat tím, že stranu otočíte navrch (přístroj má v sobě i gravitační čidlo). Z reproduktorů se ozve jméno aplikace, kterou spustíte klepnutím doprostřed stěny. Pokud klepnete dvakrát, spustí se hlasová nápověda.

Plusy a mínusy

+ neokoukané
+ ideální na dojíždění nebo v čekárnách
+ návykové klasiky jako Had nebo Tetris
+ rozšiřitelnost aplikací
+ důmyslné hlavolamy

- cena (přes dva tisíce korun)
- špatná čitelnost diod při přímém světle
- příliš jednoduché aplikace
- pro někoho obtížné ovládání

Umění klepat na kostku je základním předpokladem k ovládání přístroje. Stěny totiž nereagují na dotyk, musíte do nich vždy ťuknout – zpočátku silněji, později už ten správný grif dostane do ruky každý.

Klepnutím do kostky ze strany se dostanete do dalšího (tentokrát zeleného) menu, v němž najdete dalších šest aplikací. Ve třetím – červeném – menu se pak nachází aplikace Tutoriál, která vás se všemi funkcemi kostky seznámí praktickými cvičeními a několika minihrami.

Hry, to je oč tu běží

A právě hry jsou to nejzajímavější, co Rubik's Futuro Cube může nabídnout. Najdete v ní aplikace jako Piano, která umožňuje na kostku hrát klepáním na jednotlivé stěny, které nakloněním nění tóninu (vše doprovázeno působivým světelným efektem) nebo jakýsi „párty mód“ při kterém kostka pestrobarevně bliká a hraje relaxační muziku. Prim však hrají právě hry.


Ukázka některých her

Většinu z nich není třeba dlouze představovat. Staré klasiky jako Tetris, Had nebo Sokoban zná každý, kdo v devadesátých letech krátil dlouhou chvíli s kapesními digitálními hrami. Šestistěnné hrací pole však nabízí zcela nové možnosti, což je znát například i při triviální hře Piškvorky, kdy budete zpočátku kostku proklínat za  důmyslné řady přes několik hran.

Dvě kostky můžete rádiově propojit a v Tetrisu, Piškvorkách či hříčce Potrubí se můžete poměřit i s lidským protivníkem. Vedle triviálních her však kostka nabízí také mnohem záludnější oříšky v podobě unikátního hlavolamu Gravity Puzzle, který trochu připomíná Rubikovu kostku. Rozlousknout ho vyjde i na několik týdnů.

Ukázka hra Kvapník – jejím cílem je udržet utíkající světelný bod vždy na vrchu kostky.

Celkem kostka v základním nastavení nabízí 12 aplikací/her plus 3 varianty pro více hráčů (celý seznam najdete ZDE). Přístroj však můžete propojit USB kabelem s počítačem a nahrát hry zbrusu nové. Každý si totiž může v pomocí jednoduchého programovacího jazyka vymyslet aplikace vlastní nebo stáhnout díla někoho jiného.

Je však nutné podotknout, že komunita kolem Futuro Cube je zatím velmi řídká a nových her je na internetu jako šafránu. Propojení s počítačem také umožňuje nahrát si do kostky vlastní zvuky, hudbu, či průpovídky.

Resumé

Rubik's Futuro Cube je skvělou hračkou pro všechny milovníky originálních a inovativních zařízení, kteří mají představivost a nostalgicky vzpomínají na staré dobré průkopníky počítačových her.

Tvůrce Futuro Cube Jan Krejsa a aplikace Piano

Neokouzlí grafikou a propracovaností her na chytrých telefonech a tabletech, na druhou stranu si buďte jistí, že v tramvaji nebo v čekárnách se díky neobvyklé pestrobarevné kostce stanete středem pozornosti.

Řadu lidí odradí vysoká cena, kostka se totiž v Česku prodává za více než dva tisíce korun, což za hračku není málo. Většina her však neomrzí ani po dlouhé době, jejich kvalita je totiž léty prověřená.

Rubick's Futuro Cube

Rubik’s Futuro Cube.

Strana kostky měří 5,2 centimetrů. Nabíjí se propojením s počítačem pomocí přiloženého USB kabelu či běžnou USB nabíječkou například pro mobilní telefony. Na povrchu svítí přes tmavý plast 54 LED diod, které jsou skvěle čitelné v temnotě, na přímém slunečním světle je to však znatelně horší. Kostka má zabudovaný reproduktor, hlasitost lze měnit či úplně ztišit.

Výdrž baterie se uvádí na 8 hodin, při intenzivním využití diod a plné hlasitosti se však tato doba výrazně zkracuje. Zpracování je solidní a kostka přežije i pád ze stolu či nižší skříně. Kvůli polohovacím čidlům je ideální hrát ve stoje či v sedě, protože řada her rozlišuje mezi vrškem a spodkem kostky. Hrát v leže tak téměř nelze.

Prodej, byt 3+1 Vysoké Mýto, ul. V Peklovcích
Prodej, byt 3+1 Vysoké Mýto, ul. V Peklovcích

V Peklovcích, Vysoké Mýto - Pražské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
3 850 000 Kč